[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section” transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” fullwidth=”off” specialty=”off” disabled=”off” prev_background_color=”#000000″ next_background_color=”#000000″][et_pb_row admin_label=”row” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” use_custom_gutter=”off” gutter_width=”2″ allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”on” parallax_2=”off” parallax_method_2=”on” parallax_3=”off” parallax_method_3=”on” parallax_4=”off” parallax_method_4=”on” disabled=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” use_border_color=”off” disabled=”off” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” _builder_version=”3.17.1″]
Ekosprzątanie jest tanie i dziennie proste… ale nikt o tym nie mówi, bo to się nie opłaca.
Większości z nas wydawać by się mogło, że stworzenie domowego środka czyszczącego jest skomplikowane.
Nic dziwnego, skoro naszą opinię kształtujemy w oparciu o komercyjne produkty czyszczące, zawierające dziesiątki, jeśli nie setki przeróżnych składników.
Znalezienie tych wszystkich półproduktów musi być na pewno czasochłonne.
Co więcej mogę o nich powiedzieć?
Z żadnym z nich nie chciałabym mieć do czynienia, a już na pewno nie chciałabym, aby moje dzieci znajdowały się w ich pobliżu.
Marketingowcy wkładają nam do rąk ogromny szajs w sklepach – i nie obawiam się tego nazwać.
Piorą nam mózgi i mówią, że bez chemii komercyjnej nie jesteśmy w stanie wysprzątać w domu.
Ale wdychać toksyczne opary i dotykać substancji niebezpiecznych, które powoli, ale systematycznie niszczą nasz układ odpornościowy – według nich możemy.
3,8 miliona ludzi rocznie umiera na chorobę niedokrwienną serca, raka płuc czy w wyniku wylewu. Jest to wynik zanieczyszczenia powietrza w naszym DOMU (Światowa Organizacja Zdrowia 2016 ).
Tak „czyste” i „bezpieczne” są nasze domy.
Ftalany, formaldehyd, pestycydy i setki innych substancji, przynoszonych przez miliony kobiet do domu po to, aby było czysto; ponad 60 różnych artykułów mówiących o tym, jak „dbają” o nas producenci. (Nazaroff i Weschlerr, 2014)
William H. Calhoun, profesor medycyny i wicedziekan Departamentu Medycyny na uniwersytecie w Teksasie, mówi: „Jakość powietrza w naszych domach jest o wiele gorsza niż tego, co jest na zewnątrz, PRAWIE W KAŻDYM PRZYPADKU!”
Można powiedzieć, że wszystko nas truje: i jedzenie, i powietrze, i kosmetyki, i chemia gospodarcza.
[thrive_leads id=’49839′]
I racja! Jednak na tak niewiele rzeczy mamy naprawdę wpływ.
Jeśli jesteś farciarzem i możesz kontrolować swoje pożywienie – ja mogę Ci jedynie pozazdrościć.
Jeśli jednak – podobnie jak ja – nie masz takiego luksusu, mimo że się starasz, jest coś, co możesz zrobić: wywalić z domu cały ten niszczący Ciebie i Twoją rodzinę syf.
Jak to zrobić? Na początek wystarczy pozbyć się wszelakich sprayów do czyszczenia.
Użyj tego przepisu, aby zrobić uniwersalny spray czyszczący.
Domowy płyn antybakteryjny
1/2 szklanki octu spirytusowego lub 5 łyżek kwasku cytrynowego
1/2 szklanki przegotowanej wody
10 kropli cytrynowego olejku eterycznego
Wszystkie te składniki wymieszaj w butelce z atomizerem. Spryskaj sprayem blaty, zlew, stoły oraz inne urządzenia kuchenne, czy też armaturę w łazience, aby usunąć bakterie, kamień i brud. Roztwór z octem można przechowywać do 12 miesięcy, zaś ten zawierający kwasek cytrynowy tak długo jak nie zacznie nieprzyjemnie pachnieć.
