Co zrobić, aby domu pięknie pachniało

Co zrobić, aby domu pięknie pachniało

Odświeżacze powietrza to jedne z tych produktów, które w żaden sposób do mnie nie przemawiają. Co więcej, od początku czułam, że są to środki, które powinnam omijać szerokim łukiem, tym bardziej że po pierwsze – producent nie musi podać składu perfum, po drugie – nie ma żadnych norm ani ograniczeń, jeśli chodzi o tworzenie zapachów. Nikt tego nie kontroluje, nikt tego nie testuje.

Odświeżacze powietrza oraz świece zapachowe są nasączone rakotwórczymi toksynami, które wywołują astmę oraz powodują problemy hormonalne. Tej informacji zwłaszcza my, kobiety, nie powinnyśmy bagatelizować.

Mało kto wie, że limonen (cytrusowy zapach), powszechnie wykorzystywany również w przemyśle spożywczym, w połączeniu z ozonem tworzy niesłychanie trujący dla naszego organizmu formaldehyd, dlatego warto o tym wiedzieć, choć ilośc jego w takim pomieszczeniu będzie niewielka, to należy pamiętać, że to  zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Co zrobić, aby w domu pięknie pachniało?

4 najprostsze sposoby, aby w domu pięknie pachniało:

  1. Otwórz okna – nie ma nic bardziej skutecznego!
  2. Zamiast maskować nieprzyjemny zapach chemikaliami, które upośledzają nasz węch, lepiej znaleźć i zlikwidować źródło przykrej woni.
  3. Jednym ze skuteczniejszych środków odświeżania powietrza i usuwania nieprzyjemnego zapachu jest… węgiel aktywowany, który można znaleźć w większości marketów budowlanych.
  4. Zaprzyjaźnij się z roślinami – w znaczący sposób usuwają z naszego otoczenia toksyczne opary emitowane chociażby przez panele podłogowe czy farby, którymi pomalowaliśmy ściany.

ŚWIECE ZAPACHOWE

odswiezacz-swiece-zapachowePotrzebujesz:

– węzy pszczelej (dostępna w Internecie i sklepach pszczelarskich)

– knota lub zawiniętego w warkocz sznurka pakowego

– naturalnego olejku eterycznego (ja użyłam lawendowego i pomarańczowego)

  1. Na jednym krańcu węzy połóż knot i nasącz go delikatnie olejkami eterycznymi.
  2. Owiń knot niewielką częścią węzy, a następnie przyklej ją (delikatnie zaginając koniec węzy i przyciskając nią knot do drugiej strony węzy).
  3. Zacznij rolować węzę do momentu, w którym uzyskasz świeczkę.

ZAPACHOWY KOCIOŁEK

Potrzebujesz:

– cynamonu

– pomarańczy

– imbiru

  1. Do niewielkiego garnka wlej zimną wodę, a następnie włóż do niego wszystkie składniki.
  2. Doprowadź zawartość do wrzenia i gotuj przez 15 minut.
  3. Delektuj się zapachem świąt.

Aby stworzyć taki zapachowy kociołek, możesz użyć mięty, anyżu oraz cytryny.

ZAPACHOWA CHOINKA

odswiezacz-samochodPotrzebujesz:

– tektury

– sznurka

– kilku kropli olejku eterycznego

Tekturę nasącz kilkoma kroplami olejku eterycznego, następnie przeciągnij przez nią sznurek i powieś w samochodzie. Zamiast tektury możesz użyć kokardki lub innego przedmiotu, który wchłonie olejek eteryczny.

ZAPACHOWE PATYCZKI

odswiezaczPotrzebujesz:

– 12 kropli olejku eterycznego

– 1/4 szklanki wody

– 2 łyżek wódki (wódka sprawia, że olejki tak szybko nie odparowują)

– patyczków do szaszłyków

Wymieszaj wszystkie składniki w pojemniku, następnie przelej płyn do ładnej buteleczki, włóż patyczki do szaszłyków. Wymień zapach, kiedy przestanie się ulatniać.

Chcesz wiedzieć poznać 10 sposobów na to by pozbyć się toksyn? Pobierz bezpłatnego ebooka KLIK

 toksynyfb

Ewa Kozioł

Ewa Kozioł

Autorka Zielonego Zagonka, mama, żona, kobieta która chce żyć w harmonii z naturą i samą sobą. Wydała trzy książki "EKOnomiczne dziecko", "Piękna z natury" i "Naturalnie czysty dom"

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Co zrobić, aby domu pięknie pachniało"

Powiadom o
avatar
Zdjęcia i pliki
 
 
 
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Małgosia
Gość

Widzialam Pani występ w DDTVN i od razu wiedzialam aby do Pani tu zajrzeć. Super tamety. Coś czuje, że utknę tu na dłużej.

Olka
Gość

Pani Ewo! Pani rady są bezcenne i bardzo dziękuję, że dzieli się Pani z nami. Chcę zebrać wszystkie Pani książki, a kolekcję rozpoczęłam od książkI „EKOnomiczne dziecko oszczędnie i naturalnie” – skarbnica wiedzy! Pozdrawiam ciepło.

Alicja
Gość

Zrobiłam patyczki zapachowe, dodałam olejki cynamonowy i pomarańczowy i nie czuć zapachu 🙁

Agnieszka Dec
Gość

Ostatnio po dłuższej przerwie zaczęłam znów używać toaletowego odświeżacza powietrza. Prawda jest brutalna – po każdorazowym psiknięciu nie da się oddychać, gryzie w gardle, swędzi w nosie, trzeba uciekać z łazienki. Nigdy więcej!
Dziękuję Ci za zapachowe przepisy – proste, z łatwo dostępnych składników. Na pewno skorzystam. A wietrzenie – to rzeczywiście podstawa podstaw. Dobrze jest uwolnić się od chemii, którą wciskają nam wielkie koncerny jako cudowną i niezbędną…

wpDiscuz