fbpx

Jak zrobić naturalny dezodorant -sprawdzony przepis

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Nasza skóra, jest największym organem w naszym ciele. Wymaga niesłychanej dbałości, gdyż jest to pierwszy organ, który walczy o nasze zdrowie w spotkaniu z wirusami.

Bardzo często, jednak dbając o swój wygląd sięgamy po nieodpowiednie kosmetyki. Jednym z nim jest antyperspirant, każdy z nas chce pachnieć świeżo, ale jakim kosztem. Mówią że palenie szkodzi, a te wszechobecne kosmetyki to taki bonus. Dlaczego? Głównym składnikiem antyperspirantów blokującym wydzielanie się potu jest aluminium. W ostatnim czasie naukowcy zaczęli się zasnanawiać nad wpływem aluminium, który posiada właściwości estrogenu, ten zaś wspomaga rozwój komórek rakowych piersi (1). Dodatkowo aluminium jest oskarżone o współtworzenie choroby Alzheimera.

Kolejne na liście to parabeny, czyli konserwanty, które przedłużają życie kosmetyków. Naukowcy odkryli ich obecność w 99% komórkach rakowych kobiet z rakiem piersi. Dodatkowo, prowadzą one do alergii .
W antyperspirantach furorę robi również glikol propylenowy, jest to środek przeciw zamarzaniu najpierw używany do samochodów, potem podbił branżę kosmetyczną, dzięki swoim właściwościom zatrzymującym wilgoć tudzież zapobiega on wysychaniu produktu.
Co jeszcze, a dietanoloamina i triethanolmina zaburzają gospodarkę hormonalna człowieka, powodując wzrost komórek rakotwórczych. Do tej litanii możemy dorzucić, sztuczne perfumy czy kolory i mamy wspaniały koktajl, nakładany co dzień na naszą skórę.
Dlatego, warto zrobić swój antyperspirant?
• Jest on skuteczny i naprawdę przyjazny dla Twojej skórze.
• Sama uważam, że nie powinniśmy blokować procesów, które są niezbędne w naszym organizmie.
• Na rynku są dostępne, naturalne antyperspiranty, ale ich cena jest dla mnie zaporowa.

 

Naturalny dezodorant

-1 Łyżka oliwy z oliwek

-1 Łyżka sody oczyszczonej

-15 Kropli olejku do wyboru (ja zrobiłam dla swojego męża z olejkiem cytrynowym, pachnie powalająco!)

 

1. Wszystkie składniki mieszamy  aż dobrze się połączą, w tym momencie dodajemy olejek eteryczny

2. Zamykamy szczelnie pojemnik i gotowe.

Antyperspirant niszczy nieprzyjemny zapach potu, wystarczy zanim się ubierzemy wetrzeć go w skórę i strzepnąć nadmiar produktu. Jeśli masz wrażliwą skórę możesz pominąć olejki eteryczne jeśli chcesz.

 

Źródła:

1 .http:// www. cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/AP-Deo

 

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


81 odpowiedzi na “Jak zrobić naturalny dezodorant -sprawdzony przepis”

  1. Mam sukces! Przekonałam męża do niego 🙂 Oczywiście przykładem własnym, że działa. Sam zapach wybrał 🙂 Oboje stawiamy na dodatek olejku mandarynkowego.

  2. Zrobiłam wg proporcji, przelałam do małego plastikowego pojemniczka i włożyłam do lodówki, bo konsystencja była lejąca. I w lodówce oliwa oddzieliła się od reszty. Czy to naturalny proces?

  3. Ja gdzieś wyczytałam, żeby mieszać pół łyżeczki sody oczyszczonej z połową lyzeczki wody utlenionej. Super sprawa!!! Jedyny mankament to to, że trzeba robić miksturę przed kazdym zastosowaniem i strzepnać nadmiar soli.
    Mimo wszystko gorąco polecam!!

  4. Ja mieszam masło shea z sodą i olejkiem herbacianym. Masło jest lepsze od oliwy, bo nadaje kremową konsystencję. Używam tego specyfiku od kilku lat, niestety kiedy musze ubrać białą bluzkę stosuję zwykły drogeryjny antyperspirant w sztyfcie, bo masło jest lekko żółtawe, a ja pocę się bardzo. Soda jako jedyna sprawia, że nie śmierdzę pod koniec dnia, więc na pewno nie zrezygnuję z tego kosmetyku.

