Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co dostaje się do organizmu podczas rutynowych porządków? Pełno rakotwórczych substancji, substancji które niszczą nasz układ hormonalny i zdrowie, za które słono płacimy każdego miesiąca. Czy naprawdę aż tak upadliśmy na głowę jako gatunek? Po co płacić, po co używać środki czystości, które nas trują? Oto sposoby zastosowania cytryny.
Cytryna jest darem natury który ma wspaniały orzeźwiający zapach. Co więcej Twoja kuchnia dzięki niej będzie pachnąca, świeża i czysta.
13 sposobów zastosowania cytryny w sprzątaniu
[thrive_leads id=’49839′]
Cytrynowy dezodorant do przedmiotów
Nawet w najczystszej kuchni mogą pojawić się nieprzyjemne zapach jak chociażby czosnku na desce do krojenia, czy niewymytego kosza na śmieci. Zamiast używać komercyjnych produktów bardzo wątpliwej jakości pomimo, iż wysokiej ceny, lepiej zainwestować w cytrynę. Tę wystarczy przekroić na pół i przetrzeć wnętrze kosza na śmieci czy też deski do krojenia. Co więcej cytryna dzięki zawartości naturalnych kwasów pozbędzie się plam.
Cytrynowy odkamieniacz
Jeśli masz problemy z twardą wodą użyj cytryny do czyszczenia chociażby baterii, czy też czajnika. Ponownie przekrój cytrynę i wyciskając z niej sok wysmaruj kamień.
Cytrynowe usuwanie plam po rdzy
Kiedy przez przypadek włożymy do zmywarki sztućce które nie powinny się w niej znaleźć, lub w naszym mieszkaniu mamy stare rury, które dostarczają wodę do toalety często i na tego rodzaju sztućcach i w toalecie pojawiają się plamy rdzy. W takim wypadku cytryna to świetne rozwiązanie dla naszych problemów. Ponownie przekrój cytrynę na pół i wysmaruj nią miejsca z rdzą.
[thrive_leads id=’49839′]
Pasta do czyszczenia zaschniętego jedzenie na talerzach
Czasem każdemu z nas zdarza się mieć „dzień dziecka” i powiedzieć dziś mam gdzieś, co dzieje się w kuchni. Wtedy w zlewie piętrzą się talerze, sztućce i garnki. Wiemy jedno, jeśli nie namoczymy ich teraz, to następnego dnia czeka nas dużo skrobania, jednak jest „dzień dziecka” co nas to obchodzi? Rano przerażeni wchodzimy do kuchni i warto mieć wtedy cytrynowy pastę do naczyń. Mieszamy ze sobą sól i sok z cytryny, możemy dodać przetartą jej skórę (to w niej znajdują się olejki eteryczne). Taka pasta bez problemu poradzi sobie z przyschniętym jedzeniem pozostawiając naczynia czyste i świeże.
Czyścimy kuchenkę mikrofalową
Większość rzeczy w kuchni łatwo jest wyczyścić cytryną, jednak mikrofalówka do nich nie należy. Jak wysprzątać to urządzenie wykorzystując moje sposoby zastosowania cytryn?
Najpierw do miski wlej wodę, wyciśnij sok z jednej cytryny a następnie dodaj całą wyciśniętą uprzednio cytrynę. Ustaw mikrofalę na najwyższą moc i włącz na trzy minuty. Kiedy mikstura zagotuje się wyłącz mikrofalę i pozostaw wszystko w środku na 10 minut, po to, aby para wodna poluźniła wszystko co przywarło do mikrofali.
Kiedy woda w misce ostygnie umyj nią wnętrze mikrofalówki wraz z jej drzwiami.
Naturalny odświeżacz powietrza
Kiedy po smażeniu ryby lub innego silnie pachnącego dania w kuchni utrzymuje się nieprzyjemny zapach warto ponownie sięgnąć po kolejny sposób zastosowania cytryny.
Wymieszaj ze sobą w butelce z atomizerem dwie szklanki wrzącej wody z sokiem z jednej cytryny i 1 łyżeczką sody oczyszczonej oraz trzema kroplami olejku cytrynowego. Wszystko dobrze wstrząśnij i spryskaj swoim odświeżaczem całą kuchnię.
[thrive_leads id=’49839′]
Cytrynowy płyn do okien
Nie ma sensu kupować drogich środków do czyszczenia okien, wystarczy porządna szmatka z mikrofiby i cytryna! Dzięki poniższej mieszance nie będziesz wdychać toksyn z komercyjnych produktów podczas mycia okien, co jest niesłychanie korzystne dla Ciebie i twojego otoczenia. Aby zrobić płyn, który jest niezwykle skuteczny potrzebujesz wymieszać ze sobą 1 i 1/2 łyżki octu, 1 szklankę gorącej (nie wrzącej) wody i 2 łyżki soku z cytryn. Wstrząśnij i płyn jest gotowy do używania.
Usuwamy pleśń naokoło wanny
Cytryna świetnie działa na pleśń, zwłaszcza tą pojawiającą się na silikonie wokół wanien, czy brodzików. Wymieszaj ze sobą sól i sok z cytryny, aby otrzymać konsystencję pasty. Zwilż miejsca gdzie występuje pleśń gąbką następnie nałóż pastę na około 2 godziny, po czym zetrzyj wszystko gąbką.
Cytrynowy płyn do podłóg
W moim domu nie znajdziecie żadnego środka do czyszczenia paneli czy płytek, co więcej moje podłogi nigdy takiego nie doświadczyły, a pomimo to są czyste. Podaje mój sposób na zastosowania cytryn do mycia podłóg:
- 3 części wrzącej wody (gdyż usuwa lepiej brud niż gorąca woda, po prostu gotuję garnek z wodą i wlewam do wiadra)
- 1/2 szklanki cytryny
- 1 część octu spirytusowego
Mieszamy i gotowe.
Czyścimy ruszt grilla
Przetnij cytrynę na pół, pozostałą połowę zanurz w soli, następnie wyciśnij sok do miseczki i namoczoną sokiem gąbką wymyj ruszt.
Cytrynowy wybielacz do prania
Zamiast używać toksycznych wybielaczy opartych na chlorze można użyć soku z 1/2 szklanki soku z cytryn (na pranie) i uzyskać ten sam efekt, a następnie włączenie gorącego prania. Dzięki użyciu cytryny będziemy mieć żywsze kolory zaś ubrania będą mieć cytrynowy zapach. Pamiętaj jednak aby nie używać soku z cytryn do rzeczy z jedwabiu.
[thrive_leads id=’49839′]
Cytrynowy nabłyszczasz do mebli
Polecam kolejny sposób zastosowania cytryny: wymieszaj ze sobą łyżkę soku z cytryny, 15 kropli olejku cytrynowego lub pomarańczowego i 1/2 szklanki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego w butelce z atomizerem. Wszystko wstrząśnij i użyj tej mikstury zamiast komercyjnych pełnych toksyn środków do polerowania.
Czyścimy deski do krojenia
Jestem za używaniem drewnianych desek do krojenia ze względu na naturalne bakteriobójcze właściwości drewna. Jednak jak umyć i odkazić taką deskę, która może być wspaniałym domem dla wielu bakterii? I tu mamy kolejny pomysł zastosowania cytryny. Aby wyczyścić deskę potrzebujesz soli i soku z jednej cytryny. Posyp solą deskę, a następnie połową cytryny wyszoruj posypaną solą deskę. W ten sposób możemy również usunie plamy z deski, ale w tym wypadku będziemy musieli chwilę potrzeć drewno.
