fbpx

https://soundcloud.com/cpd-kurs/cudownie-prosty-dom-dzien-19/s-3irKH

Jak często zdarza Ci się krzyczeć na dzieci, ponieważ nie posprzątały pokoju? Jak często Twoje dziecko płacze, ponieważ nie chce mu się, nie potrafi, czuje się bezsilne?

Nie jestem bez winy; sama na początku strofowałam najstarszą córkę, aby sprzątała po sobie. Czy taką mamą chciałam być? Czy przedmioty miały sprawić, że będę krzyczała na dziecko, które po prostu nie potrafi sprzątać i które tak jak ja czuje się przytłoczone liczbą posiadanych rzeczy? Absolutnie nie.

Dzieciaki w domu potrafią w skuteczny sposób zmienić nasze plany i wyobrażenia związane z porządkiem. Co więcej – mając te małe istoty, musisz pogodzić się z wiecznym problemem ze szpargałami. Z doświadczenia wiem, że zachowanie nienagannego porządku, przy jednoczesnym byciu kucharką, kierowcą, mamą i kobietą, jest wręcz NIEMOŻLIWE. Chyba że chcesz całe życie sprzątać…?

Dlatego kiedy zaakceptujesz fakt, że dzieci bałaganią, dzięki kilku trikom będziesz w stanie choć trochę opanować swój dom.

1. Dzieciaki szybko rosną, oznacza to, że regularnie będziesz musiała odgracać pomieszczenia z ich zabawek i rzeczy.
2. Zabawki są tym rodzajem przedmiotów, który w niesłychanie szybki sposób potrafi znaleźć się na podłodze. Dlatego zamiast karać i siebie, i dzieci układaniem zabawek na półkach, zacznij od tego, by dzieciaki miały pod ręką kosze, do których w razie potrzeby będą mogły szybko włożyć porozrzucane przedmioty. Warto na każdym koszu narysować symbol tego, co ma znajdować się w środku.
3. Pozwól dziecku wybrać. Spośród wszystkich zabawek, jakie posiada Twoje dziecko, zawsze znajdą się takie, które uwielbia, czy też takie, które rzucił w kąt i o których zapomniał. Co więcej, nie ma nic złego, jeśli posortujemy te nieużywane i niekochane i pozbędziemy się ich. Pozostałe możemy ulokować w pudle na strychu, które raz na jakiś czas będziemy wymieniać. Niech dziecko Ci pomoże; wytłumacz mu, dlaczego mniej znaczy więcej i dlaczego chcesz pozbyć się zabawek; ustalcie limit przedmiotów i razem wybierzcie te, które dziecko kocha.
4. Bądź przykładem. Nie oczekuj, że dziecko samo zacznie odgracać swój pokój czy szafę z ubraniami, jeśli w Twojej znajduje się pełno szpargałów. Dzieci pilnie obserwują i kopiują zachowania dorosłych; miej to na uwadze.
5. Wydziel miejsca do zabawy. Dzieciaki powinny wiedzieć, gdzie mogą się bawić. Niech to będą pomieszczenia, w których najczęściej znajdujesz ich zabawki, pamiętaj jednak, że dzieci lubią przejmować pozostałe pokoje – tam możesz trzymać pudełka na zabawki, ustalając wcześniej, że są miejsca w domu, w których maluchy bawić się nie mogą.
6. Stosuj zasadę, że kiedy kupujecie jedną zabawkę, inna musi opuścić dom.
7. Przez zabawę ucz dzieci porządkowania, by nie postrzegały sprzątania jako niechcianej lub wymagającej czynności.
8. Pokaż dzieciom zasadę: jedna rzecz na raz. Oznacza to, że jeśli skończą się bawić jedną zabawką, muszą odłożyć ją na miejsce, zanim sięgną po kolejną.
9. Naucz dziecko sprzątać. Musisz mu pokazać, czego potrzebujesz (w ćwiczeniach z pierwszego tygodnia znajdziesz listę czynności dopasowanych do wieku dziecka).
10. Wyłącz telewizor. Dzieci nie wiedzą, jak działa marketing, dlatego wszystko, co zobaczą, zechcą mieć. Zamiast telewizji, warto odtwarzać im nagrane wcześniej bajki bez reklam.

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci „wyszły na ludzi”, poświęcaj im dwa razy więcej czasu, a równocześnie wydawaj o 50% mniej.

Pin It on Pinterest