Kiedy pierwszy raz usłyszałam o zaprzestaniu mycia szamponem, w oczach pojawili mi się hippisi z dredami i nie wiadomo, z czym we włosach. Posiadając, naturalnie, bardzo kręcone włosy od dzieciństwa używałam tony odżywek, aby rozczesać tą moją strzechę, co zajmowało mi co najmniej 30 minut. W momencie, kiedy moje włosy zaczęły wypadać na potęgę zaczęłam szukać pomocy.

Kupowałam najdroższe szampony, takie i siakie, najbardziej profesjonalne, najbardziej naturalne i… nic… w tym czasie straciłam 3/5 włosów. Byłam zdesperowana. Wtedy pomyślałam, że zaryzykuję metodę „bez bąbelek\,” zaprzestanę mycia szamponem i odżywiania ich komercyjnymi środkami. Byłam przerażona, jak ja rozczeszę te kołtuny. Wtedy patrzyłam na włosy moich dzieciaków, które nie były niczym myte. Ich włosy były zdrowe, błyszczące, a głowy ich nie swędziały. Dodatkowo, pomimo iż biegały pociły się, ich włosy nie były przetłuszczone, śmierdzące ani brudne. Pomyślałam, że może warto spróbować.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z szamponu?

– szampon jest detergentem, takim jakiego używasz do prania, mycia naczyń czy też czyszczenia łazienki, jak większość produktów drogeryjnych, jest w nich PEŁNO chemii rakotwórczej, alergennej i podrażniającej. Dlatego apeluję do wszystkich o zdrowy rozsądek, ta chemia dostaje się do krwi i waszego ciała wyniszczając je każdego dnia, kawałeczek po kawałeczku. Zadaniem szamponu jest usunięcie brudu z twoich włosów, przy czym zdziera on ochronny olejek powlekający nasze włosy dzięki któremu są one błyszczące, mocne i miękkie. Szampon to wynalazek XX wieku, przez miliony lat człowiek dawał sobie radę bez niego, co więcej używał po prostu mydła. Naturalne mydło, nie rozpuszcza tyle naszego cennego olejku tak jak szampon. Jednak, jeśli żyjesz w rejonie alkaicznej (twardej) wody, minerały w niej zawarte sprawiają, że mydło źle się wypłukuje, pozostawia osad na twoich włosach i wannie, wysusza je, zatyka rury. Dlatego powstał szampon, ponieważ zachowuje się podobnie w twardej i miękkiej wodzie, jednak gdyż niszczy nasz naturalny olejek, wtedy wyleziono odżywki, aby go syntetycznie „odbudować”.

– Twoje włosy będą piękniejsze i zdrowsze niż kiedykolwiek przedtem!

– oszczędzisz co najmniej 1000 zł rocznie (szampon + odżywka)!

Mam nadzieję, że choć troszkę was przekonałam, by zrobić detoks włosów. Muszę jednak powiedzieć, że aby zaprzestać używać komercyjnych środków musimy najpierw oczyścić włosy z pozostałości po szamponach, następnie zbalansować ich produkcję sebum. Dlaczego? Ponieważ włosy do których używano komercyjnych detergentów są nastawione na podwójną, a nawet potrójną produkcję tego oleju. Dlatego zaczniemy od detoksu włosów i całkowitej rezygnacji ze drogeryjnych szamponów i odżywek! Co więc potrzebujesz?

– 1 łyżkę sodę oczyszczonej (kuchennej) na 1 szklankę ciepłej wody, możesz podwoić lub potroić ilość jeśli masz długie włosy, nie zmieniając proporcji.

Detoks włosów

Co robić:

1. Sodę mieszasz z wodą w szklance, dokładnie, aby nie czuć było grudek

2. Moczysz włosy pod ciepłym strumieniem wody.

3. Wlewasz na nie miksturę i masujesz (tak jak podczas zwykłego mycia),

4. Pozostawiasz ją jeszcze na minutę i spłukujesz ciepłą wodą.

  • Jeśli masz krótkie lub grube włosy, lepiej będzie zrobić pastę sodową w dłoniach wymieszać np. 1 łyżki sody z wodą i wymyć nią włosy tylko bez rozpuszczania sody.
  • Nie przekraczaj ilości 3 łyżek na 3 mycia włosów długich, często jednak mniejsze ilości się sprawdzają, trzeba troszkę poeksperymentować.

5. Na koniec płuczemy włosy 2 łyżkami octu jabłkowego wymieszanego z jedną szklanką wody i tyle (więcej nie spłukujemy). Jedynie raz na 2-3 mycia spłukujemy ocet jeszcze zimną wodą.

detoks włosów naturalnie piękne włosy

Dlaczego te składniki?

– ocet jabłkowy naturalny i delikatny kwas, który odkaża, poprawia cyrkulację i pH naszej skóry likwidując nadmiar łoju na głowie, posiada wiele minerałów i mikroelementów. Dodatkowo odbudowywane naskórek głowy, pozwala rozplątać włosy, ułatwia ich rozczesywanie jak i je czyści. Jego zapach powinien zniknąć zaraz po spłukaniu lub po wysuszeniu włosów, jeśli nie to oznacza, że używasz jego zdecydowanie za dużo.

– soda oczyszczona najdelikatniejsza z sód alkalicznych, trzeba by było jej użyć naprawdę ogromne ilości, aby zniszczyła Twoje włosy i skórę głowy. Posiada właściwości odświeżające, nabłyszczające, rozjaśniające i czyszczące. Zwykła woda jest w stanie usunąć większość zanieczyszczeń powstałych na powierzchni włosa, reszty pozbędzie się soda, dlatego używaj jej tyle ile w przepisie. Wiele osób może się obawiać o rozjaśnienie koloru, tak, więc, jeśli zauważysz jaśnienie włosów to oznacza, że używasz za dużo sody, lub za mało octu do płukania. Dodatkowo 2-3 razy na tydzień mycie włosów jest wystarczające, osoby mające zdrowe włosy mogą myć jej jedynie raz na tydzień.

Detoks włosów powinien potrwać od miesiąca do dwóch, ponieważ w dłuższej mierze potrzebujemy szamponu, który posada neutralne pH dla skóry i włosów. Jednak, po tym czasie będziesz mogła/mógł cieszyć się użytkowaniem wspaniałych naturalnych szamponów do włosów, których przepisy znajdziecie w następnym tygodniu na Zagonku.

PORADY:
1. Długie włosy rozczesz zanim je umyjesz i użyj dwie łyżki stołowe sody i dwie szklanki wody.
2. Puszące się włosy, czy też biały nalot na nich jest spowodowany za dużą ilością sody oczyszczonej lub pozostawianiu jej za długo na włosach.
3. Przetłuszczające włosy, potrzebują dłuższego detoksu, gdyż to u nich najbardziej zaburzona jest gospodarka olejowa włosów

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naturalnych kosmetykach, już niedługo pojawi się kurs „PIĘKNA Z NATURY W 21 DNI: wyrzuć chemię z kosmetyczki”.
Udostępnij wpis

Podziel się nim ze swoimi znajomymi