fbpx

Apteczka kryzysowa, czyli woda utleniona to nie wszystko co musisz mieć w domu część 1

image_pdf
Pobierz pdf

Jak bardzo jesteśmy przygotowani na sytuacje, kiedy na rynku nie można NICZEGO kupić? Wychowani w latach dobrobytu nie mamy zielonego pojęcia, co zrobić w czasach kryzysu, katastrofy bądź też konfliktu zbrojnego. Ostatnie lata pokazały, że duża część z nas biegnie po papier toaletowy, a to nie tego potrzebujemy najbardziej.

Co się staje jeśli łańcuch dostaw substancji leczniczych zostanie zniszczony i jego odbudowanie zajmie kilka tygodni, miesięcy, lat? Czy nasze rodziny są przygotowane na najgorsze?

Szczerze w to wątpię!

Brak prądu, wody i kanalizacji sprawi, że do miast będą pchały się szczury i gryzonie, uwielbiające brak higieny, które dawniej przyczyniały się do rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

Wraz z głębokim kryzysem pojawiają się choroby wirusowe i bakteryjne, o których zapomnieliśmy, jak ospa, wszawica, pchły, gruźlica, zakażenia gronkowcem, dur brzuszny, infekcje jelitowe, gangreny i wiele, wiele innych.

Myślisz, że domowa apteczka to tylko plasterek na ranę i woda utleniona?

[mpp_inline id=”55194″]

Czas przygotować swój dom i zaopatrzyć się w produkty, które nie mają daty ważności, a które mogą kiedyś się przydać.

Jeśli nie chcesz pominąć nowych wpisów zapisz się tutaj i równocześnie uzyskaj dostęp do darmowej Ziołowej Biblioteki, z masą przydatnych publikacji.

Dziś porozmawiamy o nadmanganianie potasu (KMnO4 ), który należy do jednych z lepszych środków antyseptycznych o działaniu utleniającym. Ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwpierwotniakowe,
  • bakteriobójcze,
  • grzybobójcze,
  • przeciwwirusowe.

Mangan to jeden z najbardziej powszechnych metali występujących na naszej planecie. Wykorzystywany jest w przemyśle ceramicznym, włókienniczym czy też medycznym.

Właściwości i zastosowanie Nadmanganianu Potasu.

Jeśli ktoś z nas kojarzy tą substancję to pamięta z pewnością nadmanganianowe kąpiele, lecz w dużej mierze jest on dość zapomniany.

A szkoda, gdyż dawniej stosowany był wewnętrznie i zewnętrznie, jego wodne roztwory leczyły:

  • dur brzuszny: dawniej sięgano po jego roztwór w ilości nie przekraczającej 20 mg (nadal używa się go w Afryce)
  • różnorakie zapalenia błon wewnętrznych i zewnętrznych (od 0,1%-0,2%),
  • ropne migdały, zapalenie gardła stosowano do pędzlowania roztwory 0,025%
  • hamował krwawienia z ran,
  • [mpp_inline id=”55787″]
  • Leczył zmiany skórne wywołanych przez ospę czy też bostonkę.
  • odkażał dłonie (0,05%)
  • Stopę cukrzycową, wtedy sięgano po roztwory w stężeniu 5%
  • przyspieszał gojenie się oparzeń oraz ran w roztworach od 0,5 do 4 %,
  • unieszkodliwiał jad wielu zwierząt, chociażby żmii poprzez nastrzykiwanie (używano roztworów 1-2%) lub kompresy
  • do odkażania chociażby warzyw oraz różnorakich powierzchni wykorzystane były roztwory od 0,5 do 4 %.

Dlatego warto mięć w domu choć 1 kg takiej substancji, tak na wszelki wypadek, można ją znaleźć chociażby w sklepach z odczynnikami chemicznymi, bądź też na Allegro.

[mpp_inline id=”55194″]

Źródła:

Vimieiro (2012) „Too good to be true”: the controversy over the use of permanganate of potash as an antidote to snake poison and the circulation of Brazilian physiology in the nineteenth century. Bull Hist Med.

Delgado-Enciso,  inni (2018). Topical 5% potassium permanganate solution accelerates the healing process in chronic diabetic foot ulcers. Biomedical Reports, 8, 156-159

Kambera,  Collony,  i  Street  (2020)Ethnopharmacological use of potassium permanganate in South African traditional medicine. SMJ Research

Shah, Devendra & Prajapati, Kantilal. (2000). Efficacy of pottasium permangnate medicated drinking water in the control of experimental fowl typhoid.

Rai, V. (2020) What is the evidence for the use of potassium permanganate for wound care? London Medicines Information Sevice.

Różańki, H.  Środki antyseptyczne stosowane w leczeniu i w profilaktyce chorób skórnych oraz błon śluzowych

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest