fbpx

Tak. Podczas warzenia kombuczy w warunkach domowych możemy osiągnąć aż 0,5 %, czyli „moc” plasująca kombuczę między kefirem a piwem bezalkoholowym. Czasem udaje się wyprodukować kombuczę mającą nawet 1%, jednak nadal jest to minimalna ilość alkoholu obecna po zakończeniu procesu pierwszej fermentacji.

 

Jeśli zdecydujemy się na proces drugiej fermentacji, należy pamiętać, że w słodkim napoju może znaleźć się od 2% do 3% alkoholu. Dlatego jeśli chcesz ograniczyć tę ilość, należy umieścić butelki z kombuczą w lodówce zaraz po ich wypełnieniu. Za pomocą na przykład filtra do kawy usuń z kombuczy tak dużo drożdży, jak to możliwe Jeśli chcesz ją osłodzić, unikaj dodatków zawierających cukier.

 

Kombucza to kolejny dobrze smakujący napój musujący wytwarzany z herbaty (Camellia sinensis) i cukru przy wykorzystaniu szczepu kultury startowej. Proces warzenia kombuczy nie zmienił się od tysięcy lat, jest prosty i niewymagający. Wiele osób – włącznie ze mną – do sporządzania kombuczy używa ziół, owoców i przypraw, które urozmaicają smak warzonego trunku.

 

Wracając do wspomnianej kultury startowej – jest ona również nazywana „matką”, choć jest ukochana przez miliony pijaków i nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Mnie przypomina stertę gumowatych, beżowych naleśników pływających na powierzchni, innym – kapelusz grzybowy (stąd jedno z jej określeń – „grzybek herbaciany”).

Pin It on Pinterest