fbpx

Podstawowe mydło do użytku gospodarczego

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Oficjalnie… uwielbiam robić domowe mydło.

Człowiek  takie poczucie, władzy i wiary. Tak, władzy nad swoim życiem i wiary we własne umiejętności. To naprawdę budujące. XXI wiek poprzez gotowe produkty trochę podminował nasze poczucie warości, jeśli można tak nazwać. Robiąc to, co możemy samemu człowiek ma wrażenie, że faktycznie żyje.

Przejdźmy jednak do produkcji mydła. Można kupić gotowe. Fakt, ale to, że samemu można w bardzo prosty sposób zmodernizować poprzez dodanie chociażby innego oleju, skórki pomarańczy naprawdę daje dużo frajdy.

Mydło na które wam dam przepis, nie jest najlepsze do mycia ciała, gdyż jest ono dość zasadowe, ale spisuje się fenomenalnie na plamy, do prania czy jako płynu do naczyń.

Moja przygoda z robieniem mydła, zaczęła się około roku temu, kiedy przeprowadziłam się do kraju i nie było mnie już stać na prawdziwe marsylskie mydełko. Życie ot co,.. To dzięki internetowi i wspaniałym książkom dowiedziałam się jak wyczarować ten „specyfik” i pozyskać nowe zdolności.

Zacznijmy od podstaw, ten wpis będzie dłuższy, ale chcę wam wszystko dobrze wytłumaczyć.

Mamy dwie metody wyrobu mydła, jedną na ciepło drugą oparą na dojrzewaniu. Ja osobiście lubię tą pierwszą, gdyż mydło jest gotowe do użytku już na następny dzień.

Pierwszą, rzeczą jaką musisz pokonać przy domowym wyrobie mydła jest strach przed wysadzeniem domu w powietrze, kiedy pracuje się z ługiem (sodą kaustyczną). W końcu się zdecydowałam, ponieważ jeśli ostatnie pokolenia ludzi przede mną potrafiły to zrobić… to i ja potrafię. Teraz robienie mydła jest teraz nieodzowną częścią mojego domu.

Domowe mydło odplamiające

Jest to mdło, które fenomenalnie działa na różnego rodzaju plamy, ale jest również używane w moim domu do tworzenia proszku do prania, czy płynu do naczyń. Zmniejszona ilość tłuszczu i olejek eukaliptusowy oraz cytrynowy nadają mydłu wspaniałe właściwości wiążące tłuszcz i plamy.

W przyszłości polecam wam stronę https://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php, gdzie znajduje się kalkuator dokładnie obliczający ilość ługu i wody jaką należy dodać do  zrobienia mydła

 PRZECZYTAJ ZANIM ZACZNIESZ ROBIĆ MYDŁO

 

 

Aby wtkonać mydło w płynie omiń fazę przekłądania do foremki.

Do zrobienia mydła potrzebujesz:

  • 400 g smalcu (wychodzi najtaniej, nie obawiajcie się o zapach on znikania po zrobieniu mdła)
  • 120 ml wody
  • 54.50 g ługu (tutaj musisz być bardzo dokładnym, jeden gram zmienia zasadowość mydła)
  • 30 kropli olejku eukaliptusowego (opcjonalnie)
  • 20 kropli olejku cytrynowego (opcjonalnie)

Co będziesz potrzebować

  • ręczny blender (konieczny, skraca czas ręcznego mieszania o jakieś 2 godziny)
  • rękawice
  • gogle
  • Dokładna waga
  • szpatułka
  • trzy słoiki
  • 2 garnki do kąpieli wodnej, lub 1 garnek i ceramiczne naczynie lub szklana miska. Bądź też wolnowar.

Instrukcja:
1. Postaw garnek do zagotowania z wodą do 1/3 wysokości.
2. Odmierz niezbędną ilość ługu W OSOBNYM POJEMNIKU.
3. Odmierz 120 ml wody W OSOBNYM POJEMNIKU.
4. Najlepiej na zewnątrz lub koło okna połącz łóg z wodą. ZAWSZE DODAWAJ ŁUG DO WODY. NIGDY NA ODWRÓT! Mieszaj, aż soda kaustyczna się całkowicie rozpuści. Rób to w rękawiczkach i goglach oraz w ubraniu z długim rękawem. Zawsze zachowuj wszystkie możliwe środki ostrożności. Co staram się powiedzieć to, to że nie mogę być odpowiedzialna zdarzenia losowe, które mogą wystąpić kiedy ty obchodzisz się z sodą kaustyczną.

WIĘCEJ NA TEMAT ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI TUTAJ.
5. Słoik na zewnątrz będzie bardzo gorący, więc uważaj, kiedy ten się studzi, do garnka z gotującą wodą włóż miskę (nie może stykać się dnem) lub drugi garnek i zacznij rozpuszczać smalec.
6. Kiedy smalec się rozpuści całkowicie, zacznij powoli wlewać miksturę sody i wody do oleju, powoli mieszając szpatułką aby wszystko się dobrze połączyło
7. Teraz czas na ręczny blender. Miksuj całą masę przez około 5 minut aby uzyskać konsystencję bardzo gęstego budyniu, który przy mieszaniu zostawia ślady. Jeśli po 5 minutach nie otrzymasz takiego efektu miksuj mieszankę dłużej.
8. Kiedy osiągniesz nasz „budyń” przykryj wszystko postaw garnek na najmniejszym gaźniku i najniższej temperaturze. Tak po około 5 minutach od przykrycia, nasza masa zacznie rosnąć, dlatego trzeba ją wtedy pierwszy raz wymieszać. Cały proces zajmuje mniej więcej jedną godzinę, nie zapomnij raz na 15 minut przemieszać mydło.
9. Przygotuj foremkę, wyłóż ją papierem do pieczenia.
10. Zanim przelejesz masę do foremki wymieszaj olejki eteryczne z mydłem (jeśli ich używasz).
11. Po przełożeniu mydła do foremki, pozostaw je na 24 godziny w spokoju. Jeśli, chcesz zrobić mydło w płynie po prostu znajdź duży garnek i wlej do niego co najmniej 5 litrów gorącej wody, dodaj ½ naszego mydła, aby się rozpuściło i zostaw na jakiś czas. Jeśli konsystencja będzie galaretowata, dodaj jeszcze więcej gorącej wody do uzyskania żądanej konsystencji.
12. Następnie wyciągnij mydło z papieru, pokrój i włóż do szczelnego pojemnika.

Aby wywabić plamę z ubrania – wsmaruj mydło bezpośrednio plamę i wypierz jak zwykle.

Zanim zaczniesz robić mydło i masz jakieś wątpliwości wyślij mi wiadomość, a postaram się na wszystkie pytania odpowiedzieć jak szybko będę mogła.

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


27 odpowiedzi na “Podstawowe mydło do użytku gospodarczego”

  1. Potrzebowałabym odpowiedzi na pytania: 1. Jakiej wody mam użyć do wyrabiania mydła (z kranu, przegotowanej, destylowanej)? 2. Do ilu stopni mam podgrzać smalec lub olej by mydło się udało? Dobrego dnia!

  2. Robiłam mydło wg przepisu z pani książki tylko zrobiłam z połowy porcji. Moje mydło nie zgęstniało na gęsty budyń i po keżakowaniu w foremce nie zrobiło się twarde. Czy takie mydło ( obecnie konsystencji gęstego budyniu) nadaje się czy raczej trzeba zrobić nowe.

  3. Witam
    Zrobiłam mydło z Pani przepisu.Niestety był ono na innym blogu i nie doczytałam co to jest mydło gospodarcze. Dodałam do niego spiruliny (kolor ma rewelacyjny)więc teraz nie nadaje się do wywabiania plam.Do mycia, z tego co czytam, też nie. Co mogę jeszcze z nim zrobić? Dodam,że zdublowałam porcje więc jest tego sporo i szkoda mi pracy na darmo.

  4. Pani Ewo już trzeci raz robię mydło według przepisu z Pani książki i cały czas mam ten sam problem. Nie uzyskuję konsystencji budyniu pomimo miksowania ponad 15 min, natomiast w późniejszym procesie mydło jest jakby zwazone i wytracają się małe grudki, poza tym przed nalaniem mydła do formy muszę zlać cześć niewchłonietego oleju. Co mogę robić źle?

    Serdecznie pozdrawiam

  5. czy tego mydla można uzywac do prania delikatnych tkanin? (zmielonego dodac do pralki)

  6. Dzień dobry! Czy dodatek olejków ma na celu przedłużenie trwałości mydła czy chodzi tylko o zapach? I czy w związku z tym bez olejków mydło również można przechowywać do roku, w zamkniętym pojemniku czy krócej?

