fbpx

Jak to się stało, że włoski ogrodnik Vilfredo Pareto, stał się wybitnym filozofem?

Pewnego dnia zauważył, że 20% groszku tworzy 80% dobrej jakości ziaren. Skłoniło go to do dalszych rozmyślań i kolejnego odkrycia, że 80% ziemi we Włoszech znajduje się w rękach jedynie 20% społeczeństwa. W kolejnym kroku przyjrzał się gospodarce – i ponownie spostrzegł, że 80% produkcji rynkowej pochodzi jedynie od 20% firm. Ta dystrybucja wkładu i rezultatów została nazwana zasadą Pareto 80/20.

Nie ma sensu przez 100% naszego czasu starać się być przykładną mamą, żoną, kucharką; wystarczy 20%, aby osiągnąć ten sam, a nawet lepszy rezultat. Nie musisz być dobra we wszystkim; postaraj się być dobra w kilku rzeczach albo nawet tylko w jednej rzeczy która przynosi tobie najwięcej korzyści.

Co to oznacza dla nas, kiedy chcemy wstawać z brzasku? Jeśli jesteś mamą noworodka, nie musisz starać się być idealną żoną, wspaniałą kucharką, opiekuńczą mamą i pracowitą sprzątaczką; wybierz jeden aspekt, który jest dla Ciebie najważniejszy, np.: „Teraz skupiam się na dziecku” (choć pamiętaj również o swoich potrzebach – to ważne, aby nie zwariować!). Możesz też wybrać częściowo każdy z aspektów, czyli: zamiast utrzymywać nienaganny porządek w całym domu, staraj się mieć uprzątnięty pokój gościnny; zamiast gotować 4 posiłki, ugotuj jeden większy (tip: możesz ugotować więcej i zrobić wariacje tej potrawy na kolację i śniadanie); zamiast starać się każdego dnia być kochającą i słuchającą żoną, raz w tygodniu znajdź czas dla męża. Jest jedna kwestia, której nie możesz zaniedbać – TY SAMA.

Byłam już w miejscu, w którym moje potrzeby znajdowały się na samym końcu. Powiem tylko jedno: jeśli zmierzasz do autodestrukcji, jest to najlepsza droga. W skrócie o 80/20: Wyobraź sobie, że wchodzisz do sypialni z niezaścielonym łóżkiem. Cały pokój, mimo panującego w nim porządku, wydaje Ci się niechlujny. Pamiętaj, że pościelenie łóżka zajmie Ci 120 sekund i sprawi, że Twoja sypialnia stanie się uporządkowana.

Pin It on Pinterest