Bluszczyk kurdybanek- CZAS NA ZBIORY!

 Dziś o bluszczyku kurdybanku. Nazwa brzmi prześmiesznie, jest to kolejny chwast, który powinniśmy pokochać. Dziś zapomniany, a w XVII wieku był jedną z najważniejszych przypraw używanych przez browary (muszę to wypróbować! ). Święta Hildegarda, zalecała używać bluszczyku między innymi do orzeźwiających kąpieli pomocnych w bólach reumatycznych.

Kurdybanek jest źródłem garbników i substancji goryczkowych, zawiera śladowe ilości olejków eterycznych, a także różnorodne minerały i witaminę C.

 

 

 

 

To na zbiory!. Do celów leczniczych zbiera się  górne części pędów w okresie zakwitania i susz roślinę rozłożoną cienką warstwą na papierze w miejscach zacienionych i przewiewnych.

 

 

 

Do czego stosować? 

 

– jeśli odczuwasz ból piersi! Musisz zagrzać wodę w garnku. Dodać do niej ziele bluszczyku i gotować przez 5 minut. Odlej wodę i odciśnij roślinę. Ziele ułożyć na płótnie i taki kompres przyłożyć do bolącej piersi, aby przylegało bezpośrednio do skóry. Dodatkowo taki kompres ma zbawienne działanie na liszaje, rozległe i trudno gojące się rany. Pozostawić na 3 godziny.

 

-Liści bluszczyku można użyć do wyrobienia masła ziołowego, sałatek, twarogu czy zup. W niektórych rejonach Niemczech robi się z tego zielska wielkoczwartkową zupę.

 

–  Przy katarach żołądka i jelit oraz schorzeniach wątroby. 3 garście ziela zalewamy 3 szklankami wody. Kurdybanek pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia proces trawienia jak i sprawność przyswajania pokarmów,wiąże toksyczne produkty przemiany materii przez co wzmacnia nasz organizm.

 

– przy nieżytach górnych dróg oddechowych, znów 3 garście ziela zalewamy 1 litrem wody.

 

– Zwiększa wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ, zmniejszają możliwość powstawania kamieni żółciowych. Kurdybanek zawiera kwasu chenodezoksycholowego. jeden z najskuteczniejszych związków ograniczających tworzenie 

kurdynaek bluszczyk

się kamieni cholesterolowych, a zarazem ułatwiający ich  rozpuszczanie.

 

– kurdybanek jest kolejnym ziołem które dała nam matka natura w walce z trądzikiem pospolitym, zapalniu i świądzie skóry wtedy dobrze użyć rumianku czy też szałwii lekarskiej. (przepis już niedługo na wspaniały tonik do skóry atopowej, trądzikowej i wrażliwej)

 

 

 

Działania niepożądane, w dawkach leczniczych owych nie odnotowano!