[thrive_leads id=’49839′]
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
36 odpowiedzi na “domowy płyn antybakteryjny”
Przygotowuję taką mieszaninę już około 8-10 lat i uwielbiam ją do sprzątania wszelkich powierzchni. Pamiętam, gdy na studiach znajomi przychodzili i się dziwili czemu octem czyszczę, ale dla mnie jest to o wiele przyjemniejszy zapach niż sklepowej chemii. Całe szczęście partner trochę się już przyzwyczaił do zapachu octu, pomogły w tym olejki zapachowe 🙂
Bardzo się cieszę, że natrafiłam na Pani bloga na kanale mama lama!
Serdecznie pozdrawiam
Klaudia
Ja też od niedawna staram się wyeliminować chemiczne środki czystości z domu i zastąpić je naturalnymi, domowymi specyfikami. Jestem bardzo zadowolona z pierwszych efektów. Płyn antybakteryjny też już mam w swoim domu i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Bez pomocy szkodliwych substancji można również perfekcyjnie wysprzątać dom 🙂
Bomba, u mnie dziala 🙂 następnym razem posypie jeszcze pomiędzy pierwszym a drugim pryskaniem sodą w kluczowych miejscach, bo to takie sprzątanie najgorszych kamieni po latach 🙂
No i większy spryskiwacz muszę zrobić, bo poszło na jedno mycie ok 350ml
Bardzo fajny pomysł 🙂 Takie ekosprzątanie jest właśnie najlepsze 🙂
Witam. Testowałam przepis z kwaskiem cytrynowym i byłam miło zaskoczona 🙂 chciałabym się dowiedzieć czy można wzmocnić jego moc większą ilością kwasku lub dodatkiem octu?
Pozdrawiam
Ela
Witam czy spray z octem można przechowywać w plastikowym spryskiwaczu? Czy traci właściwości?
Witam, ja przechowuję i nie widzę zmian ww właściwościach 🙂
Witam, z wyeliminowaniem chemii z domu poszło nam bardzo dobrze, jednak pozostaje samochód. Ani soda, ani ocet nie są wskazane go lakieru. Czy jest na to jakiś sposób?
Witam.Olejek nie rozpuszcza się w wodzie,jest potrzebny emulgator,więc nie mogę umyć szyby tym sprayem,bo zostaną tłuste smugi.Mam rację?
Tak samo z odświeżaczem powietrza-olejek osadził się na ściankach wazonik,który specjalnie kupiłam.Masz na to radę?
Olu wystarczy wstrząsnąć spray przed użyciem.
Witam. Czy butelka z atomizerem może być z plastiku? Jak długo można przechowywać?
Ja myje szyby w lazience i nie ma smug polecam 🙂
witam, czy inny lejek zamiast cytrynowego też się nadaje?
Sprey z kwaskiem super sprawdza się do umywalek czy armatury, niestety blaty kuchenne po nim się lepią 🙁 (to przez ten olejek).
a ja jestem rozczarowana. W wersji z kwaskiem cytrynowym płyn nie usuwa choćby osadów z mydła na kafelkach! Smugi w wannie też zostały. Umyłam toaletę (ściany, podłogę, muszlę) i efekt taki, że smrodek wymieszał się z zapachem płynu. Kamienia płyn też nie ruszy. Taka woda… może tylko jeśli kwasek ma takie własciwosci jak zachwala autorka to jest u mnie mniej bakterii. Ale nic więcej.
Następnym razem sprawdzę wersję z octem. Może będzie lepiej, bo ta testowana wersja to pic na wodę. A szkoda 🙁
Witaj, osobiście regularnie używam w swoim domu octu, jednak testowałam wielokrotnie również z kwaskiem cytrynowym i wszystko działało jak należy. Prosze się upewnić, że kwasek cytrynowy nie jest zwietrzały i zwiększyć jego ilośc proporcjonalnie. Ewentualnie spróbowac z octem, jego zapach ulotni się po kilkunastu minutach. Pozdrawiam gorąco.
Ewa, ja pierwszy,y raz wyczyściłem wszystko roztworem z octem. Jestem zachwycona. Nawet te okropne slady palców na frontach szafek.
