fbpx

Poniższy przepis wystarcza na zrobienie około 2 l kombuczy. Podczas warzenia kombuczy zachęcam do eksperymentów z różnymi rodzajami oraz proporcjami herbaty, ponieważ to one są odpowiedzialne za zmiany smaku.
Na początkowym etapie przygody z kombuczą daj sobie czas; nie od razu Ci wyjdzie zachwycający w smaku napój; to praktyka czyni mistrza, dlatego w końcu otrzymasz naprawdę smaczną kombuczę.

 

 

Potrzebujesz:

2-itrowego słoika

2-litrowego garczka ze stali nierdzewnej do parzenia herbaty z przykrywką

sitka do przecedzenia naparu

pojemnika do odmierzania

termometru

zegarka

słomki do napojów

lejka

szmatki wraz z gumką

kilku butelek z korkami lub zakrętkami, do których można przelać gotową kombuczę

 

 

Składniki:

7 szklanek wody (w tym trzy muszą być uprzednio odstawione na 24 h, a następnie przegotowane i odlane do osobnego pojemnika)

15 g (4 łyżek lub 9 torebek) czarnej lub zielonej herbaty

3 łyżki (15 g) herbaty zrolowanej herbaty Oolong

½ szklanka cukru

1 szklanka startera lub dwie łyżki octu jabłkowego

1 kultura kombuczy

 

W garnku ze stali nierdzewnej podgrzej na niewielkim ogniu cztery szklanki wody do 100°C dla czarnej herbaty, do około 76°C dla zielonej herbaty lub do 85°C dla herbaty Oolong.

 

Ściągnij wodę z ognia i dodaj do niej herbaty. Dobrze wymieszaj i przykryj naczynie przykrywką, dzięki czemu uzyskasz lepszy smak herbaty. Czarną i zieloną herbatę zaparzaj przez 4 minuty, zaś herbatę Oolong przez 5 minut.

 

JAK DŁUGO?

 

Jeśli używasz sypanej herbaty, przecedź ją przez drobne sitko, jeśli natomiast zaparzasz herbatę z torebek – wyjmij je. Dodaj cukru i wymieszaj wszystko do całkowitego rozpuszczenia się cukru.

 

Do naparu dodaj pozostałe trzy szklanki wody, aby szybko go ostudzić, ewentualnie zaparz herbatę ze wszystkich siedmiu szklanek odstawionych na 24 h i poczekaj, aż wymieszana z cukrem herbata osiągnie temperaturę pokojową. Twoim celem jest uzyskanie temperatury około 23°C lub niższej, tak aby nie uszkodzić „matki”.

 

Następnie dodaj starter i wszystko dobrze wymieszaj. Dokładnie umytymi rękami ostrożnie ulokuj kulturę na powierzchni herbaty. „Matka” powinna pływać około trzech centymetrów od góry słoika – w ten sposób kultura nie będzie dotykała szmatki okrywającej słoik.

 

Nie przejmuj się, jeśli matka utonie; to się zdarza i w niczym nie przeszkadza. Przykryj słoik szmatką i zaciśnij na nim gumkę, aby do kombuczy nie wpadły żadne owady. Umieść słoik w ciemnym, lecz ciepłym miejscu (np. szafce kuchennej lub piekarniku, w którym jest włączona żarówka) i pozostaw na siedem dni. Następnie wypróbuj kombuczę – w tym celu skorzystaj ze słomki, po prostu wciągając ustami odrobinę kombuczy. Jeśli nie chcesz poddać kombuczy drugiej fermentacji, a pierwsza jest zbyt słodka, pozostaw ją na kilka dni. Jeśli natomiast chcesz uzyskać bardziej wyrazistą kombuczę, w drugiej fazie produkcji potrzebny będzie cukier. Po tym czasie na powierzchni powinno pojawić się „dziecko”, czyli druga kultura kombuczy. Ostrożnie wyciągnij obie kultury czystymi dłońmi i umieść je na czystym talerzyku – później użyjesz ich do produkcji kolejnej kombuczy lub pozwolisz im odpocząć.

 

W kombuczy – poza dzieckiem – mogą pojawić się brązowe „nitki” – szczepy, które zwisają z „matki” lub swobodnie pływają, tworząc długie łańcuchy. Choć nie wyglądają zbyt apetycznie, nie ma się czego obawiać; są to szczepy drożdży, naturalna część kombuczy

 

Z otrzymanego napoju odlej około dwóch szklanek, które posłużą jako starter do następnych kombuczy. Przelej kombuczę do butelek lub słoików.

 

Teraz nadszedł czas na poważną decyzję, co dalej. Jednym smakuje już otrzymany napój, inni wolą kombuczę bardziej świeżą i pełną bąbelek, dlatego pozostawiają napój do drugiej fermentacji. Możesz już teraz włożyć napój do lodówki i cieszyć się jego smakiem. Jeśli jednak chcesz poddać kombuczę drugiej fermentacji, przejdź do następnego kroku.

 

Kombuczę – zamkniętą w butelkach lub słoikach – pozostaw w chłodnym miejscu (nie w lodówce) w temperaturze od 12 do 18°C. Kiedy liczba bąbelków wyda Ci się odpowiednia, nadszedł czas, aby zatrzymać proces fermentacji. Umieść butelki w lodówce lub zimnej piwniczce.

 

Proces drugiej fermentacji może trwać od dwóch, nawet do kilku lat, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Ogólnym wyznacznikiem jest to, że jeśli do drugiej fermentacji dodaliśmy słodkie składniki (np. truskawki), po dwóch lub pięciu dniach otrzymamy bąbelkowy napój, jeśli natomiast niczego nie dodaliśmy, proces potrwa od siedmiu do czternastu dni. Pamiętaj, że im dłużej przechowujemy kombuczę w ten sposób, tym mniej będzie bąbelków.

 

W przypadku, gdy nie dodajesz żadnych dodatkowych składników, a chcesz na sto procent otrzymać musującą kombuczę, do butelek włóż trzy rodzynki, które wspomogą fermentację i nie zmienią smaku kombuczy.

 

Pamiętaj, że w procesie drugiej fermentacji wytwarza się ciśnienie; niewłaściwe szkło może eksplodować, dlatego warto przechowywać kombuczę w reklamówce (niezamkniętej) włożonej do kartonowego pudełka z przegródkami (coś w stylu pudełek na szklane bombki choinkowe). Możesz użyć zwykłego bloku technicznego. Możesz też kilka butelek postawić obok siebie, aby zaoszczędzić miejsce – dzięki temu zabiegowi w razie wpadki łatwiej Ci będzie posprzątać.

 

 

Stopujemy produkcję kombuczy

 

Jeśli chcemy odpocząć od produkcji kombuczy, kombuczę należy odpowiednio przygotować – to sprawi, że będzie można pozostawić ją na kilka miesięcy. Temperatura przechowywania – od 8 do 10°C. Nie warto wkładać kombuczy do lodówki, ponieważ to ją całkowicie osłabia i zwiększa niebezpieczeństwo skolonizowania jej przez niebezpieczne organizmy, takie jak chociażby pleśń.

Dzięki niskiej temperaturze fermentacja zostaje spowolniona, lecz nie umiera. Aby kombucza przetrwała, umieść matkę w osłodzonej herbacie sporządzonej z 1 l odstanej, przegotowanej wody, ¼ szklanki cukru oraz 5 torebek herbaty (lub 2 łyżek herbaty sypanej). Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy pleśni, USUŃ kombuczę, ponieważ pleśń staje się niebezpieczna dla Twojego organizmu.

 

 

Jak długo przechowywać

 

Ze względu na niskie pH kombuczę bez problemu można przechowywać nawet do kilku lat w butelkach, które są odporne na wysokie ciśnienie (np. butelkach po piwie). W sytuacji, gdy mamy do dyspozycji zwykłe słoiki, kombuczę lepiej przechowywać w lodówce, aby ograniczyć proces dalszego fermentowania napoju.

Pin It on Pinterest