fbpx

Jesteśmy bardzo wymagające względem siebie.

Często chcemy, aby wszystko, co nas otacza, było idealne, jednak to droga donikąd, zwłaszcza gdy wydaje nam się, że doskonałość oznacza niepopełnianie błędów. Tak myślą perfekcjonistki. Perfekcjonistkom jest trudno poczuć zadowolenie, jeśli nie osiągną 100% rezultatów. Sprawia to, że ich perfekcja koncentruje się wyłącznie na porażkach.

Musimy zrozumieć, że doskonałość osiągamy dzięki metodzie prób i błędów. Trudno jest od razu napisać bestseller, namalować dzieło sztuki czy wyprodukować procesor, który stawi czoła współczesnym oczekiwaniom. Do tego wszystkiego potrzebujemy czasu. Doskonałość jest wynikiem optymalizacji.

Spora część nas ma dwojaką naturę. Dla przykładu: nie musimy mieć idealnej pracy, ale chcemy, aby nasz dom był prowadzony nienagannie mimo trójki biegających po nim dzieci. Perfekcja wprowadza do naszego życia stres, który czasem przeradza się w fobię.

Osoby, które chcą zoptymalizować swoje życie, traktują porażkę jako część drogi w górę i rozumieją, że droga w górę nie zawsze jest prosta; że niekiedy meandruje, wznosi się i opada. Perfekcjonistce wydaje się, że droga w górę to linia prosta, bez spadów, bez zakrętów, bez porażek.

Perfekcja jest objawem braku realnego podejścia do życia, brakiem akceptacji siebie, otoczenia i czynników zewnętrznych; perfekcja jest napędzana strachem przez porażką. Będąc perfekcjonistką, na siłę starasz się dopasować otoczenie do swoich założeń, nie dostrzegając ani rzeczywistości, ani tego, że jesteśmy tylko ludźmi.

Wracając myślami do popełnionego błędu, często wyrzucasz sobie: „Jak mogłam to zrobić?!”, „Jak mogłam popełnić ten błąd?”, „Jestem głupia!”. Badania jasno pokazują, że perfekcjonistki są mniej zadowolone z życia, a ich zdrowie jest w nienajlepszej kondycji. Co więcej – bywa, że zarabiają mniej niż inni, a związki międzyludzkie są jedną ze sfer, w której najczęściej ponoszą porażki. Zamiast się dołować, potraktuj siebie tak, jak potraktowałabyś swoją przyjaciółkę: „Czego możesz nauczyć się z danego doświadczenia/danej sytuacji, aby nie powtórzyły się w przyszłości? Co możesz zrobić, aby wykonać coś w lepszy sposób?”.

samotnosc

„Największym błędem jaki człowiek może uczyć to obawiać si,ę że go popełni” Elbert Hubbard

To normalne, że żadna z nas nie chce porażek – byłoby to przecież sprzeczne z naszą naturą – jednak musimy zrozumieć, że stanowią one część naszej wędrówki, która ma konkretny cel. Ale… Nie powinnyśmy widzieć wyłącznie celu, ponieważ ważna jest także droga, jaką mamy do przebycia. Droga, na której spotka nas krytyka. Krytyka powoduje, że perfekcjonistka znajduje się w nieustannym trybie potwierdzania swojej wartości. Krytyka jest dla niej ciosem w serce, co nie oznacza, że perfekcjonistka się podda, o nie! Ona będzie walczyć o swoje ego i własne przekonania, bez względu na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić.

Jak traktujesz siebie i innych, kiedy popełnicie błąd?

Zajrzyj dziś do ćwiczeń to naprawdę ważne!

Pin It on Pinterest