fbpx

W naszych domach mamy sterty dokumentów, wyciągi z rachunków bankowych, potwierdzenia wpłat, faktury, instrukcje obsługi, gwarancje i wiele wiele więcej. Po kilkunastu latach zbierania, sytuacja może naprawdę wymknąć się spod kontroli. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że często nie wiemy co tak naprawdę powinnyśmy zachować, dlatego trzymamy dosłownie wszystko. A prawda jest taka, że te najważniejsze dokumenty które powinnyśmy trzymać cały czas można zmieścić naprawdę w jednym dużym pudle.

Vecchio archivio cartaceo # 2

Dlatego dziś dowiesz się co warto przechowywać przez całe życie:

5 LAT:

– wszystkie dokumenty firmowe tak jak podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję, faktury i rachunki.

3 LATA:

Wszystkie rachunki jeżeli zostały płacone przez Twój bank możesz od razu wyrzucić do makulatury, ponieważ potwierdzenie zapłaty masz w historii płatności z własnego konta

Jeżeli natomiast rachunki opłacałaś w kasie, na poczcie czy w innej placówce to powinnaś je zachować co najmniej 3 lata, gdyż do tego czasu dostawca usług: energii elektrycznej, gazu czy choćby usług telekomunikacyjnych, może podważyć Twoją wpłatę.

KREDYTY I RATY:

Oczywiście dokonywanie wpłat rat za pomocą internetowego lub stacjonarnego konta bankowego rozwiązuje problem przechowywania sterty potwierdzeń wpłat. Jeżeli natomiast raty opłacałaś za pomocą chociażby placówki Poczty Polskiej, powinnaś zachować wszystkie potwierdzenia od pierwszej raty aż do momentu otrzymania weksla potwierdzającego spłacenie całego zadłużenia – w przypadku kredytów długoterminowych może się tego uzbierać, naprawdę sporo jeśli mamy kredyt na powiedzmy 15 lat. Tym bardziej warto rozważyć wpłaty przez konto bankowe, możesz na wszelki wypadek drukować comiesięczny wykaz konta powyżej konkretnej kwoty, dzięki temu będziesz mieć potwierdzenie na wszelki wypadek, gdyby bank stwierdził, że nie otrzymał od Ciebie pieniędzy.

2 LATA:

Pin It on Pinterest