fbpx

https://soundcloud.com/cpd-kurs/cudownie-prosty-dom-dzien-21/s-kj6Lk

Kiedy odgracisz swój dom możesz zacząć tworzyć dom pełen prawdziwego życia, pełen Ciebie. Dom, który będzie mieć duszę.

Tworzenie prawdziwego, autentycznego domu wymaga czasu. Wymaga od nas odpowiedzi

na pytanie co jest dla nas obecnie najważniejsze, jakie chcemy, aby nasze życie było. W naszym domu znajdziemy przedmioty, które nas uosabiają, które mówią o Tobie więcej, niż słowa, które czuć Tobą. Pamiętaj, nie chodzi tutaj o to, by ślepo podążać za najnowszymi trendami, za modą, którą powinnaś zaadoptować  w swoim domu. Twoim celem jest stworzenie domu za pomocą niewielkich detali, minimalizmu, dzięki którym będziesz w stanie normalnie funkcjonować, a równocześnie cieszyć się przytulnością domu. Zacznijmy powoli, od pierwszego wrażenia jakie wywołuje Twój dom w momencie kiedy przestąpisz jego próg.

 

Jak wygląda wejście do Twojego domu, czy znajdziesz tam rośliny, czy też obskurną wycieraczkę. Pamiętaj tutaj zaczynasz wchodzić do swojego świata. Zaraz za drzwiami jest ganek, przedpokój lub też klatka schodowa. Jest to pierwsze miejsce z jakim się spotykamy wkraczając do naszego domu, jest to pierwsze miejsce, które powinno mówić „witaj w domu” lub „wspaniale, że u nas jesteś”. Co to miejsce mówi o Tobie, Twoich wartościach o ludziach którzy tutaj mieszkają? Czy ono w jakikolwiek sposób reprezentuje Ciebie, czy jest to widok, który sama chciałabyś zobaczyć po ciężkim dniu pracy?

 

 

Następnie skup się na miejscu, w które w pierwszej kolejności powędruje Twój wzrok, określenie takiego miejsca jest naprawdę ważne, gdyż będzie ono wyłapywać Twoją uwagę, ale też i Twoich gości zaraz po przyjściu do domu. Ważne jest, aby takim punktem skupiającym uwagę, były przedmioty które kochasz, a które nie są zbyt małe, dzięki czemu unikniesz wrażenia przytłoczenia. Może być to piękne duże lustro (pamiętaj, by nie umieszczać go na wprost wejścia, gdyż tworzy to niekorzystne złudzenie optyczne), napisane na drewnie motto Twojej rodziny, inspirujący cytat, duże zdjęcie rodziny, szafka, stolik, wazon z kwiatami czy też żywa roślina. Ten przedmiot pełnić będzie również i inną funkcję, a mianowicie, będzie odwracał uwagę od rzeczy nieistotnych takich jak buty, czy też parasole znajdujące się w tym pomieszczeniu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe na stawianie dużego przedmiotu, może warto pomalować w ciekawy sposób ściany, czy zaaranżować buty i ubrania za pomocą różnych koszyków czy też haków. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój hol jest ciemny i brak w nim naturalnego światła, warto skupić się na kontrastowych kolorach, które je rozświetlą. Równocześnie wiedz, że wejście do naszego domu, to taki wstęp książki, który kieruje nas do opowieści o nas znajdującej się w dalszej części domu. Oznacza to, że Twoim celem jest to, aby wszystkie pomieszczenia jakie nastąpią po przedpokoju ze sobą współgrały. Również dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, jest umieszczenie w tym miejscu wzorzystego bieżnika, który łatwo będzie można wymyć, a który wprowadzi charakter do tego pomieszczenia.

Ponadto postaraj się w przedpokoju umieścić lampę lub też kinkiet, który automatycznie będzie się zapalać ,gdy ktoś pojawi się w pomieszczeniu, takie delikatne światło ociepli przedpokój i sprawi, ze będzie ono bardziej przyjazne.

 

 

 

Zapach

 

Węch jest jednym z naszych zmysłów tak przez nas niedocenianym. Wszystko w naszym otoczeniu posiada zapach: woda, ciało czy też powietrze, dlaczego więc nasz dom jest sterylny bądź też pachnie nieokreśloną kwiatową łąką? Czy kiedykolwiek zwróciłaś uwagę na zapach jaki panuje w domu do którego pierwszy raz wchodzisz? Nasze ciało reaguje na bodźce zewnętrzne i jeśli chcesz, aby reagowało na Twój dom pozytywnie zastanów się nad zapachami które kochasz, które przypominają CI dobre wspomnienia i użyj ich w tym miejscu. Niech Twój dom pachnie Tobą. Warto również przywrócić do łask staroświecką tradycję umieszczania sezonowych kwiatów w wazonie, ten niewielki drobiazg sprawia, że dom zaczyna żyć.

