fbpx

W XXI wieku, pomimo wszechobecnego dostępu do internetu, oraz tego, że praktycznie wszystko można obecnie wyszukać w Google ludzie nadal lubią czytać książki. Dzieje się tak, gdyż książki stają się pewną odskocznią od pełnego stymulantów świata. Czytając coś w Internecie nasza uwaga często jest odwracana i przekierowywana w inne miejsca za pomocą linków. Wtedy zamiast „zbierać” wiedzę skaczemy z jednej strony internetowej na drugą. Prawda jest taka, że w takiej sytuacji nasz umysł ma dość, ponieważ potrafi przyswoić konkretną ilość informacji, a każde „więcej” jest męczące.

Pile of books on table

Z książkami wiąże się też jeszcze jeden problem, a mianowicie to, że często trzymamy je w domu niczym trofea, których już raczej czytać nie będziemy, a które mają pokazać innym „jak mądrzy jesteśmy”. Mając świadomość, że nie sięgniemy ponownie po daną książkę, wciąż trzymamy je na półce.

Co jeśli ta książka przyda się innym? Kolejnym problemem, który powstrzymuje nas przed pozbyciem się danej pozycji, jest zachowywanie ich dla swoich dzieci „bo może im się przyda”. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy. Czy nasze dzieci prędzej nie będą używać internetu do wyszukiwania informacji? Czy nie łatwiej pokazać im jak korzystać z biblioteki? Po kilku latach książki, które już przeczytaliśmy będą kosztować po kilka złotych w sklepie antykwariacie.

Pomimo iż często jesteśmy tego świadome, to właśnie książki są jedną z najtrudniej odgracanych rzeczy w naszym domu. Jednakże tutaj jak i w poprzednich przypadkach powinnyśmy być dość bezwzględne i należy sobie zadać pytanie, czy faktycznie przeczytasz tą książkę jeszcze raz?

Jak poradzić sobie z książkami?

Po pierwsze pozbądź się książek, które leżą na Twojej półce i nie miałaś czasu nawet po nie sięgnąć. Może to oznaczać jedno – nie są one na tyle ciekawe, aby poświęcić na nie swój czas, co więcej Twój umysł to wie. Kolejną kategorią książek są te przeczytane do jakiegoś momentu, które odłożyliśmy i nie mamy zamiaru do nich wrócić.

Następnie posegreguj książki według treści. Na przykład książki na temat ogrodnictwa umieść w jednym miejscu, książki akcji w drugim, romanse w trzecim i tak dalej. Dzięki temu zobaczysz jakich książek masz najwiecej, dzięki czemu może zaczniesz redukować te, które notorycznie się powtarzają.

Wybierz książki, do których nie żywisz żadnych uczuć i włóż je do pudełka. Następnie zaklej pudełko i wynieś na 30 dni. Po tym czasie zastanów się czy faktycznie brakowało Ci ich. Jeśli nie, oddaj je.

Naucz się dzielić. Jeśli przeczytasz świetną książkę przekaż ją dalej, zamiast odkładać ją na półkę gdzie nikt już z niej nie skorzysta, podziel się z innymi radością i mądrością, z której ty już skorzystałaś.

Eyeglass on book

Zacznij prowadzić dziennik książek. Jeśli masz na półce książki, które mają dla Ciebie duże znaczenie, lub których niewielki kawałek wpłynął na sposób postrzegania świata, warto prowadzić dziennik, w którym zapisywałabyś swoje spostrzeżenia dotyczące tego jak się czułaś po przeczytaniu tej książki, czego się z niej dowiedziałaś, co było wesołe a co intrygujące. Obok tytułu wpisz datę przeczytania. Dzięki temu zapamiętasz, dlaczego ta książka faktycznie jest na półce, dzięki temu będziesz mogła „posłać” ją dalej.

Pin It on Pinterest