  5. Stosuję od trzech miesięcy dezodorant zrobiony w proporcjach z tego przepisu. U mnie za każdym razem ma konsystencję lekko lejącą. Trzymam w słoiczku po kremie. Skuteczność ma taką, że do sklepowego nie wrócę :). Owszem zostawia tłuste ślady na ubraniu, ale jest to do sprania. Ja zapachu olejku nie czuję, jak noszę na sobie, natomiast kolega z pracy twierdzi, że ładnie pachnę cytryną. Jednym słowem skuteczność zapachowa dobrych perfum ;). Po całym dniu nie „śmierdzę” jak po użyciu teoretycznie dobrego dezodorantu sklepowego i nie lepię się. Polecam ten przepis i dziękuję za podzielenie się przepisem.
    Pozdrawiam 🙂

  6. Stosowałam taki tyle że zamiast oliwy był olej kokosowy. Działał naprawdę super nawet po ciężkim treningu na siłowni. Niestety po 2 tygodniach pojawiło się okropne podrażnienie od sody ? czy można ją czymś zastąpić?

      • na waciki ocet jabłkowy i przynajmniej raz w tygodniu przejechać pod pachą ? przywraca to ph skóry ?

      • Dr Clark mówi ze dobra jest witamina C rozpuszczone w wodzie. Za stosowałam i jest to super.

    • Zależy do czego pani chce ich używać i na jakie dolegliwości generalnie przy czystych olejkach nie ma przeciwwskazań ale zależy to od olejku zapraszam po więcej info olejki na zdrowie Moniki tam jest mnóstwo wiedzy

  7. Pani Ewo wczesniej na blogu byl dostepny przepis na naturalny antyperspirant bogatsza wersja niestety nie moge jej znalezc . Czy moglabym prosic tamten stary przepis byl bardzo fajny .

  8. Witam. Proszę o informację ile wosku trzeba dodać do tego naturalnego dezodorantu? Widzę wpisy o nim w komentarzach a w przepisie nie jest ujęty.

  9. Droga Ewo, w czym innym można trzymać jak nie posiadam pojemnika po antyperspirancie w sztyfcie, może w szmatce i czy musi być dodana witamina E?

  10. […] Można również dodać odrobinę olejku zapachowego (wedle uznania), chociaż preferowane są olejki o właściwościach przeciwbakteryjnych: cytrynowy, goździkowy lub z drzewa herbacianego. Inny, bardziej zaawansowany przepis, znajdziecie u Ewy Kozioł, która jest przykładem osoby preferującej tylko naturalne kosmetyki: Zielony Zagonek – naturalny antyperspirant […]

  11. ja mam jeszcze prostszy sposób i bardzo skuteczny: cytryna 🙂 Po prostu przecinam cytrynę na pół i smaruję nią (gł.sokiem) pachy :):) najlepszy antyperspirant jaki miałam, zwłaszcza że zaczełam go stosować w największe upały tego lata 🙂 po „przecięciu” przechowywać w lodówce 🙂 (spokojnie 7-10 dni można)

      • Po depilacji pieką! Ogólnie: nie radzę zaraz po 🙂 Najlepiej pachy wydepilować wieczorem, a cytrynę stosować rano.
        Chociaż ja kilka razy oczywiście zrobiłam ten błąd- natychmiastową ulgę przynosi posmarowanie wtedy pach panthenolem lub olejem kokosowym.

  12. W pierwszych komentarzach padło zapytanie dotyczące bolących grudek pod pachami. Ciekawa jestem odpowiedzi, bo sama takie grudki miałam i oczywiście „rozeszły się” po zaprzestaniu stosowania antyperspirantów. Zastanawia mnie natomiast fakt, że pojawiły się po stosowaniu naturalnego kosmetyku. Czy możliwe jest aby któryś ze składników naturalnego deo był blokujący pory? To był jedyny wpis, w którym zostało zaznaczone, że przepis był stosowany przez kilka miesięcy a nie był zachwytem po kilku zastosowaniach…

