fbpx

Po co tworzyć rodzinne credo?

W naszych czasach jest ono potrzebne, ponieważ każdego dnia jesteśmy bombardowani nadmiarem informacji. Każdego dnia my i nasze dzieci znajdujemy się pod ostrzałem wartości, które niekoniecznie są naszymi wartościami. Co więcej, często to, co narzucają nam społeczeństwo, media, marketing nie jest w żaden sposób spójne z tym, co jest ważne dla nas, a już na pewno nie chcemy, aby ktokolwiek z naszej rodziny kierował się tym w trakcie podejmowania trudnych i kluczowych decyzji.

Należy pamiętać, że nie ma jednej, uniwersalnej reguły tworzenia rodzinnego credo. Czasem staje się to niesłychanie proste, a czasem zajmuje odrobinę czasu. Jak rozpocząć tworzenie rodzinnego credo?

1.Czas porozmawiać

Rozmowa wszystkich członków rodziny i ich aktywne uczestnictwo w tworzeniu rodzinnego creda są niesłychanie istotne, ponieważ Twoim celem nie jest stworzenie bezpłciowego motta, lecz zasad, z którymi każdy z Was będzie się utożsamiał. Do tego jednak jest potrzebna wspomniana rozmowa. Niech każdy weźmie udział w procesie tworzenia.

2. Spokojnie, to nie maraton

Pamiętaj, stworzenie creda wymaga czas,u dlatego Twoim celem nie powinna być wręcz obsesyjna chęć jego zdefiniowania. Czasem warto spotkać się przy stole. Z dziećmi z kolei może łatwiej będzie porozmawiać w drodze do szkoły lub przy wspólnym baraszkowaniu. Równie dobrym pomysłem jest rozbicie całego procesu na drobniejsze spotkania – dzięki temu ani Ty, ani Twoi bliscy nie będą czuli presji i przymusu tworzenia rodzinnego credo.

3. Krok po kroku

Zacznij od zadania pytania na kworum rodzinnym i zapisania odpowiedzi na wielkiej kartce:

„Jakie zdania najczęściej pojawiają się w naszej rodzinie?”, a następnie:

„Co jest dla nas ważne i dlaczego?”.

Jeśli trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, spróbuj inaczej: „Czego nie chcielibyśmy stracić i dlaczego?”.

Inne pytania pomocne w rodzinnej burzy mózgów:

– „Jakich słów nie lubimy w naszej rodzinie?”;

– „Jakie uczucia są dla nas ważne? Co chcemy czuć, wchodząc do domu?”;

– „Jakie są talenty i cechy poszczególnych członków rodziny?”;

– „Kiedy chcemy się czuć członkami rodziny? Kiedy chcemy się czuć kochani?”;

– „Co nas motywuje do działania? Jakie są nasze wartości?”;

– „W czym razem jesteśmy najlepsi?”;

– „Wspólne wykonywanie czego nie jest najlepszym pomysłem?”;

– „Jak chcemy, aby inni postrzegali naszą rodzinę?”;

– „Co byśmy robili, gdybyśmy mieli cały dzień tylko dla rodziny?”;

– „Jak możemy sobie pomóc w rodzinie?”;

– „Gdyby nasz dom miał być przepełniony jednym uczuciem – co by to było?”;

– „Jaka będzie nasza rodzina za 10 lat? Jak będzie wyglądał nasz dom (mowa o mentalnym domu)?”

– „Jak możemy pomagać sobie poza naszą rodziną?”;

– „Jakie są dwie rzeczy, które razem jest nam łatwiej wykonywać?”.

4. Oddziel ziarna od plew

Ten okres może zająć kilka dni, a nawet miesięcy. W tym czasie będziemy przeglądać rezultaty naszych rodzinnych rozmów i streszczać je do najważniejszych punktów, które odzwierciedlają to, na czym tak naprawdę zależy Twojej rodzinie.

Autentyczność jest tutaj niesłychanie ważna, bo każdy członek rodziny musi czuć rodzinne credo całym swoim sercem.

Powyższe pytanie nie należą do najłatwiejszych, jednak kiedy uświadomicie sobie, po co to wszystko, łatwiej będzie nie tylko podejmować decyzje, lecz także posprzątać po sobie, ponieważ będziecie wiedzieć, dlaczego jest to ważne.

  1. W odpowiedziach poszukaj wspólnego tematu, charakterystycznych odwołań (np. do Boga, może do tego, jak ważne jest mieć przyjaciół, jak ważne są zabawa czy środowisko itd.).
  2. Poszukaj również różnic – mimo że mogą one nic nie znaczyć, warto się im przyjrzeć i wspólnie je przeanalizować.
  3. Poszukaj słów kluczowych (np. zabawa, radość, bliskość => wspólne relacje; minimalizm, bez szpargałów, oszczędność => prostata).

5. Zacznij pisać rodzinne credo

Choć tutaj nie ma złych lub dobrych odpowiedzi, istotne jest, aby kredo było krótkie i proste, łatwe do zapamiętania, ponadczasowe i niewydumane; nie może być zbyt mgliste, ponieważ wtedy nie pomoże członkom rodziny podejmować codziennych decyzji.

Poniższy szkielet, który możesz zmieniać wedle uznania, może Ci pomóc:

„Jesteśmy rodziną, która jest szczęśliwa, gdy…………, i ważne jest dla nas……… Jesteśmy rodziną, która wierzy, że jej głównym celem jest……………. Osiągniemy to dzięki:

PAMIĘTAJ! To tylko szablon, możesz go zmieniać wedle Waszego upodobania. Pamiętaj jedynie, aby credo określało to, czym jest Wasza rodzina.

W komentarzu napisz to, co otrzymałaś po burzy mózgów.

Pin It on Pinterest