 

Projektowanie wnętrza domu nie jest proste, jednakże na pewno jest przyjemne. Tworząc swój dom musisz zastanowić się co tak naprawdę kochasz, kim jesteś. Pozbieraj w jednym miejscu inspiracje, kolory, cytaty, zdjęcia, kształty, krajobrazy, zapach, które kochasz, które mają stworzyć motyw przewodni Twojego domu.  Po czym zastanów się czego oczekujesz, czy Twój dom ma być nostalgiczny, elegancji, luksusowy, energiczny, stonowany, kreatywny, towarzyski czy rodzinny. Dzięki temu będziesz mogła wybrać kolory, kształty i meble jakie pasują do Twojego domu i życia.

 

Kolor

 

Nie ma nic gorszego niż dom wymalowany cały na czarno lub też w którym dominuje jeden kolor. Sprawia to, że nasze zmysły szaleją a umysł się męczy, dlatego wprowadź do swojego domu kolor, często kolory mają swoje znaczenie i pewien ustalony wpływ na nasz organizm i tak:

 

Czarny to siła, niezależność, tajemniczość;

Brązowy: stabilizacja i uniwersalność;

Niebieski: spokój, wiara, nadzieję;

Zielony: harmonia, zdrowie, bogactwo, wzrost;

Pomarańczowy: żywotność, radość, ciepło, ekscytację;

Różowy: miłość, współczucie, dobro;

Fioletowy: intuicja, mądrość, wyobraźnię;

Czerwony to pasja, emocje, energia;

Żółty: radość, szczęście;

Biały: spokój, czystość, prostota.

Jednak pamiętaj o jednym, staraj się naśladować naturę, delikatnymi i stonowanymi barwami i odcieniami naturalnych farb dzięki temu, mieszkanie będzie spokojniejsze.

 

Tożsamość,

W świecie gdzie każdy do każdego jest podobny, lub też na odwrót gdzie każdy na siłę stara się wyróżnić tworząc kiczowatą mieszaninę wszystkiego brakuje tego co najważniejsze, naszej historii. Zastanów się nad historią Twojej rodziny, Twoją, Partnera i staraj się ją pokazać, a nie kamuflować w skrzętnie ukrytych skrzyniach i zapomnianych pudłach.

Sypialnia

Będąc mamami często w sypialni znajduje się miejsce zrzutu nieposkładanego prania, magazynów, książek i rzeczy o których istnieniu nie miałaś pojęcia. Jednak nie tędy droga. Traktuj sypialnię jak sanktuarium, miejsce w którym wypoczywasz i znajdujesz czas aby naładować baterię. Sypialnia to miejsce w którym powinnaś mieć swój kącik, gdzie możesz wygodnie zatopić się w fotelu ze swoją ulubioną książką. Miej w domu miejsce tylko dla siebie i dbaj o nie tak, jak ono dba o Ciebie.

 

Jadalnia

Przy kuchennym stole najczęściej dochodzi do ważnych rozmów, spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. Często kuchnia to serce domu, dlatego zadbaj o to by kuchenny stół nie był zagracony. Niech osoba, która znajdzie się przy nim zawsze znajdzie w misie ułożonej na środku świeży owoc czy też świątecznego piernika. Takie detale tworzą wspomnienia i dom.

 

Słuch

W naszym głośnym świecie, współczesne domy pozostają zaskakująco ciche, a muzyka w nich zamilkła już lata temu. Czy Twój dom ma swoją melodię, czy ma swoją muzykę, muzykę którą w masz nagraną na nośniku i puszczasz w tle podczas chociażby spotkania z przyjaciółmi czy sprzątania? Zastanów się jakie dźwięki uwielbiasz, przy czym się relaksujesz, przy których chcesz działać i miej je przy sobie i słuchaj ich. Pamiętaj, że dźwięki są też na zewnątrz w śpiewie ptaków, w śmiechu dzieci dlatego nie zamykaj tak często okien.

 

Dotyk

 

Podobnie jak z innymi zmysłami lubimy zapominać o dotyku. Często poświęcamy jakość i w naszym domu mamy do czynienia z tanimi, byle jakimi tkaninami, których tak naprawdę nikt nie chce dotykać. Dlatego zastanów się co możesz zrobić, aby Twój dom był przytulniejszy?

Światło

 

To kolejny niedoceniany aspekt wystroju wnętrza. Współczesne LED-owe żarówki w żaden sposób nie wprowadzają do pomieszczenia nastroju, dlatego nie zapomnij o staroświeckich żarówkach i lampach oraz świecach daj się zaczarować ich pięknem.

Pin It on Pinterest