Kiedy dzieciaki w moim domu zaczynają mieć problemy z układem oddechowym, wtedy sięgam po poniższą maść. Naturalna rozgrzewająca maść jest świetną alternatywą dla komercyjnych plasterków i maści gdyż dokładnie wiesz co w niej jest, czyli nie zwiera dodatków typu sztuczne perfumy czy wazelina. Taka maść w porównaniu z herbatkami rozgrzewającymi i stymulującymi odporność [Więcej tutaj] oraz chorobowa dieta sprawiają, że nie zdarzyło się, aby choroba bardziej się rozwinęła.

Rozgrzewająca maść

rozgrzewająca maść

Chcecie jej wypróbować?

Czas na nowe “Zrób to sam”…

Sosnowa maść na katar

Potrzebujesz:

  • 4 części oliwy z oliwek (40 ml),
  • 1 część wosku pszczelego (10 g),
  • Olejku lawendowego (5 kropli),
  • Olejku kamforowego (5 kropli)
  • Olejku sosnowego (5 kropli).

masc-na-kaszel-2

Na 4 części oliwy dodaj 1 część wosku pszczelego. Do tłuszczu dodaj wosk i podgrzewaj go w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się wosku. Pamiętaj aby na dnie znalazła się kratka do krojenia warzyw lub szmatka. Dzięki temu nasza maść nie zawrze, a ciepło będzie porozprowadzane równomiernie. Konsystencję takiej maści łatwo sprawdzić. Wystarczy na łyżeczkę nabrać odrobinę przygotowanej maści i umieścić ją na dwie minuty w zamrażarce. Jeśli maść jest zbyt twarda – dodaj więcej tłuszczu, zaś jeśli jest zbyt miękka –  dodaj więcej wosku.

Kiedy konsystencja maści jest odpowiednia, przelej do małych pojemniczków. Na tym etapie do maści możemy dodać olejków eterycznych. Przechowujemy ją w ciemnym i chłodnym miejscu przez kilka miesięcy, a nawet lat, dopóki zapach nie zmienia się na nieprzyjemny.

P.S. Jeśli rozgrzewająca maść potrzebna jest ci dziś, a nie masz w domu olejków eterycznych w aptece możesz nabyć 10% olejek kamforowy i użyć go doraźnie teraz, mieszając 1 kroplę z 1 łyżką tłuszczu.

rozgrzewająca maść

Pamiętaj, że w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia jedynie olejek lawendowy uważany jest za bezpieczny. Ponadto, powinnyśmy stosować jedynie 1 kroplę na 1 łyżkę maści. Oznacza to, że na 50 ml kremu powinnyśmy użyć około 3 kropli olejku eterycznego. Jeśli chory jest powyżej drugiego roku życia, ale przekroczył jeszcze dziesiątego to ilość kropli olejku eterycznego powinna wzrosnąć do 5 kropli na 1 łyżkę tłuszczu. W przypadku chorego powyżej 10 roku życia, ilość kropli olejku wzrasta do 10 kropli na łyżkę.  Recepturę podaję za słynną aromaterapeutką Valerie Ann Worwood.

 

[ulp id=’sOhVpNFk4IhnYldc’]

Udostępnień
Udostępnień