Pytanie:
Dążę do zmniejszenia śmieci w domu. Wiesz jak wyprodukować ocet nadający są do czyszczenia? Aby go ciągle nie kupowac?Wszędzie, są przepisy na ocet jabłkowy ale czy on się nadaje do czyszczenia?
A czy taki spray będzie skuteczny do umycia wanny?
A co z praniem? Jak z używaniem proszków do prania i pachnidel w postaci Lenina?
LENORA oczywiście
Kupiłam Pani książkę „Wyrzuć chemię z domu” i jestem pod wielkim wrażeniem, że korzystając z najprostszych, dostępnych w domu substancji można osiągnąć efekt czystego domu. Wykorzystałam już sposób na wyczyszczenie czajnika elektrycznego (rewelacja!), wczoraj etap pierwszy czyszczenia pralki, płyn mydlany do podłóg super! Czekam aż będzie wiosna aby ruszyć z ziołami. Czy Pani ma publikacje na temat ziół taką szerszą ? Skorzystam.
Mam problem, ponieważ w kuchni posiadam marmurowy blat i obawiam się, że ocet może zrobić mu krzywdę. Czy można użyć czegoś innego?
Skrzywdzić marmurowy blat…dobre ?
Kamień naturalny jest wrażliwy na działanie kwasów. Mogą zostać plamy na stałe.
Witam! Zrobiłam płyn wg przepisu, kąsek, woda i olejek z drzewa herbacianego. Powierzchnie przetarte płynem bardzo się kleja, jeśli spray opadł na panele to one także są bardzo klejące. Co zrobić w takiej sytuacji? Zmienić proporcje?
Witaj! Rozumiem, że można użyć innego olejku nić cytrynowy 🙂 ?
Tak Aniu możesz sięgnąć po olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, pomarańczowy, chociaż te dwa pierwsze są najbardziej antybakteryjne 😉 Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Witaj! Rozumiem, że można użyć innego olejku o innym zapachu niż cytrynowy ? Pozdrawiam 🙂
Ewo, bardzo cenię Twojego bloga i zgadzam się że warto pozbyć się zbędnej chemii z domu. Jednak link który zamieściłaś do strony WHO trochę nijak się ma do artykułu, bo mówi o problemach zdrowotnych spowodowanych ogrzewaniem węglowym i tym podobnymi. Jeśli są jakieś inne opracowania ściśle odnoszące się do szkodliwości środków czystości to na pewno warto go wrzucić- sama chętnie podsunęłabym go niedowiarkom.
Witam, mam pytanie, gdzie mogłabym znaleźć takie fajne brązowe butelki i to jeszcze nawet z czarnym atomizerem?
Podpinam się do pytania
właśnie Cię odkryłam! wspaniały blog – tego właśnie szukałam! 🙂 I od razu mam pytanie – gdzie dostać butelkę ze sprayem jak ze zdjęcia? Będę wdzięczna za wskazówki! Jeju jak dobrze, że jesteś! 🙂 teraz wszystko będzie łatwiejsze!
Bardzo przydatny artykuł, polecam wypas owiec józefów też można wielu przydatnych informacji się dowiedzieć
A ja mam pytanie dotyczące butelek z ciemnego szkła? Gdzie można kupić takie jak pokazane w poście?
Hej, powiem Ci, że od dawna w domu staramy się stosować takie zdrowe sprzątanie, cytryna, pomarańcza, olejki eteryczne, do odkażania i dezynfekcji odrobinę octu z dobrym wietrzeniem mieszkania potem
do odkurzania dość mocny odkurzacz wodny, który raczej pochłania skutecznie kurz a nie go rozsiewa
myślę, że życie zgodne ze zdrowymi sposobami to już nie jakaś fanaberia – ale koniecznoścć, którą uświadamia sobie coraz więcej z nas
pozdrawiam,
Żadna fanaberia, lepiej rozprzestrzeniać tą wiedzę na jak największym terenie 😉 Gratuluję i pozdrawiam!