[et_pb_section transparent_background=”off” allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” fullwidth=”off” specialty=”off” admin_label=”section” disabled=”off”][et_pb_row make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”off” custom_width_px=”1080px” custom_width_percent=”80%” use_custom_gutter=”off” gutter_width=”2″ allow_player_pause=”off” parallax=”off” parallax_method=”on” make_equal=”off” parallax_1=”off” parallax_method_1=”on” parallax_2=”off” parallax_method_2=”on” parallax_3=”off” parallax_method_3=”on” parallax_4=”off” parallax_method_4=”on” admin_label=”row” disabled=”off”][et_pb_column type=”4_4″ disabled=”off” parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text background_layout=”light” text_orientation=”left” admin_label=”Tekst” use_border_color=”off” border_style=”solid” disabled=”off”]
Zima to czas, kiedy pleśń pojawia się w wielu kątach naszych mieszkań. Jeśli ktoś tak jak ja ma nieszczelny dach i nie wie, w którym miejscu woda przedostaje się do środka, musi nieustannie walczyć z tym draństwem.
Pleśń potrzebuje wody, ciepła i pożywienia, aby się rozwijać, zaś mokre drewno, płyta gipsowo-kartonowa, tkaniny, czy też plastik dostarczają jej niezbędnych składników odżywczych. Pleśń rozwija się najlepiej w temperaturze od około 4 do 54°C.
Dlaczego trzeba z nią walczyć? Ma ona niszczący wpływ na nasze zdrowie. Najbardziej powszechnym efektem, jaki wywiera ona na nasze ciało to bóle mięśni, astma, alergia, różnorakie infekcje układu oddechowego aż do depresji, chorób nowotworowych, problemów z koncentracją czy ogólnym zmęczeniem. Należy pamiętać, że to nie sama pleśń tak na nas działa, a jej toksyczne odpady powstające wskutek przemiany materii.
Jeśli nie jesteś w stanie walczyć z jej źródłem, ponieważ mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, stąd docieplenie lub udrożnienie wentylacji nie jest na chwilę obecną możliwa, trzeba użyć środków doraźnych, które pomogą pozbyć się pleśni przynajmniej na jakiś czas. Pierwszą bardzo wydajną bronią jest ocieplenie pomieszczenia i jego częste wietrzenie. Może to być trudne, jeśli pleśń pojawia się w łazience, gdzie nie ma okna, a wentylacja działa na słowo honoru.
[thrive_leads id=’49839′]
Drugą kwestią jest, że jeśli skolonizowane zostały przez pleśń meble, czy też dywany. Trzeba je oddać do porządnego czyszczenia, ewentualnie użyć przepisu znajdującego się poniżej. Jeśli pomimo tego pleśń ciągle się na nich i w nich pojawia, może lepiej mieć mieszkanie bez dywanu zaś mebel przenieść do innego suchego pomieszczenia. Jednakże, jeśli po przeniesieniu mebla nadal pojawia się na nim pleśń należy go profesjonalnie zakonserwować, natomiast w ostateczności trzeba rozważyć jego usunięcie, gdyż może być już tak zainfekowany, że nic z nim nie zrobimy.
Dlaczego powinniśmy unikać komercyjnych środków na pleśń?
Większość komercyjnych środków usuwających pleśń zawiera wybielacze, środki powierzchniowo czynne oraz zapachowe. Bardzo często te składniki produkują toksyczne i rakotwórcze opary, ponieważ wybielacze bardzo łatwo wchodzą w reakcje z innymi komponentami płynu. Ponadto wybielacze powodują oparzenia skóry, podrażnienia oczu, czy gardła. Specyfiki te nie powinny nigdy znaleźć się w naszych domowych odpływach, gdyż są zabójcze dla roślin oraz życia wodnego. Dodatkowo, jeśli masz w domu dzieci, nie ma co narażać ich na tak wielkie niebezpieczeństwo. Ile razy słyszeliście, że dziecko połknęło jakiś specyfik i w najlepszym wypadku wylądowało w szpitalu. Naprawdę nie warto, bo dzieci potrafią otworzyć najlepiej zabezpieczone pojemniki, czy wykopać je z pod ziemi!
