fbpx

 

Mieszkając w mieście rzadko zastanawiamy się nad wyborem kosiarki, piły czy kosy spalinowej. Nie wspominając już o tym jak naostrzyć łańcuch do piły spalinowej czy uzupełnić żyłkę w kosie.

Sam wychowałem się na wsi, jednak nie takiej z prawdziwego zdarzenia.

Owszem mieszkałem w prywatnym domu z ogrodem, jednak nie mieliśmy gospodarstwa, pola uprawnego czy choćby lasu.

Mały trawnik przed domem w sezonie kosiłem niewielką kosiarką elektryczną, a wieczorami maszerowałem z emaliowaną bańką po mleko do jednej z ostatnich gospodyń, która miała jeszcze wtedy krowę.

Moja babcia miała kilkanaście arów pola uprawnego, z którego na jesień zbieraliśmy z całą rodziną ziemniaki a później wozem konnym rozwoziliśmy obornik. Jednak takie ‚atrakcje’ zdarzały się dosłownie dwa razy w roku.

Kiedy po studiach zamieszkaliśmy wspólnie z żoną na obrzeżach Tarnowa, musieliśmy doprowadzić do ładu 300 metrową drogę dojazdową do naszej posesji oraz zamienić kilkunasto arową działkę w ogród, do tej pory była pozostawiona sama sobie na wiele lat i wyglądała jak leśna polana poprzerastana dzikimi drzewkami i krzewami. 

Drogę musieliśmy wykarczować, dosłownie jak w amazońskiej dżungli, natomiast tworzenie ogrodu rozpoczęliśmy od zorania całości ciągnikiem ponieważ nie było możliwości zrobić tam czegokolwiek takimi ręcznymi narzędziami jak łopata czy grabie.

Wtedy tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zaczęły mi być potrzebne narzędzia. Byłem świeżo po studiach, a wszystkie oszczędności zostały już zarezerwowane na remont i wykończenie mieszkania. Dlatego przy wyborze ich kierowałem się wyłącznie jednym czynnikiem – —- ceną.

Nie zwracałem uwagi na moc, deklarowane przez producenta zastosowanie czy cokolwiek innego. Na przykład: potrzebowałem spalinowej piły łańcuchowej więc szedłem do marketu budowlanego i wybierałem… najtańszą.

W tym przypadku trafiło na pilarkę spalinową o mocy niespełna 3 koni mechanicznych firmy New American Concept w skrócie NAC.

Wcześniej miałem doczynienia z tą firmą używając kosy spalinowej. Poza sporą mocą w zasadzie była bardzo ciężka we współpracy. Również miała spore problemy z odpalaniem, głowica wycierała się w zastraszającym tempie, i niezależnie od proporcji w mieszance paliwowej kopciła jak 30 letni diesel.

Wiele godzin i kilka litrów paliwa później droga była gotowa do wyrównania koparką i nawiezienia a wszystkie, większe i mniejsze, drzewka i gałęzie poskładane na sporej stercie.

Piła poradziła sobie z tym zadaniem należycie – paliła od przysłowiowego kopa i dzielnie stawiała czoła wszystkim napotkanym rodzajom drewna.

Następnie spuściłem z niej pozostałe paliwo, wyczyściłem i wyniosłem na strych.

Kilka miesięcy później chciałem ponownie z niej skorzystać by przygotować drewno opałowe na zimę… jednak nie udało się jej odpalić.

Po kilkunastu próbach i wyczerpaniu wszystkich możliwości poddałem się i zawiozłem piłę do dobrego fachowca – oczywiście już na progu przywitał mnie sceptycznie patrząc na moje narzędzie.

„to jest chińszczyzna, wszystko plastikowe, gaźnik ciężko wyregulować a i tak zaraz sam się rozreguluje. Ogólnie to skrytykował wszystko od kiepskiego włącznika, przez nieodpowiednio dobraną prowadnicę do nieodpowiedniej wagi”.

Oczywiście nie można brać wszystkiego co mówią mechanicy wszelkiej maści za pewnik. Owszem piła nie była wzorcem do naśladowania przez innych producentów jednak przy niewielkich pracach przydomowych sprawdzała się w porządku.