Jak zrobić proszek do prania?

Odkryj więcej sprawdzonych przepisów w DARMOWYM herbarium wejdź na www.slowianskazielarka.pl , aby uzyskać swój dostęp i zacząć skutecznie używać ziół

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.48″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.74″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

Testuje ostatnio różne eco rozwiązania związane z praniem. Czasem są to kompletne porażki, a czasem niewielkie sukcesy. Dlaczego chce uniknąć prania w szeroko dostępnych proszkach? Ponieważ aż 60% chemikaliów dostaje się do naszego organizmu przez skórę, a kiedy wyobrażę  sobie pościel, ręczniki czy ubrania wymaczane w tradycyjnym proszku do prania i w tych wszystkich chemikaliach to mam dreszcze. Nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywnie wpływa na nas proszek do prania.

 

[thrive_leads id=’49839′]

Co jest w proszku?

Optyczne rozjaśniacze i enzymy, które mogą powodować  reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. Natomiast produkty z enzymami mogą podrażniać skórę, powodować wysypki i inne problemy dermatologiczne.

Wybielacze,  takie jak  podcholoryn sodu, powoduje podrażnienia oczu i skóry.  Badania wykazały że w wielu przypadkach owy podchloryn sodu w pomieszaniu z naturalnymi chemikaliami takimi jak olejki eteryczne czy inne surfakanty  (które występują wielu środkach czystości) powodują postanie Lotnych związków organicznych, które w większości są toksyczne i rakotwórcze.

Liniowy alkilobenzenosulfonian  (LAS) który jest najczęściej używanym składnikiem proszków do prania. LAS uzyskiwany jest z benzenu i linear parafin, której wdychanie w minimalnej ilość powoduje  przyspieszenie rymu serca, zawroty, bóle głowy czy utratę przytomności. Benzen natomiast niszczy szpik kostny i może spowodować zanik czerwonych krwinek w organizmie co prowadzi do anemii, dodatkowo powoduje białaczkę.

proszek do prania przepis

Co ostatnio testuję?

Właśnie ostatnio zrobiłam proszek do prania z mydła, boraksu i sody. Działa dość dobrze, muszę jedynie bardziej wyplamione rzeczy namaczać przed praniem.

Proszek do prania – przepis podstawowy

Ilość: 390 wystarcza na ok 45 prań

  • 50 g zmielonego szarego mydła (jeśli masz twardą wodę, pomiń mydło)
  • 125 g sody kalcynowana
  • 125 g boraksu

Teraz wszystko wymieszaj. Do średnio wybrudzonego prania używaj 1 łyżkę stołową proszku, zaś do dużych plam 2 łyżki stołowe.

Jeśli masz w domu twardą wodę, to nie polecam dodawać do proszku mydła, a zrobić osobno mydło w płynie, czyli zmielone mydło 50 gram rozpuścić w 1l wrzątku (uwaga może zrobić się glutek, dlatego trzymać nie w butelce a słoiku z którego łatwo będzie go wyciągnąć).

Aby wzmocnić siłę prania warto dać 250 ml wody utlenionej do płukania prania lub 100 ml soku z cytryny aby rozjaśnić kolory. Pamiętaj, aby nigdy nie mieszać domowych środków czystości z tymi kupowanymi w sklepie, gdyż nie wiadomo jaki efekt uzyskasz.

P.S. Odnośnie boraksu jeśli ktoś się martwi co to jest..

 

 

[thrive_leads id=’49839′]

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

UWAGA, ten dokument jest prawnie chroniony prawem autorskim @Copyright 2012-2024 Fundacja Zielony Zagonek, nie wolno go powielać, kserować ani używać w jakikolwiek sposób bez kontaktu z autorem na stronie www.slowianskazielarka.pl