Antybakteryjny spray na pleśń
Składniki:
- 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego
- 1 szklankę wody
Wszystkie składniki mieszasz w pojemniku ze sprayem. Obficie spryskaj zapleśniałe miejsca i pozostaw na trzy dni. Następnie za pomocą wody z mydłem, zmyj pozostałości po pleśni i dobrze wytrzyj chłonnym ręcznikiem, najlepiej papierowym.
Jeśli nie jesteś w stanie zmyć plam po pleśni użyj tego sposobu na czyszczenie ścian.
Alternatywnie
Jeśli nie jesteś w stanie znieść zapachu olejku eterycznego dobrze zwilż szmatkę octem spirytusowym, wetrzyj w zainfekowane miejsce i pozostaw na trzy dni. Zapach octu zniknie w kilkanaście godzin. Następnie usuń obumarłą pleśń tak jak wyżej to opisałam.
Co jeśli chcesz usunąć pleśń oraz jej zapach z większych powierzchni?
Wymieszaj ze sobą 1 szklankę boraksu oraz 1 litr gorącej wody. Za pomocą gąbki nałóż mieszaninę na ścianę i pozostaw do wyschnięcia, następnie ściągnij ze ściany zaschnięty boraks. Nie zapomnij o rękawicach!
[thrive_leads id=’49839′]
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
56 odpowiedzi na “Pleśń – jak walczyć z nią skutecznie, bez chemii?”
Nieodpowiednia wentylacja oraz wilgoć w pomieszczaniach, to główne przyczyny powstawania pleśni i grzybów. Wyglądają nieestetycznie, ale też są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Witam serdecznie. Kupiłam ten środek ASG i rzeczywiście jest naturalny i dość dobrze likwiduje grzyba ale cena mogła być trochę nizsza
Eko kosztuje ?
ASG to środek jaki od niedawna używam do odgrzybiania ścian jest oparty na technologii ekstraktów z drzewa herbacianego i dostępny w sklepie Spranda pl
znow reklama czemu piszesz gdzie dostepny ? czytam o spranda i nic nikt nie pisze zzero opini tylko same pseudo opinie tego typu dobry kup tu i tu wstydzcie sie skoro taki dobry po co te reklamy chyba slabo schodzi skoro nie ma w skleach czy alegro
Dopiero wchodzimy na rynek z tym produktem (wcześniej klienci byli skazani na chlorowe środki odgrzybiające)
To, że nie ma nas w sklepach i na Allegro nic nie znaczy Taką mamy politykę, aby sprzedawać tylko przez nasz sklep. Srodek używany jest przez profesjonalne firmy odgrzybiające w Niemczech i tam produkowany to najlepsza rekomendacja
Udanego dnia
Bzdura „w Niemczech”nie znaczy najlepszy!
Polecam usługi odgrzybiania ekologicznego wykonywane przez naszą firmę Derty Serwis kontakt całodobowy tel.504 928 205
Witam, u mnie pleśń pojawiła się w piwnicy na drewnianych polkach i w plastikowych skrzynkach, gdzie przechowywalam warzywa. Jak najlepiej ja wytepic? Czy olejek herbaciany w poznipóźniem kontakcie z zywżywnoś nie zaszkodzi?
Uzylem tego olejku i szczerze nic to nie dalo a smierdzi niesamowicie olejek z woda spyskalem sciane nic nawet samego na waciki i testuje czy zadziala na plamach tez nic chyba to nie dziala
Ja pozbyłam się pleśni dzięki filtrowi HEPA do spółki z ozonowaniem powietrza które wytworza mój oczyszczacz Philpiaka. Korzyść jest też taka że urządzenie to usuwa też alergeny jak kurz czy roztocza.
