fbpx

Drugiego dnia poprosiłam Cię, abyś stworzyła plan pomieszczeń i określiła, co chcesz w nich przechowywać. Dobór rzeczy miał być stworzony na podstawie sposobu użytkowania danego pomieszczenia.
Teraz nadszedł kolejny etap, a mianowicie określenie dokładnego miejsca przechowywania danego przedmiotu. O ile zrozumiałe wydaje się trzymanie miksera ręcznego w kuchni, o tyle niekoniecznie jasne jest umieszczenie go w koszyku na blacie lub powieszenie na relingu, zwłaszcza jeśli nie jest zbyt często używany.

 

Zasada jest jedna: im częściej używane są i przedmiot, i jego części składowe, tym bardziej powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki. Oznacza to, że zamiast sięgać po nie do szafki, trzymasz je właśnie na wierzchu.
Idźmy dalej. Co zrobić z formą na babkę wielkanocną, zwłaszcza że używasz jej raz w roku? Włóż ją tak, by nie przeszkadzała w wyciąganiu chociażby brytfanny, z której korzystasz każdego tygodnia, i abyś nie musiała jej przekładać z miejsca na miejsce przez najbliższe 52 tygodnie. Po prostu znajdź jej miejsce w swoim domu.
Brak wyznaczenia miejsca rzeczom sprawia, że organizacja naszego domu kuleje, bo komu chce się bawić w odkładanie na miejsce?
Jak już wspominałam – człowiek lub iść na łatwiznę i z pewnością nie będzie robił czegoś, co jest dla niego niewygodne lub co podświadomie postrzega jako pozbawione sensu. Jeśli w domu masz dzieci, powiem Ci, że marny Twój los, zwłaszcza gdy Twój dom jest nieergonomiczny.

 

Jeśli nie wiesz, gdzie umieścić daną rzecz, przyjrzyj się miejscu, w jakim te rzeczy lądują w pierwszej kolejności. Gdzie sprytni mali domownicy najczęściej je odkładają? Tu Cię zaskoczę – przeważnie te przedmioty lądują w miejscach/pokojach, które spełniają daną funkcję i są miejscem dla nich właściwą przestrzenią.
Jak to wygląda w praktyce?Jeżeli lakiery do paznokci za często pojawiają się w nieodpowiednim miejscu, jakim jest Twoja sypialnia, zamiast znajdować się w łazience, może warto przechowywać je właśnie w sypialni?

 

ZACZYNAMY ODGRACANIE! Zajrzyj do ćwiczeń uzupełnij karty pracy, a następnie przez najbliższe kilka dni znajdź 5 rzeczy i odłóż je na ich PRAWDZIWE miejsce.

Pin It on Pinterest