    • Miałam to samo, zatkane gruczoły potowe. Od kiedy nie stosuję oleju koko do depilacji pach, problem zniknął. Mam też antyperspirant na alkoholu z Alterry w sprayu 🙂

    • Moga to być toksyny w pani organizmie. należy wtedy zrobić detox pach: lyzka glinki bentonitowej i 2lyzeczki octu jabłkowego, wymieszać ewentualnie dodac troszke wody gdyby było za gęste nałożyć na pachy trzymać od 5 do 15min. Gdyby wystąpiło pieczenie zmyć. Stosowac 2-3x w tyg

  13. Ja stosuję sodę oczyszczoną z wodą i nie czuć nieprzyjemnego zapachu. To działa! A jako osoba obficie się pocąca próbowałam wielu rzeczy, bez efektu. A w tym temacie na pewno warto zmienić dietę na zdrowszą, co też małymi krokami czynię.
    Dziękuję za tę stronę i za „30 dni do urody”!

  14. Nie znalazłam odpowiedzi czy taki perspirant nie zostawi tłustej plamy na ciuszkach, które mają kontakt z pachami. Pozdrawiam

  15. Hej,
    Ja po spotkaniu z p. Ziębą – autor „Ukrytych Terapii” zaczęłam stosować na pachy samą sodę kuchenną. Jestem zachwycona!!!
    Owszem człowiek poci się, bo tak trzeba, ale nie czuć potu cały dzień.
    Do tej pory stosowałam dezodoranty ekologiczne z Aterry z Rossmanna, nawet kilka razy dziennie musiałam je aplikować.
    Jeśli soda nie podrażnia, naprawdę POLECAM.
    Pozdrawiam A.

  16. Co to znaczy twardnieje jak kupny? Czy on będzie taki jak sztyft antyperspiracyjny, czy można go przełożyć do butelki z kulką?

  17. Ja też jestem bardzo zadowolona z dezodorantu (olejek – zielona herbata) i tak jak poprzedniczka nie chciałabym wrócić do drogeryjnego kosmetyku, ale ostatnio mój dezodorant stał się tak twardy, że niemożliwością jest posmarowanie nim pach (powoduje uczucie prawie jakbym smarowała się pumeksem) i nawet nakładanie go palcem na pachy jest trudne. Czy to możliwe, że to przez ostatnio niższe temperatury? Co mogę zrobić – czy np. podgrzanie dezodorantu i dodanie do niego oleju kokosowego czy masła shea pomoże?
    Pozdrawiam autorkę bloga i wszystkie czytelniczki 😉

  18. Witam, od maja stosujemy z mężem antyperspirant Twojego przepisu. Jesteśmy zachwycenia jego działaniem, nawet po całym dniu nie czuć nieprzyjemnego zapachu! Bardzo doceniam jego naturalny zapach- te dostępne na rynku są zbyt intensywne jak dla mnie. Mimo tych wszystkich rewelacji od 2 tygodni mamy z mężem problem, pod pachami robią nam się naprawdę bardzo bolące grudki. Muszę przyznać, że jesteśmy zasmuceni myślą, że musielibyśmy odstawić antyperspirant wyrabiany naturalnie, bo bije na łeb i szyję te sklepowe. Zastanawiam się czy może popełniłam jakiś błąd w przepisie, ale cały czas robię go tak samo, z jedną zmianą, ostatnio dodałam olejku pomarańczowego a nie grapefruitowego. Czy myślisz, że to może być przyczyną naszych dolegliwości? Czy może zwracał się ktoś do Ciebie z podobnym problemem? Napisz proszę co o tym sądzisz.
    Serdecznie pozdrawiam

  19. antyperspirant – blokuje pocenie, dezodorant – nie blokuje, a jedynie zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi. (nie pozwala na rozwój bakterii) Czyli jak dezodorant działa wszystko co ma działanie antyseptyczne. Bardzo dobrze sprawdza się np chlorek magnezu sześciowodny, który dodatkowo sprawdza się jako transdermalny suplement magnezu, jego roztwór do tego celu nazywany jest oliwą magnezową. A apropos ałunu, naturalnie zawiera związki glinu/aluminium, tak jak zawierają go wszystkie kosmetyczne glinki i błota, a także ziemia po której stąpacie. Także nie mam obaw co do niego samego. szkodliwość jest tylko kwestia proporcji. Tu przypomnę że różnego rodzaju glinki, których (jak sama nazwa wskazuje) głównym składnikiem jest glin są stosowane nie tylko w zabiegach kosmetycznych, ale także w terapiach oczyszczających, odtruwających doustnie. W antyperspirantach może być niepokojące blokowanie przez syntetyczne związki glinu pocenia. Trudno okreslić czy to sam glin w tym wypadku jest szkodliwy, czy blokada pocenia. takiej zmiennej w badaniach chyba nikt nie przyjmuje.

    w przypadku olejków lepiej nie stosować na dzień olejków fototoksycznych czyli przede wszystkim tych cytrusowych, mogą prowadzić do przebarwień skóry.

    pozdrawiam

  20. Ale jak przełożyć do pustego pojemnika po antyperspirancie? My używamy antyperspirantow w kulce i kremie i nie ma jak tam czegoś wlac. Jaki rodzaj pojemnika masz na myśli? Sory ale nie mogę na to wpaść:)

  21. Witam! Jak długo można używać takiego antyperspirantu, nie ma żadnych skutków ubocznych?
    Drugie pytanko – jaki jest okres ważności po „otwarciu”?

      • W przepisie nie wspomniano o wosku..dopiero z komentarzy wynika że jest jednym ze składników.Może Pani napisać ile go ma być?

  22. Ten antyperspirant jest fantastyczny! Testowałam go dzisiaj będąc w bluzce z czegoś sztucznego, po czym w ciągu godziny zmieniam się w skunksa, nawet w środku zimy. I po całym dniu nadal ładnie pachnę.

    • No to w końcu po godzinie byłaś nieświeża czy nadal ładnie pachniałaś, bo tak to napisałaś, że nic nie można zrozumieć.

    • Ja jakoś zrozumiałam.. w sztucznych bluzkach po godzinie śmierdzi, a z tym deo po całym dniu nadal ładnie pachnie. Matury byś Elso nie zdała.

  23. Droga Ewo! zrobiłam już kilka „rzeczy” z twoich przepisów rewelacja!! chcę się zabrać za antyperspirant ale czym mogę zastąpić wosk jestem uczulona na wszysto co jest związane z pszczołami !! pozdrawiam zaglądam codziennie do Zielonego Zagonka

  24. Czy nie byłoby dobrze dodać olejku z drzewa herbacianego ? Może by jeszcze bardziej wspomógł działanie bakteriobójcze i zadziałał ściągająco ? Hmm ? 🙂

  25. Na stronie znalazlam: 'Ałun jest uwodnionym siarczanem potasu i glinu.’ Glin to aluminium. Byla tez informacja,ze nie zawiera SOLI aluminium,ale nie ze w ogole nie zawiera aluminium. Nie wiem czy siarczan jest lepszy od soli – warto to sprawdzic. Mam taki dezodorant,ale wlasnie przez to aluminium nie uzywam – zgapilam sie i nie sprawdzilam. Kupilam go w sklepie eko wiec pomyslalam,ze bedzie ok…

    Bardzo ciekawy przepis na antyperspirant!! Gratulacje dobrych pomyslow 😀

    • Witaj Asiu!
      Dziękuję, co do sklepów ekologicznych, powiem Ci, że sama wielokrotnie nabrałam się na etykietę. Wiele firm stara się wykorzystać naszą empatię względem naturalnych i przyjaznych środowisku środków chemicznych czy też kosmetycznych. Przecież nie każdy z nas ma dyplom z chemii, aby jednym rzutem zanalizować skład produktu, czasem nie ma na to czasu. Pozdrawiam, Ewka

      • Witaj!! Zaczynam się fascynować Twoim podejściem do życia 😉 Wybieram się właśnie na dwa tygodnie urlopu i mam zamiar zrobić kilka rzeczy z receptur podanych tutaj, tylko mam problem- z masłem kakaowym… nie wiem gdzie je kupić, to ma być takie naturalne masło kakaowe?? proszę o podpowiedz, bo zaczynam rozpaczać 😉 pozdrawiam i dziękuję.