Witam gorąco, mam problem z pleśnią pod wieczkami przetworów, jest jej tam na tyle dużo że krótko mówiąc – obrzydza …
Nie weszła do środka słoika a jest tylko między gwintem a szkłem…
może jakieś porady bo narobiliśmy się okrutnie a teraz szkoda tego wszystkiego.
Jeżeli pleśń jest pod wieczkiem to całe przetwory są już niestety do wyrzucenia, nie ma szans na uratowanie, rozumiem że to zła wiadomość ale nie radzę ich jeść tylko wyrzucić, dla zdrowia
Mam same więc olejek herbaciany dopada choć zapach ma cudowny ocet też jest niewskazane to co mogę na pleśń mój dom był zalany kilka lat po osuszania był spokój skrycie tynków i tak dalej pleśń wyłazi co robi Cruze.
Doroto w takim wypadku obawiam się, że pomóc jedynie może nawiercenie w ścianach i wpuszczenie takiego jakby plastiku ? Który odizolowuje dom od podłoża. Nie wiem w którym miejscu wychodzi to draństwo, ale nam pomogło jak mieszkaliśmy w UK.
Czy jeśli zastosuje w/w środki na ścianie, to czy nie odbarwi mi to farby? Czy zaschnięty boraks nie zejdzie razem z farbą? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź! 🙂
Julio sprawdź na małej ilości farby, teraz jest tyle różnych farb do malowania, że lepiej sprawdzić u nas nie było żadnych z wymienionych problemów. Jednak jeśli masz obawy sprawdź np. za szafą jak zachowa się farba. Pozdrawiam, Ewa
Powierzchnię zaatakowaną grzybem /pleśnią/ należy spryskać 9-12% roztworem wody utlenionej i pozostawić na parę godzin, a następnie umyć /zetrzeć/ wodą z dodatkiem środka do mycia np. naczyń. Uwaga na oczy w momencie spryskiwania ściany wodą utlenioną!
Polecam usługi odgrzybiania domu metodami ekologicznymi wykonywane przez moją firmę Derty Serwis tel 504 928 205
Pamiętajmy, że pleśń nie jest tylko na zewnątrz ale i wewnątrz ścian. Dlatego najlepiej wykonać ozonowanie, ono pomoże raz i porządnie pozbyć się problemu. Ze swojej strony polecam ludzi z airozone.pl
O sposobie z octem i olejkiem nie slyszałam. Na pewno wypróbuję.
Witam 🙂 W sypialni mam dosyć stare meble z ciemnego drewna. Kilka miesięcy temu pojawiła się na nich pleśń (od zewnętrznej strony), którą usunęłam sprayem ze sklepu. Niestety pleśń wróciła, wydaje mi się, że z większą mocą 🙁 Co poleca Pani do odgrzybiania mebli drewnianych? Czy po użyciu octu nie pojawią się na drewnie jaśniejsze plamy? Dziękuję za odpowiedz.
Witam mam problem z pleśnią na ścianie na której znajduje się okno(pod oknem,nad nim,i w rogach)jak mam to zwalczyć?pomóżcie jeśli znacie jakieś preparaty lud domowe sposoby poproszę o przepis.
ozdrawiam Ewelina
U mnie remont pokoju był rok temu robiony , ale wilgoć wyszła tylko w ciemnych miejscach za szafami i w jednym rogu koło okna , dodam że większość za szafami jest na podłodze takie małe plamki białe a w rogu to i podłogą mokrą i ściana kawałek , jak mogę to zwalczyć ?
Uważam, że jeżeli pojawiła się pleśń w domu to należy przede wszystkim pomyśleć o ograniczeniu wilgoci lub wymuszeniu lepszego ( większego ) ruchu powietrza. Co do środków naturalnych to oczywiście to co piszesz ma zastosowanie przy małych ogniskach pleśni i jej początkach. Obawiam się, że może być problem z likwidacją większych ognisk i starej pleśni. U mnie nie działają Twoje metody, a jeżeli już to na krótko. Ja używam Spoxa i rzeczywiście może i ma nieprzyjemny zapach i wymaga lekkiego przygotowania się do zabiegu tzn. Maseczki z sklepu malarskiego, starej odzieży i zabezpieczenia tkanin, ale jest przynajmniej w 100% skuteczny i nawet bez poprawienia wentylacji grzyb i pleśń nie wracają 2-3 lata. Pozdrawiam Wszystkich.
Ja spoxa nie używam ale innego preparatu ze sklepu, niestety pleśń i tak wraca.
Często muszę czyścić łazienkę, w której panuje potworna wilgoć i na fugach tworzy się czarny osad, szoruję je szczotką maczaną w occie spirytusowym, po takim zabiegu tylko spłukuję wodą i fugi są jaśniutkie i bez grzyba i pleśni
Masz rację KAsiu ocet świetnie niszczy wszelkiego rodzaju wykwity pleśni jednak czasem ktoś ma brudne fugi a soda ma lepsz działanie ścierne ja częściej używam octu ,a tam gdzie nie ma rezultatów sody pozdrawiam srdecznie Ewa
Jaki jest sposób na czyszczenie ścian z pleśnią? (na gorze chyba link się nie podpiął)
Pani Ewo, bardzo dziękuję, u cioci jest pleśń, a ona boi się chemii (i słusznie). Zaraz jej przekażę pani rady 🙂
A ja mam być może naiwne pytanie, ale gdzie takie olejki eteryczne się kupuje???
Agnieszko, takie olejki eteryczne można dostać w różnych miejscach, np. w kwiaciarni, w drogeriach, w sklepie NANU-NANA (w większych miastach), w supermarketach na dziale, gdzie sprzedaje się podgrzewacze, świeczki, zapachowe przybory do domu. I oczywiście w Internecie, allegro 🙂
Powodzenia & dużo radości z wyboru zapachów:))
Wczoraj zakupiłam w aptece 10 ml -12 zł
witam, chciałabym zapytać o kwiatki na parapecie. mam wilgotny dom i zimą na ziemi w doniczkach pojawia się taki jasnoszary nalot, takie grudki, jakby ziemia pleśniała. ograniczam podlewanie zimą ale problem i tak utrzymuje się do wiosny. wtedy kwiaty odżywają, ładnie rosną i ziemia jest wolna od nalotu. będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi 🙂 ewa
Witam. Moja mama daje skórki po cebuli na ziemię i pleśń znika 🙂
Witam,
Ja mam problem z pleśnią na kozakach skórzanych. Generalnie to w mieszkaniu mam wilgotno (parter w kamienicy). Dzięki wietrzeniu 3x dziennie po 10 minut udało mi się znacząco zmniejszyć wykwity na ścianach, choć wciąż z szafy w zabudowie muszę likwidować grzyba ze ściany, za którą sąsiad mnie nie grzeje.
I kiedyś w tej szafie kozaki pokryły się pleśnią i mimo czyszczenia octem z wodą (1:1), to nawet jak stoją poza szafą to pleśń na nich się odnawia… który ze sposobów polecałaby Pani do wyczyszczenia pleśni ze skórzanych butów??? I co dalej z nimi zrobić by skóra się nie zniszczyła.
Pozdrawiam!
witam, ja słyszałam że tradycyjnie w drewnianych domach pozbawiano się plesni szorując belki sodą kaustyczną, że to bardzo skuteczne. Czy to jest bezpieczny środek? mamy do wyszorowania cały dom od środka i potrzebujemy czegoś co eżwyjdzie tanio w takim nakładzie. pozdrawiam Justyna
Soda kaustyczna czyli wodorotlenek sodu jest silnie żrącą zasadą i zdecydowanie jest niebezpieczny! Nie polecam nim szorować…
Witam pani Ewo
Mam podobny problem z kozakami. Znalazła Pani może rozwiązanie?
Pozdrawiam
Magdalena
A ocet jabłkowy własnej produkcji może być?
Co to jest ocet spirytusowy? Mieszkam od lat poza krajem i termin jest mi nieznany-wiem,co to ocet i spirytus ale razem,nie znam.Iwona
Pani Ewo, a co by Pani poleciła na pleśń w wózku dziecięcym. Nie ma tego dużo, pojedyncze skupiska czarnych kropeczek. Znalazłam informację o samym occie http://www.wozki-abc.pl/porady/jak-usunac-plesn-z-wozka-dzieciecego/ ale może warto wypróbować Pani pomysł na mieszankę octu i olejku eterycznego? No i najważniejsze pytanie czy tak jak w podanym artykule najlepiej czyścić gąbką czy wrzucić do pralki? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Pani Ewo, zainteresowała mnie informacja o użyciu olejków eterycznych do usunięcia ciemieniuchy u dziecka. Z moich doświadczeń próbując apteczne specyfiki i oleje najbardziej sprawdziła mi się oliwa z oliwek, ale i tak co 2-3 dni powtarzam czyszczenie głowy. Proszę o szczegóły użycia olejków w tej sytuacji, który i jak się stosuje?
W książce Shirley Price’s „Aromatherapy for Babies and Children” autorka pisze że bezpeczna dla dzieci jest lawenda gdzie na jedną kroplę używa się 1 łyżkę oleju spożywczego. Lawenda ma właściwości łagodzące i regenerujące, dlatego byłaby tutaj przydatna. Jednak ja swoim dzieciakom na głowę aplikowałam olej kokosowy, wieczorem po myciu głowy to robiłam, zostawiałam na całą noc i rankiem zmywałam olej kokosowy. Nie jest to łatwe, ale dzięki temu taki zabieg wykonywałam w życiu 3 razy, bo była na tyle skuteczny że nie trzeba było go powtarzać. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Ślicznie Pani dziękuję za obszerną odpowiedź. Właśnie niedawno wymyłam lodówkę samym octem ale problem nadal jest, teraz zabiorę się za nią ale z użyciem olejku. Dziękuję i oby więcej takich osób, które stawiają na naturę;))))
Pani Ewo, czy sposób z olejkiem skuteczny będzie również na silikonie znajdującym się między szybą a ramą okna? Od jakiegoś czasu walczymy z pleśnią pojawiającą się na oknach. Wypróbowaliśmy wszystkie sposoby łącznie z wymianą silikonu, ale niestety pleśń wciąż się pojawia.
A przy okazji: bardzo Pani dziękuję za odpowiedź na maila w sprawie mleka 🙂
Witaj Gosiu 🙂 U mnie w jadalni mam ten sam problem z racji, że jest ona połączona z kuchnią (dostarczającą ogromnej ilości wilgoci), a na domiar złego są w niej trzy okna skierowane na północ sprawiają, że i na wspomnianym silikonie czy nawet samych oknach pojawiała się pleśń. Jednak raz na dwa tygodnie czasem raz na miesiąc (latem problem z pleśnią nie występuje) spryskuje okna tą mieszanką i mam spokój na jakiś czas. Jest to lepsze od wymiany sylikonu 🙂 i mniej czasochłonne. Pozdrawiam Ewka
od zeszłego roku jestem maniaczką olejków eterycznych, może zrobisz oddzielny wpis na ich temat? Do czego mają zastosowanie, itp. Od jesieni często stosuję w kominku zapachowym olejek eukaliptusowy, czasem też petitgrain. I to pierwsza w karierze przedszkolnej zima bez antybiotyków. Stosuję też do ostatniego płukania olejek sandałowy, i dodaję do wody do mycia podłóg. Ten zapach jest raczej delikatny, jak dla mnie nie wyczuwalny.
Tak olejki eteryczne to wspaniała sprawa, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych jest to czasem jedyny sposób, aby uniknąć chemii w domu, a nadal mieć pięknie pachnącą podłogę 🙂 Również leczę swoje dzieci olejkami są niezawodne przy wszelakich infekcjach dróg oddechowych (anyż, eukaliptus czy drzewo herbaciane są wtedy na topie). Chociaż w tym roku odpukać miałam z nimi do czynienia tylko raz i między innymi dzięki olejkom trwało to wyłącznie tydzień. Postaram się coś o nich napisać typu olejki eteryczne w pigułce 🙂 muszę tylko znaleźć odrobinę czasu. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Ja tez mam pytanie: czy jeśli plesn pojawiła sie w pokoju w ktorym śpimy (ja, mąż i niemowle) to czy mozemy zastosować olejek herbaciany? Czy nie bedzie on drazniacy podczas snu zwłaszcza dla malucha?
Witaj Pau, to zależy czy dużo tej pleśni. W książce Valerie Ann Worwood „Aromatheraphy for Healthy Child” istnieje wiele przepisów w których używa się olejku z drzewa herbacianego czy to do leczenia ciemieniuchy, łupieżu czy wysypek. Olejki eteryczne są bardzo mocne, dlatego najpierw wypróbowałabym metodę z octem jednak ocet nie jest tak silny jak olejek i może pomóc jedynie na chwilę. Jeśli tak się stanie obawiam się, że trzeba będzie wtedy użyć olejku. Najpierw spryskaj mały kawałek z rana i zobacz czy Twoje dziecko będzie miało jakąś awersję względem jego. Jeśli nie to na następny dzień rozpyl olejek na całej powierzchni pokrytej pleśnią, otwórz okno. Jeśli zapach będzie nadal bardzo silny pod wieczór, warto przenieść się na tę jedną noc do innego pokoju. Jeśli nie masz na tyle miejsca w domu, to gdy zapach jest wciąż mocny, użyj wody z mydłem aby zmyć pozostałości po olejku a następnie dobrze osusz papierowym ręcznikiem. Tyle, że taki zabieg trzeba będzie powtórzyć z dwa razy. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
To ja mam pytanie – mieszkam w domu jednorodzinnym – czy czarna plama pojawiająca się głównie zimą na skosach dachu w pokoju – oznacza pleśń i nieszczelny dach?
Doris obawiam się, że to pleśń, u mnie dom był remontowany niecały rok temu 🙁 a to draństwo wyskakuje właśnie w takich miejscach, choć nie we wszystkich pomieszczeniach. Chociaż nie koniecznie oznaczać to ma że macie nieszczelny dach, może być tak, że po prostu jest to tak zwany punkt skraplania i co byś nie zrobiła ona zawsze będzie się tam pojawiać. Mi pomaga spray i ocet, mam spokój na ok 2 miesiące, w lato problem znika 🙂 Pozdrawiam Ewa
Wielkie dzięki. To prawda tego problemu nie ma latem 🙂
Dziękuję za ten wpis, jutro biorę się za porządki. A wie Pani co robić gdy w lodówce szybko psują się produkty i pojawia się na nich pleśń?;))))
Witaj Paulo, obawiam się że trzeba będzie zrobić generalne porządki w lodówce. Usunąć całą jej zawartość, czyli wywalić wszystko co w niej było do kosza, wyciągnąć wszystkie szuflady i półki, wziąć do łazienki. Następnie do wanny nalać ciepłej wody ok 20l i wymyć wodą wymieszaną z 1 łyżeczką olejku herbacianego. Następnie pozostawić je wilgotne na ok 1 godzinę. Po tym czasie wypłukaj je gorącą wodą, aby zmyć resztki olejku herbacianego i ponownie wymyć półki tym razem samym octem, aby pozbyć się resztek zapachu olejku oraz pozostałości po pleśni. Kolejną sprawą jest dokładne wymycie lodówki nie rozcieńczonym octem spirytusowym, dobrze by było gdyby lodówka była wyłączona na ten czas tak, aby można było zostawić jej drzwi otwarte na cały dzień. Wtedy zapach octu powinien wywietrzeć. Jeśli nadal będziesz czuć ocet przemyj ponownie wnętrze lodówki tym razem wodą wymieszaną w proporcji 1:2 z sodą oczyszczoną. Następnie dokładnie osusz lodówkę za pomocą papierowego ręcznika. Jest to proces dość czasochłonny, ale pleśń w lodówce jest bardzo niebezpieczna. Pozdrawiam serdecznie, Ewa