fbpx

W czasach, gdy każdy sporządza swoje listy zadań. Będę szczera – jestem realistką; kiedy masz dzieci, organizowanie czasu bywa walką z wiatrakami. Dzieci nie znają tak abstrakcyjnego pojęcia jak „zarządzanie czasem”, a już w szczególności nie rozumieją, kiedy mama mówi im: „Kochanie, właśnie wybiła dziewiąta. Wiem, że zjadłaś już drugie śniadanie, ale mimo że wciąż jesteś głodna, mama idzie wykonać telefon”. Tak, już to widzę.

Problem z zarządzaniem czasem jest taki, że metody związane z „optymalizacją” czasu powstały kilkadziesiąt lat temu, tymczasem współczesny człowiek ma o wiele więcej zadań do wykonania; dochodzi do niego o wiele więcej informacji, które musi przetworzyć, i mimo wspaniałych aplikacji czy innych udogodnień XXI wieku – po prostu sobie nie radzimy.

Jesteśmy zestresowane, zabiegane i przepracowane. Wstajemy, ubieramy się, robimy śniadanie, sprzątamy, pracujemy, gotujemy, opłacamy rachunki i – zanim się obejrzymy – kładziemy się spać. Dotychczasowy sposób zarządzania czasem sugeruje, aby upchnąć w naszym kalendarzu jeszcze więcej.

Musimy w końcu zrozumieć, że naszym celem nie jest dodatnie większej liczby godzin w ciągu dnia, lecz optymalne wykorzystanie tych, które mamy. Bo bez względu na to, jak będziemy się starać, doba ZAWSZE będzie miała 24 godziny. Znasz już swoje priorytety i cele, które należy umieść w kalendarzu. Teraz nadszedł czas na zapanowanie nad dniem.

Po pierwsze – bądź realistką. Jeśli dzieci przez cały dzień dosłownie wiszą Ci na głowie, spójrz prawdzie w oczy: nie będziesz w stanie dokładnie zaplanować dnia z kalendarzem, ponieważ pojawia się zbyt wiele niezależnych od ciebie zmiennych.

Co można zrobić w kalendarzu, to – zamiast rozplanować dzień – wpisać listę zadań na dziś, które będziesz mogła z doskoku realizować, pamiętając równocześnie o tym aby nie była zbyt długa. Dzięki temu lista nie zniknie i nie zostanie unicestwiona w nieznany sposób. To dość istotna kwestia, kiedy masz dzieci.

Osobiście nie lubię list, bo często zawierają pozycje nieprecyzyjne i wielozadaniowe. Mówiąc „wielozadaniowe”, mam na myśli punkty typu: „organizuję urodziny”, które są niekiedy skomplikowaną serią zadań, w powyższym przypadku obejmującą: wysłanie zaproszeń, ustalenie menu, prezenty, dekoracje. Dlatego lista zadań powinna zawierać pojedyncze i konkretne kroki, które przybliżają cię do organizacji urodzin, a nie mgliste zdanie.

sackcloth-1280539_1280

Pamiętaj również, aby Twoja lista zawierała niewiele czynności (początkowo, gdy Iza była malutka i spała cały dzień, na mojej liście zadań mogło wylądować nawet 13 pozycji; gdy Iza zaczęła chodzić, lista zmniejszyła się do 5 pozycji).

Jeszcze raz podkreślam: bądź realistką. Jeśli pracujesz poza domem, warto podzielić listę na czynności do zrobienia przed pracą oraz – analogicznie – na czynności do zrobienia po pracy.

Drugą ważną sprawą jest to, że – wpisując coś zarówno na listę, jak i do kalendarza – ZAWSZE zadaj sobie pytanie: „Jaka jest jedna rzecz, która powinnam zrobić, aby jutrzejszy dzień był lepszy, łatwiejszy, prostszy?”, równolegle z pytaniem: „Czy faktycznie ta czynność jest dla mnie ważna ze względu na moje cele i priorytety i czy nie mogę jej wykonać od razu (jeśli jej wykonanie zajmie mi mniej niż 2 minuty)?”. Czyli: jeśli masz do wykonania dwie czynności („telefon do cioci Hani” i „pranie”), wybierz tę drugą, dzięki której jutro nie będziesz musiała zmagać się ze stertą ubrań z dwóch dni. Jeśli na liście zadań pojawiła się pozycja „odebrać dzieci z przedszkola”, zastanów się, czy musisz to być Ty, czy może babcia lub mąż Ci pomogą.

Jak stworzyć listę zadań która ma sens?

Zażyj do ćwiczeń tam odnajdziesz przykład takiej listy. Po lewej stronie napisz 1-2 zadania, które są najważniejsze, które przybliżają Cię do Twoich celów, które są mierzalne. Natomiast po prawej stronie umieść czynności, które nie są tak istotne, a które musisz wykonać.

Dobry kalendarz to taki, w którym widoczny jest cały tydzień. W którym możesz wypisać swoje cele i śledzić postępy, jakie uczyniłaś w kierunku ich realizacji. W którym widzisz, jak wygląda Twoja agenda i jesteś w stanie dostrzec szerszy obraz, a nie tylko wybiórczo poszczególne elementy czy czynności. Zorganizuj swój dzień na wzór planu lekcji w szkole: podziel tydzień na konkretne obszary, nad którymi musisz popracować.

Jak prowadzić kalendarz?

paper-1141308_1280Zarezerwuj czas na sytuacje, na które zabrakło go w tygodniu. Często w naszym życiu pojawiają się rzeczy, na które nie mamy wpływu, a które całkowicie zmieniają nasz grafik, dlatego warto raz w tygodniu wygospodarować odrobinę czasu na nadrobienie zaległości lub obmyślenie, jak naprawić brak wykonania danego zadania.

Pin It on Pinterest