      • Bardzo dziękuję za super szybką odpowiedź! W weekend zabieramy się z Siostrą za produkcję mydła:) poza tym chciałam naprawdę podziękować za tą wspaniałą stronę i jeszcze wspanialsze książki! Kupiłam „Naturalnie czysty dom” i „Ekonomiczne dziecko” i naprawdę nie wiem, która jest wspanialsza! Po prostu nie mogę się od nich oderwać. Dodatkowo w „Ekonomicznym dziecku” jest tyle dodatkowych informacji, których się nie spodziewałam: o dziecku w domu, opiece, masażach, chustach! Obie książki zajęły honorowe miejsce na półce i polecam je wszystkim! Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to naprawdę nie czekajcie, zamawiajcie:) jedyne czego żałuję, to że nie kupiłam od razu trzeciej książki Pani autorstwa:)
        Pozdrawiam serdecznie!

  7. Czy do produkcji mydła używa Pani blendera specjalnie do tego przeznaczonego? Pozdrawiam:)

  8. Skąd wiadomo kiedy mydło jest gotowe i można je przełożyć do foremki? Kierować się czasem (1h), konsystencją/gęstością czy wyglądem? Moje na początku było takie jasne i kremowe a po około godz ogrzewania i mieszania zrobiło się szkliste i brudnożółte (jak mus jabłkowy;P). Czy to znaczy że mogę je już umieścić w foremce?

    • Katko mydło przekładamy od razu do foremki i pozostawiamy na 24h, najlepiej mieć papierki lakmusowe aby sprawdzić pH po tym czasie. Ja wielokrotnie robiłam już to mydło i było gotowe na następny dzień. Pozdrawiam, Ewa

  9. dzień dobry,
    Pani Ewo, czy może Pani polecić jakąś literaturę, z której korzysta Pani przy produkcji mydła?
    Pozdrawiam!

  10. bardzo ciekawy przepis! wyprowadziłam się z miasta na wieś i chciałabym dowiedzieć się gdzie można ten ŁUG !! kupić przez internet , albo może ktoś wie gdzie w warszawie jest taki sklep? Bywam nieraz w niej :-))

    pozdrawiam wszystkich ela- krysia- m

  11. Prosze o podpowiedz, czy tak wykonane mydlo moze byc uzyte w kilka dni po zrobieniu, czy powinno polezakowac? Czy to podgrzewanie przez godzine to proces neutralizacji NaOH ?
    Pozdrawiam Kasia

    • Witaj Kasiu, takie mydło może być użyte już po 24h gdyż ogrzanie jego podczas procesu tworzenia sprawia, że soda kaustyczna nie jest już żrąca. Pozdrawiam Ewka

  12. aga:) zacytuję tekst ww, jeśli można: „Mamy dwie metody wyrobu mydła, jedną na ciepło drugą opartą na dojrzewaniu. Ja osobiście lubię tą pierwszą, gdyż mydło jest gotowe do użytku już na następny dzień.”

  13. Witam!Po pierwsze dziekuje Ci za to co robisz i za chec dzielenia sie z innymi swoja wiedza!super!Poza tym mam pytanko odnosnie tego mydelka.Otoz,czy jest ono gotowe do uzycia od razu czy tez musi „lekazkowac” przez 40 dni?Dziekuje i zycze duzo szczescia!

  14. Ewo, zrobiłam mydło, wg twojego przepisu, tyle, że po drodze nastąpiły komplikacje i dodałam więcej wody. Podczas tego godzinnego gotowania mydło mi tak zgęstniało, że trudno je było mieszać, więc dodałam wody. Minął trzeci dzień, a ono jest ciągle wilgotne i ma konsystencję masła. Zbadałam jego ph i jest powyżej 10 ( kolor był ciemniejszy od tych kolorów na pasku kontrolnym dodanym do papierków). Myślisz, że mogę je użyć do prania, czy lepiej zrobić kolejne. Dokładnie odmierzyłam NaOH. Ogólnie pachnie to moje mydło chemią, bardziej NaOH niż szarym mydłem…

  15. Ewo
    A możesz napisać, jakie mydło kupne będzie zbliżone do takiegorobionego w domu, Ja się boję robienia samodzielnie mydła, przynajmniej na razie się na to nie zdecyduję, ale chciałabym zrobić proszek i płyn do mycia naczyń, ale nie wiem, jakie mydło do tego celu użyć.
    A możesz też napisać, jakiego mydła używać do mycia dzieci – ciała i włosów, może podasz jakieś przepisy?
    Z góry wielkie dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest