Dla Zdrowia

Mleczowy zawrót głowy, uważajcie na tego króla na trawniku!

Mniszek lekarski jest jednym z dziesiątek ziół które rozpoznajemy najłatwiej. Która z dziewczynek nie robiła przecudnych złotych wianków z tego zioła, a kiedy przekwitły chodziła jak szalona rozdmuchując wszędzie „dmuchawce”?  Od pokoleń wszystkie części mniszka lekarskiego używane były w celu walki z anemią, problemami skórnymi czy szkorbutem. Mniszek lekarski wspaniale wspomaga układ odpornościowy, pomaga walczyć ze wszelakiego typu zapaleniami czy po prostu łagodzi ból miesiączkowy.

Wiosna nie musi rozpoczynać się alergią

Alergia to stan CAŁEGO organizmu. Często zapominamy o tym, że nasze ciało to skomplikowany układ i serwujemy mu doraźnie różne paskudne leki, które mają uśmierzyć dany objaw jak mgiełki do nosa. Nieświadomie krzywdząc przez to zarówno swoje zdrowie jak i skazując się na coroczną krucjatę alergiczną. A może tak warto pomyśleć o alergii holistycznie?

Czego nie wiesz o herbacie?

Herbata jest jednym z najczęściej przyrządzanych napoi na całym świecie, dzięki swojej popularności jej właściwości były sprawdzane przez dziesiątki naukowców. Dlatego też o herbacie można napisać całą książkę, jednak dziś tego robić nie będziemy.

Świąteczna intensywna terapia odżywcza – Część I

Współczesne media, świat nauki a nawet społeczeństwo żyje w dwóch równoległych światach. W jednym zdrowe odżywianie, diety cud i inne witaminowe szaleństwa, których nie znoszę, a z drugiej nasze tradycyjne sposoby spędzania świąt, które uwielbiam! Takie oderwanie sprawia, że w święta czujemy się winni, grubi i w jakimś stopniu źli.

Nie okradaj się z przyjemności delektowania się herbatą

Żyjemy w świecie masowej konsumpcji, granice, morza i oceany nie stanowią dla nas żadnej bariery. Sprowadzanie pomidorów z Hiszpanii, pieczarek z Holandii czy też herbaty z Chin bądź też Indii nie jest już jakimkolwiek problemem. Łatwość transportu i niskie koszty sprawiają, że herbata, Camellia sinensis spadła z piedestału produktu luksusowego do profanum, zdarza się jej czasem stać zapomnianą na blacie w kuchni do wieczoru.

Co zrobić kiedy dopadnie nas kaszel i katar?

Stało się, kiedy coś nas złapało i jesteśmy chorzy, a z nosa raz się leje a drugim razem ta część naszego organizmu wydaje się czymś całkowicie nieużytecznym, często myślimy, że to koniec świata. Kiedy wspomniane objawy się pojawiają, wielu z nas sięga po środki dostępne w aptece, aby walczyć z problemem.

  Gorczyca zapomniane Panaceum poprzednich pokoleń.

Mało kto wie, ale gorczyca jest jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych człowiekowi, pierwsze zapiski o niej możemy znaleźć w Starożytnym Egipcie około XX w p.n.e. później pojawia się ona również w starożytnych Indiach, czy też Grecji.  Jak widać właściwości gorczycy, zwłaszcza te medyczne, były bardzo znane od niepamiętnych czasów, co więcej uważano ją za swoiste panaceum na różnorakie choroby.  Przejdźmy do konkretów,…

Hokus pokus – świecowanie uszu dzieciom?

Świecowanie, konchowanie uszu, termin ten jeszcze kilka miesięcy temu brzmiał egzotycznie i nie miałam bladego pojęcia co to jest. Jedyną spodziewaną reakcją mogło być „Że jak? Że świeczka do uszu? Nie nakapie? Co to za czary mary?”

Czytaj dalej…