[thrive_leads id=’49839′]
20 odpowiedzi na “13 sposobów zastosowania cytryny w sprzątaniu”
Blog fantastyczny. dodam od siebie, że kuchenki mikrofalowe mają bardzo destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie…
i zachęcam do zainteresowania się tematem, gdyż one nie idą w parze z takim podejściem do życia 😉
pozdrawiam
Zainteresował mnie krem w domowym wykonaniu, kupiłam książkę „Piękna z natury”, niestety nie mogę zrozumieć wykonania maceratu str.184,chodzi mi o sam początek;, zioła w słoiku (zioła bez oleju?), a po 24 godz, dolać brakujący olej? Żeby uściślić dalsze niejasności;macerat ze strony 184 jest uniwersalny jako baza do każdego rodzaju kremu, czy tylko wykonanie jest jednolite, a macerat przygotować z odpowiednich ziół do konkretnego rodzaju kremu. Proszę o podpowiedź bardziej dla mnie zrozumiałą, szczególnie dotyczącą kremu do cery dojrzałej. Serdecznie pozdrawiam;
Super rady! Trafiłam przez przypadek na Twojego bloga, ale mam nadzieję, że będę zaglądać tu dużo częściej. Oby tylko wystarczyło czasu oraz motywacji do samodzielnego tworzenia eko środków 🙂
Witaj Alicjo dziękuję, wiem, że dasz radę, tylko pamiętaj krok po kroku i nic od razu 😉
Pani Ewo, Pani poradniki są super! Staram się wcielać w życie te naprawdę ekologiczne sposoby na sprzątania.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na moją stronę poświęconą rękodziełu: http://www.miraroza.waw.pl
Mirka
Mąż nie znosi zapachu octu, czym czyścić blaty, szafki w kuchni z plyty mdf na wysoki polysk i okna?
Od pewnego czasu stosuję cytrynowy płyn do podłogi i nie martwię się, kiedy moja córeczka bawi się na podłodze. Zawsze bardziej niż klasycznego brudu, bałam się chemii, która zostaje po myciu.
Świetny i użyteczny artykuł. Dziękuję 🙂 Odkąd mieszkam we Włoszech cytryna stała się moim towarzyszem nie tylko jako aromatyczny dodatek do wielu potraw, ciast i kremów, ach te cytrynowe Dolce Vita 🙂 ale również, obok octu winnego. i do sprzątania. Z całego serca popieram propagowanie tej dobrej wiedzy, bo coraz bardziej zależy mi na ochronie naszej Matki Ziemi, o dbaniu o nią, żeby była coraz czystsza i piękna. Wiem, że to zabrzmiało, jakbym była NAWIEDZONA, ale trudno, przeżyję 🙂
Jesteś SUPER dziewczyną , dziękuję Ci bardzo za tak mądre podpowiedzi żyjmy zgodnie z naturą,{Pozdrawiam
Czy zamiast cytryny można użyć kwasek cytrynowy?
A ja szukam sposobu na usunięcie kamienia ze zmywarki.
Proszę o pomoc.
Ania
Bardzo ciekawy wpis!
Nie rozumiem tylko jednej rzeczy: jest Pani przeciwniczką mikrofali, a tutaj podaje sposób na jej czyszczenie?
pozdrawiam!
moim zdaniem można być przeciwnikiem mikrofali, ale inni korzystający niech też mają się dobrze. Nie popadajmy w skrajności i odpuśćmy sobie ocenianie innych, pozdrawiam serdecznie, trzeba wyluzować pa,pa
Co to znaczy cześć? Jak ją mierzyć?
Pani Ewo droga, ja też proszę o uściślenie przepisu do podłóg i z wybielaczem, są w nich bowiem wspomniane nieścisłości, a chętnie bym wypróbowała.
Pozdrawiam,
Ja też proszę o uściślenie przepisu na płyn do podłóg – raz jest na części raz na szklanki.
Ponadto zastanawia mnie wybielacz – jeśli to wybielacz to nie do kolorów, bo je wybieli a jeśli sok z cytryny ożywia kolory to może jest to odplamiacz?
Proszę o odpowiedź, bo chcę skorzystać z porad ale nie chciałabym popsuć sobie prania.
Wspanialy wpis, od dawna czekalam na te przepisy! od nastepnego sprzatania zaczynam juz naturalnie, w koncu nie bede sie truc chemikaliami. Dziekuje Ewo 🙂
Witam ,jestem wdzięczna za wspaniałe ,ciekawe porady z zastosowaniem cytryny ;mam prośbę czy mogłaby Pani bardziej uściślić skład mieszanki do mycia podłóg/jaka dokładnie część octu ,i czy nadaje się to do desek nielakierowanych?/
Dziekuję.
Pozdrawiam .
Małgorzata Skołysz
Pani Ewo,
Proszę dołożyć opcję drukowania – to będzie przydatne dla starszych osób, które nie używają tabletów, I padów, itd.
P.S.
Pozdrawiam i podziwiam Krzysztof – mam 65 lat ale jestem dość zdolnym „komputerowcem. Myślę o innych.
KAF
Już dodaję dziękuję!