    • Witaj Arturze! Powiem tak ałuny to są wszystko sole glinu, nie są one bardzo bezpieczne. Raz na jakiś czas ok, ale nie na codzień. Najgorszy z nich wszystkich jest chlorek glinu (aluminum chloride), to właśnie on jest głównym składnikiem konwencjonalnych antyperspirantów, nie dość że związek glinu to jeszcze blokuje wydzielanie potu, a tak być nie powinno. Ale ałun choć perspiracji nie blokuje będąc mimo wszystko związkiem glinu, też nie wygląda mi jakoś za bezpiecznie… http://pl.wikipedia.org/wiki/Ałun_potasowy
      Wzór chemiczny (KAl(SO4)2 · 12 H2O) czyli jony glinu są. Nie mam informacji na ile mogą wnikać w skórę, ale lepiej nie grać w loterię z jonami pierwiastka, który do żadnych reakcji wewnątrz organizmu nie jest nam potrzebny i ogólnie jest uznany za toksyczny. Pozdrawiam Ewka, odpowiedź z drobną pomocą Akademii Witalności 🙂

  26. Ssuper przepis, jak zreszta wiekszosc na Twoim blogu. Co ja pisze wiekszosc, wszystkie sa wspaniałe. Czy mozesz napisac gdzie kupujesz te wszystkie masla, olejki, witaminy etc? Mozesz polecic sprawdzone produkty, miejsca w sieci?
    Pozdrawiam

  27. Witam
    A jakiego olejku użyć przy robieniu antyprespirantu dla kobiet, proszę o propozycję. Proszę też napisać, czy nas ło shea ma być rafinowane czy surowe, bo takie znalazłam na serwisach aukcyjnych?
    Dziękuję i pozdrawiam

    • Witaj Dominiko, polecam geranium, różany, cynamonowy czy też cytrynowy lub miętowy. Pójdź do sklepu zielarskiego i sprawdź który Ci najbardziej odpowiada. Masło shea lepiej aby było surowe, jednak jeśli kupisz rafinowane, też się nic nie stanie.

      • Namawiam do przestudiowania właściwości olejków oraz ich mocy zanim zacznie się cokolwiek doradzać w ich kwestii. Wcale nie jest wszystko jedno kto ich używa i w jakich ilościach. Powinno się je stosować rozważnie, z pełną wiedzą na temat ich działania oraz dozowania. Dla przykładu niektóre olejki pobudzają produkcję hormonów, niektóre w kontakcie z promieniami słonecznymi wywołują przebarwienia, niektórych nie powinny stosować osoby karmiące, itd

  28. Wpadłam żeby podziękować za przepis na dezodorant.
    To pierwszy naturalny kosmetyk jaki zrobiłam i jestem mile zaskoczona jego skutecznością.
    Działa rewelacyjnie! Po całym dniu skóra pod pachami nadal pachnie przyjemnie (użyłam olejek ylang ylang) i jest względnie sucha. Mam nadzieję, że sprawdzi się także podczas upałów (liczę na to) ale i tak uważam, ze jest świetny.
    Na pewno będę tu zaglądać częściej i wypróbuję jeszcze inne przepisy.
    Gratuluję strony i pozdrawiam.
    Ania

    • Witaj Anno, dziękuję za wiadomość,.. celem antypresprantu nie jest całkowite blokowanie pocenia się, ale nieprzyjemnego zapachu. Pocenie się skóry, jest paradoksalnie dobre i nie powinniśmy go powstrzymywać. Cieszę się, że podoba Ci się antyprespirant i życzę powodzenia z dalszymi projektami! Pozdrawiam serdecznie, Ewa

  29. Muszę wypróbować,szczerze mówiąc nawet nie pomyślałam do tej pory o antyperspirancie ekologicznym 🙂

    • Tak działa, lepiej byłoby go przełożyć do pustego opakowania po antyprespirancie, kiedy już nie jest płynny i ma konsystencję gęstej śmietany, bo potem twardnieje jak kupny 🙂 Działa świetnie, mówiąc dosłownie mąż nie śmierdzi jak kopie w ogródku 🙂

      • Pani Ewo wczesniej na blogu dostepny byl przepis bardziej rozbudowany czy jest mozliwosc dostepu do niego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest