fbpx

Jeśli ustaliłaś już grafik warto pamiętać, żeby za wszelką cenę starać się przy nim wytrwać. Jeśli rano coś Ci wypadnie, akurat wtedy, gdy miałaś odgracać, postaraj się choć na chwilkę znaleźć czas o innej porze tego samego dnia. Bardzo ważne jest, aby posprzątać choć niewielką część tego co miałaś zrobić, nawet jeśli nie będzie to cała szafa z ubraniami, a szuflada na bieliznę. Jutro pokarzę wam swoje triki na sprytne przechowywanie. Dziś jednak porozmawiamy o czymś bardzo poważnym, a mianowicie o tym co zrobić, aby niechciane rzeczy do nas nie wracały. 

Jakiś czas temu, oddałam przyjaciółce figurkę, która przestała mi się podobać, cieszyłam się jak dziecko, bo w końcu ktoś chciał ją przygarnąć, do momentu aż nie pojechałam do znajomego rolnika, który podarował moim dzieciom prawie taką samą figurkę. Figurki już nie ma, ale to pokazuje, jak bardzo przedmioty lubią do nas wracać.

Dlatego co zrobić, aby jutro kiedy przystąpisz do odgracania pełną parą Twoja praca nie była daremną. Musisz dowiedzieć się jak ograniczyć przypływ niepotrzebnych przedmiotów do domu i od dziś stać się -bramkarzem domu.

  1. Staraj się propagować nie dawanie prezentów w swoim otoczeniu.

Podziel się z osobami które kochasz lub też z którymi utrzymujesz dobry kontakt informacją jakie prezenty są dla Ciebie, czy też Twojej rodziny najbardziej odpowiednie. Wśród nich mogą pojawić się karty upominkowe, wspólne wyjście do kina czy restauracji, rzeczy które możesz skonsumować np. dobrej jakości kawę czy kakao.

2. Powiedz nie pamiątkom z wakacji. Wiem, że może być ciężko wytłumaczyć dzieciom aby nie przywoziły z nad morza całego worka muszelek, może warto wtedy poprosić je by wybrały tą najpiękniejszą która umieścicie w specjalnym miejscu waszego domu? Oczywiście są wyjątki, dla przykładu kiedy pamiątką jest rzecz użytkowa, którą faktycznie będziesz eksploatować. 

3. Może lepszym rozwiązaniem będą ebook-i. Gdybym musiała dziś postawić wszystkie książki jakie mam na swoim czytniku na półce nie starczyło by mi miejsca. Możliwość katalogowania, szybkiego przeszukiwania zdecydowanie powala na łopatki drukowane książki. Z tego rozwiązania płynie jeszcze kilka innych korzyści po pierwsze wersje elektroniczne są tańsze, a po drugie nie zajmują miejsca, po trzecie jeśli książka naprawdę przypadnie Ci do gustu i to w stopniu, w którym będziesz chciała ją przeczytać jeszcze kilka razy możesz wtedy kupić jej lepsze wydanie. 

4. Kupuj z listą na zakupy. Nie ma gorszego rozwiązania, niż pójście na zakupy bez listy zakupów, gdyż przeważnie kupujemy wtedy „wszystko i nic”, i oczywiście wychodzimy z tym czego nie potrzebujemy. Dlatego moje lista zakupów, to podstawa każdego domu, zwłaszcza jeśli zależy Ci na zachowaniu płynności domowego budżetu.

5. Unikaj okazji, wszelakie promocje typu „kup jedno dostań drugie za darmo” sprawiają, że do domu przynosisz rzeczy, których nie potrzebujesz.

6. W łazience, biurze i nieopodal drzwi wyjściowych miej kosze na śmieci. Dzięki temu szpargały wywalane będą na bieżąco.

7. W początkowej fazie odgracania, warto na odpowiednich koszykach, półkach mieć naklejone nalepki co ma się tam znajdować, mogą to być etykietki lub obrazki. 

Przygotuj środki czystości.

Na tym etapie sprzątania skupmy się na tym co faktycznie jest nam potrzebne, nie chcemy teraz myć okien a odgracić dom, dlatego pamiętajcie o tym. Ten minimalistyczny zestaw pozwoli nam wyczyścić wszystko. Pamiętajcie tylko, że jeśli mamy do czynienia z kamieniem musimy użyć kwasu, natomiast jeśli chcemy powalczyć z czymś co się przylepiło, zaschło lub co ogólnie jest podejrzaną substancją należy użyć sody oczyszczonej.

LAWENDOWO-CYTRYNOWY UNIWERSALNY  ŚRODEK DO CZYSZCZENIA

ziolowa-apteczka-lawenda

Ten spray świetnie czyści różne powierzchnie, a jednocześnie je odkaża. Pamiętaj jednak że nie powinien on być używany na powierzchnie z granitu czy też marmuru. W wypadku blatów kamiennych staraj się usuwać zabrudzenia tak szybko jak powstaną, nie używaj żadnych środków zawierających kwasy lub substancje ścierne.

¬ 1/2 szklanki octu spirytusowego

¬ 2 szklanki wody

¬ 10 kropli olejku cytrynowego i lawendowego

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w butelce z atomizerem. 

Użycie: Spryskaj środkiem blaty, zlewy, stoły oraz inne urządzenia kuchenne aby usunąć brud, tłuszcz oraz bakterie.

Przechowywanie: Roztwór można przechowywać do 12 miesięcy w szczelnie zamkniętym pojemniku. 

Porada:

Zamiast olejku lawendowego i cytrynowego możesz użyć innej pasującej twoim upodobaniom kombinacji np. pomarańczowego i cynamonowego.

MLECZKO DO CZYSZCZENIA WANNY I PŁYTEK

Ilość na 250 ml

Środek jest bezpieczny dla kamiennych płytek.

¬ 3/4 szklanki sody oczyszczonej

¬ 1/4 szklanki mydła w płynie

¬ 1 łyżka wody

Przygotowanie: Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki aby otrzymać pastę.

Użycie: Niewielką ilość mleczka nałóż na szmatkę i wymyj brudne powierzchnie.

Przechowywanie: Przechowuj do 6 miesięcy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Porada:

Do pasty możesz dodać olejku miętowego lub różanego.

SOSNOWY ŚRODEK DO MYCIA PODŁÓG W KUCHNI

ocet 1

Ilość na 1 mycie

Ten roztwór wspaniale nabłyszcza wszystkie elementy wykonane ze stali nierdzewnej.

¬ 5 l gorącej wody

¬ 2 łyżki mydła w płynie

¬ 10 kropli olejku sosnowego

¬ 8 kropli olejku cyprysowego

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w wiadrze. 

Użycie: Namocz mopa w wodzie i wyciśnij nadmiar wody. Podłogę czyść małymi sekcjami często przepłukując mopa w wodzie. 

Przechowywanie: Roztwór można przechowywać do 6 miesięcy w szczelnie zamkniętym pojemniku. 

Porada:

Zamiast olejku sosnowego i cyprysowego użyj kombinacji rozmaryn i geranium.

Pin It on Pinterest