fbpx

„Zjedz tę żabę”

Kanadyjczyk Brian Tracy jest autorem książki będącej światowym bestsellerem: „Eat that frog” („Zjedz tę żabę”), która jest jednocześnie jedną z najlepszych strategii pomagających walczyć z odkładaniem spraw na później.

Odwlekając, sprawiamy, że dane pozycje z kalendarza czy naszej listy zadań są jak fatamorgana – widzimy je na horyzoncie, ale nie jesteśmy w stanie do nich dojść. Często oznaczają rzeczy, których się obawiamy, które są dla nas nudne lub których po prostu nie chcemy robić. Dlatego zamiast przez cały dzień czaić się i udawać, że dana czynność (np. umycie toalety) nie istnieje, wykonaj ją jako pierwszą w ciągu dnia. Od tygodnia odkładasz telefon do przyjaciółki, z którą się posprzeczałaś? Zadzwoń do niej teraz. Jeśli nie zjesz żaby na początku swojego dnia, przez kolejne godziny będziesz obawiać się tej czynności, myśleć o niej i odwracać uwagę od spraw, które są ważne teraz. Co więcej pod koniec dnia powiesz sobie, że jest już za późno i że zrobisz to jutro, a jutro powtórzysz przebieg dzisiejszego dnia. Dlatego zamiast odwlekać sprawy nieprzyjemne – zacznij od nich.

Zasada 50%

Bardzo często kiedy wiemy już jakie zadanie mamy wykonać zaczynają się schody. Widzimy je na naszej liście zadań do zrobienia, rozpoczynamy i w tym momencie pojawiają się problemy, ponieważ w bardzo wielu przypadkach ludziom przejście z kategorii „zadań do wykonania” do kategorii „zadania wykonane” zajmuje dużo czasu. Tak bardzo rozdrabniamy się nad jednym zadaniem, że zajmuje to bezsensownie ogromną ilość tego czasu. Takie powolne wykonywanie czynności sprawia, że czujemy frustracje i poddenerwowanie, a w efekcie musimy długo czekać na rezultaty i mierzalne efekty. Dlaczego tak wiele czasu poświęcamy na wykonywanie danych czynności? To proste, ponieważ w naszej mentalności zakorzeniono nam przeświadczenie, że wszystko co robimy musi być wręcz perfekcyjne. Takie przekonanie rzutuje na naszą produktywność i to jak szybko dajemy sobie radę z kolejnymi zadaniami.

Jak sobie poradzić z powolnym odhaczaniem rzeczy z listy zadań. To proste musimy podzielić daną czynność na dwa podejścia, jest to świetne rozwiązanie dla ogromnej ilości zadań jakie posiadamy w swoim grafiku.  W pierwszym podejściu po prostu wykonaj czynność, tak aby była zakończona przy zaangażanhiu jak najmniejszej ilości czasu. Kiedy skończymy to dopiero w drugim podejściu ją udoskonalaj na tyle na ile pozostało Ci czasu. Dla przykładu, kiedy piszę jakąkolwiek książkę, w pierwszym podejściu chcę ją po prostu napisać, a dopiero w drugim ją poprawiam, dodaję brakujące myśli. Dzięki temu sam proces tworzenia książki zajmuje naprawdę niewiele czasu.                                                                                                                                                                                                                                      

Technika Pomodoro

TECHNIKA-POMODORO

Jest to prosty sposób na produktywność. Kup zwykły czasomierz kuchenny i – zanim zaczniesz pracować – ustaw go na 20 minut. W ciągu tych 20 minut wykonaj zadanie, które sprawi, że kolejne 20 minut stanie się dla Ciebie prostsze, tylko JEDNO ZADANIE! To znakomity sposób na zadania, które od jakiegoś czasu odkładasz na później (np. odgracenie garderoby). Wykonuj je przez 20 minut. Jeśli masz napisać duży artykuł do gazety, wykonaj mapę myśli, która będzie zawierała elementy składowe artykułu. Po prostu rób to. Podobnie dzieje się z nawykami – zrobienie pierwszego kroku bywa trudne, ale później jest coraz łatwiej.

Pamiętaj, że Twoim celem nie jest bycie perfekcjonistką, lecz zwyczajne skupienie się na działaniu, dzięki czemu Twój umysł zaczyna funkcjonować w konkretny sposób, z konkretnym nastawieniem.

Przegrupuj, zgrupuj i skup się.

Pracowanie nad większą liczbą podobnych zadań jest proste i sprawia, że włącza się w nas autopilot. Jak często zdarza Ci się, że pracujesz nad daną kwestią do momentu, kiedy coś/ktoś nie odwróci Twojej uwagi? Skacząc z jednego zadania w drugie? Jako mama na pewno wiesz, o czym mówię. Po chwili nieuwagi trudno jest wrócić do wykonywanej czynności, przez co stajesz się bardziej zestresowana i mniej produktywna. Dlatego kiedy sprzątasz – sprzątaj, zamiast oglądać telewizję; posprzątaj kilka pokoi, by łatwiej było Ci wpaść w rytm. Kiedy chcę opracować wpis na blog – siadam i piszę dwa artykuły pod rząd; dzięki temu skupiam się na jednej czynności. Zaplanuj dni tematycznie, np. wtorek, dzień pisania wisu na blog, środa dzień sprzątania, niedziela dzień dla rodziny. Jeśli zaczniesz pracować nad jakimkolwiek zadaniem które ma wydzielony swój konkretny czas zawsze zadaj sobie pytanie na samym początku „Co jest teraz najważniejsze, nad czym powinnam się skupić”. Dzięki temu prostemu pytaniu, będziesz mogła kontrolować co robisz i czy przypadkiem nie podryfowałaś ze swoimi myślami w całkowicie innym kierunku.

Pin It on Pinterest