Podoba Ci się Zielony Zagonek, jeśli tak to dołącz do Zagonkowego biuletynu i otrzymuj za darmo powiadomienia o nowych wpisach czy też linki do darmowych ebooków.

Zakwitł Podbiał, na kaszel, opażenia i rany

Czas na łowy.

Podbiał to mało doceniana przez nas roślina, która może pomóc nam z problemem tłustej skóry, poparzeniami słonecznymi czy infekcjami dróg oddechowych. Kiedy pojawiają się jej setki przy drogach na wilgotnych łąkach czy rumowiskach, każdy myśli to wiosna! Jednak nikt nie zastanawia się nad jej właściwościami,.. a jest nad czym. Ta malutka roślina, która osiąga wysokość do 15cm jest naprawdę świetnym panaceum, jeśli Ty lub Twoje dzieci cierpią na infekcje dróg oddechowych, ból gardła czy uporczywy kaszel, gdyż ułatwia on odksztuszanie oraz łagodzi przebieg infekcji.

Już od ponad 2000 lat podbiał był uważany za jedną z najskuteczniejszych broni przeciwko kaszlowi. Starożytni Grecy nazywali go Echion, zaś Rzymianie Tussilage, oba słowa znaczą kaszląca roślina. Nawet rdzenni Amerykanie używali tego zielska na kaszel i inne problemy z układem oddechowym.

 

 Pomimo, że kwiaty te są zwiastunami wiosny, to tak naprawdę liście podbiału kryją najwięcej mocy. Zbieramy je na przełomie maja-czerwca, wybierając tylko młode rosnące w słońcu, niezabrudzone ziemią i nieposiadające plam listki. Tniemy je na małe kawałki i suszymy, nie wskazane jest ich mycie w całym procesie suszenia. Tak powstały surowiec jest gotowy to użytku. Jak go stosujemy? Po prostu sporządzamy odwar z 1/2 łyżki pociętych liści i 1 szklanki wody (dla dzieci można dodać odrobinę miodu).  Pijemy go 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki.

A teraz coś ekstra

Podbiał wspaniale działa na oparzenia słoneczne, ugryzienia i rany!

 

Co ci potrzeba?

300 ml wody

2 łyżeczki suszonej lawendy

2 łyżeczki suszonego podbiału

Co robisz?

Zagotuj wodę wraz z ziołami, a następnie gotuj wszystko przez 15minut

Odcedź zioła i ostudź wywar, następnie włóż go do lodówki.

Namocz szmatkę naszą miksturą i delikatnie nakładaj na oparzenia. 

 

 

Żródło:

Metera P. (1990) Zioła Dla Wszystkich. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych

Kowalchik, C. I Hylton, W. H. (1998) “Rodale’s Illustrated Encyclopedia of Herbs”. Rodale Publications.

 

Zapisz się do biuletynu

Podziel się treścią z innymiShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

4 thoughts on “Zakwitł Podbiał, na kaszel, opażenia i rany

 1. Ewa

  UWAGA
  Podbiał zawiera też alkaloidy pirolizydynowe, które są hepatotoksyczne. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12-go roku życia i kobiety w ciąży.
  Nie wszystko co naturalne jest bezpieczne.

 2. Agnieszka

  Moja Babcia co roku nas raczy syropem z tego żółtego kwiatuszka. Jest doskonały na kaszel. Doceniłam go przy infekcjach moich dzieci, bo wcześniej traktowałam Babci hobby z przymrużeniem oka :) Polecam, wypróbowany od lat :)

  1. Zielony Zagonek Autor(ka) wpisu

   Tak Agnieszko sama go używam, mam w planach zamieścić post, z dokładnym przepisem, bo jest on naprawdę warty uwagi. Cieszę się, że i Tobie pomaga! Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz


Przeczytaj poprzedni wpis:
odświeżacz powietrza niebezpieczny
Żelowy odświeżacz powietrza

  Jeśli wśród czytających znajdują się osoby z dziećmi bądź też z dziećmi i zwierzątkami domowymi... Które uwielbiają jeść wszystko co...

Zamknij

© 2014 -Zielony Zagonek| Zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim, nie wyrażam zgody na ich publikację bez mojej wiedzy. Kampania społeczna ma charakter informacyjny. Informacje w nim zwarte nie służą do diagnostyki czy samoleczenia.