fbpx

Jak uprawiać warzywa w skrzynkach?

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Coraz więcej ludzi chce żyć dobrze i cieszyć się plonami ziemi. Mieszkając w mieście bardzo wiele osób marzy o choć odrobinie samowystarczalności. Może chcecie się choć troszkę przybliżyć do tego celu poznając jak uprawiać warzywa w skrzynkach?

Bycie samowystarczalnym w mieście  nie jest to proste, zwłaszcza kiedy wielkie spółdzielnie mieszkaniowe marnują tak wspaniałe przestrzenie na trawniki, bądź też nie pozwalają użytkować dachów, a zwykłe marnowanie przestrzeni. Już na tym etapie, społeczność lokatorów powinna ingerować.

Komunalne ogrodnictwo tak promowane na zachodzie u nas dopiero raczkuje. Wyobraźcie sobie, że cała klatka danego bloku ma kawałek ziemi i każdy kto chce pomaga w jego pielęgnacji, a w zamian korzysta z obfitości ogrodu. Brzmi idealnie, zwłaszcza, że często nie mamy czasu samemu wyjść na kilka godzin do ogrodu, a tak, ogród jest cały czas pielęgnowany, bo tutaj ktoś przyjdzie na godzinę, tam kolejna osoba ma wolny ranek itd. Z drugiej strony, jak ktoś nie chce wspólnie, powinien mieć możliwość samodzielnego gospodarowania, w końcu nie mało pieniędzy wydaje się na czynsze w takich spółdzielniach.

Jeśli nie masz ogrodu, a jedynie mały balkon, taras lub niewielkie patio warto wykorzystać tą przestrzeń, zwłaszcza, że kiedy masz dostęp do słońca i wody masz już wszystko i możesz zacząć produkować choć niewielką część swojego pożywienia bez chemii. Własne warzywa w skrzynkach.

Warzywa w skrzynkach – podstawy ogrodnictwa

ziola-w-walce-ze-szkodnikami

Woda, liście, korzenie

Pojemniki w których rosnąć będą nasze rośliny musza być odpowiednich rozmiarów, aby roślina mogła w pełni wykształcić swój system korzeniowy. Dlatego warto poznać orientacyjnie jakie rozmiary pojemników pasują do danych upraw:

Głębokość doniczki a warzywo

Doniczki o głębokości 12 cm  są idealne dla: grochu, buraków, sałaty, ziół i pomidorów koktajlowych

Doniczki o głębokości 20 cm dla roślin takich jak: marchew, czosnek, cebula, papryka

Doniczki o głębokości 25 cm dla roślin takich jak: brokuł, ogórki, cukinia,

Doniczki o głębokości 30 cm dla roślin takich jak tradycyjne pomidory

Mieszanka ziemi do doniczek

Ziemia w której rosną rośliny dostarcza im zarówno wody, substancji odżywczych jak i tlenu. Woda jest kluczowa, jednak w przypadku tego rodzaju upraw należy pamiętać, że mniej a częściej oznacza lepiej, ponieważ w sytuacji kiedy nieregularnie podlewamy roślinę która nieregularnie jest zalewana wodą ta  w pewnym momencie zaczyna mieć problemy z niedoborem tlenu. Dlatego tak ważne w uprawiane warzywa w skrzynkach muszą mieć odpowiedni drenaż.

Warto do tego celu wykorzystać piasek, który poprawia przepływ wody, dlatego ziemia do doniczek powinna być wzbogacona piaskiem. Należy wymieszać na dno doniczki 30% piasku i 70% ziemi ogrodowej wraz z kilkoma kamieniami lub rozbitą cegłą.

Odżywianie roślin doniczkowych

warzywa w skrzynkach

Jak wspomniałam powyżej, rośliny w pojemnikach należy często podlewać, zwłaszcza, że te nie są w stanie w pełni dobrze skorzystać z  deszczu. Jednakże częste ich nawadnianie sprawia, że woda wypłukuje składniki odżywcze, dlatego też, rośliny te muszą być często dokarmiane. Obecnie na rynku są dostępne naturalne nawozy takie jak humus czy kurzenice (już niedługo napiszę również o farmach dżdżownic).

Jak wykorzystać przestrzeń to proste ogrodnictwo wertykalne, poczytać o nim możesz tutaj

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


2 odpowiedzi na “Jak uprawiać warzywa w skrzynkach?”

  1. W Polsce mamy ogródki działkowe, jak ktoś chce produkować swoje warzywa i owoce wystarczy wziąść taki ogródek i można uprawiać go do woli. Na zachodzie nie ma ogródków działkowych, mogą nam zazdrościć. Bardzo wiele osób z miasta ma ogródek. Widzę też, że nie za bardzo orientujesz się jak działają spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie ważniejsze decyzje podejmują spółdzielcy czyli mieszkańcy. Mogę Cię zapewnić, że mieszkańcy nie zgodziliby się na zamianę zieleni osiedlowej na czyjeś poletka. Dla mieszkańców to są tereny o charakterze parkowo-rekreacyjnym. Spacer po zielonym osiedlu to prawie to samo co spacer po parku. Na osiedlach rośnie bardzo dużo drzew i krzewów. Oczyszczają powietrze i poprawiają klimat dzięki czemu mieszka się lepiej i zdrowiej. Takie komunalne poletka, o jakich piszesz są możliwe ewentualnie w kamienicach prywatnych lub komunalnych czyli miejskich (nie mylić ze spółdzielnią), które mają zaniedbane otoczenie, bo właścicielowi nie chce się o nie dbać. Mówi więc do lokatorów: Możecie urządzić sobie ogródek i o niego dbać. Właściciel ma problem z głowy, a lokatorzy się cieszą, przynajmniej niektórzy. Nasze osiedla mieszkaniowe tonące w zieleni są podziwiane przez ludzi z Europy zachodniej.

    • AB na zachodzie jest coś takiego jak ogródki działkowe, przynajmniej w UK 🙂 Co do zarządzania spółdzielniami, faktycznie się na tym nie znam. Choć na zachodzie bardzo modne są teraz właśnie takie ogrody, z których dzieci i inni mogą też jeść 🙂 Dziękuję za komentarz. Ewka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest