fbpx

Wystarcza na około 4 l kombuczy

Potrzebujesz:

3,5 l wody (14 szklanek)

2 szklanki startera

1 „matkę” kombuczy

1 szklankę cukru

4 łyżki (20g) sypanej  czarnej herbaty lub 9 torebek

4 łyżki (20g) sypanej  zielonej herbaty lub 9 torebek

II FERMENTACJA

5 baldachów świeżego kwiatostanu czarnego bzu

5 łyżek cukru

1/2 szklanki soku cytrynowego

  1. Podgrzej wodę w garnku do temperatury wrzenia, ściągnij z ognia i wsyp herbatę a następni przykryj garnku na 4 minuty jeśli używasz herbaty sypanej i od 10 do 15 minut dla herbaty w torebkach. Wyciągnij woreczki z herbaty lub przecedź napar, dodaj cukier i wszystko dobrze wymieszaj. Poczekaj aż ten ostygnie do temperatury pokojowej około 20°C.
  2. Kiedy napar jest chłodny przelej go do słoika i ulokuj w nim „matkę”. Przykryj słoik szmatką i przytwierdź ją gumką, aby do kombuczy nie wpadły żadne owady.
  3. Odstaw słoik na 7 dni w ciemne lecz ciepłe miejsce (22°-25°C).
  4. Po tym czasie jeśli smak napoju ci odpowiada, usuń „matkę” za pomocą czystych dłoni i ułóż  ją talerzyku, gdyż to ona będzie tworzyć nową kombuczę. Dodatkowo odlej dwie szklanki i zachowaj jako starter do nowej kombuczy.
  5. Zasyp baldachy czarnego bzu cukrem i mocno ubij drewnianą łyżką, następnie pozostaw na 6 godzin w ciepłym miejscu (a najlepiej na noc). Rozlej kombuczę do dwóch słoików i po równo dodaj do każdego czarny bez wraz z cukrem. Wszystko dobrze wymieszaj.
  6. Pozostaw szczelnie zamknięte słoiki na dwa do trzech dni w ciepłym, lecz zacienionym miejscu w temperaturze około 22-28°C. Po tym czasie włóż jeden ze słoików do lodówki na okres co najmniej 8 h i sprawdź smak kombuczy, jeśli napój jest dla ciebie smaczny przejdź do następnego kroku.
  7. Odcedź kombuczę z dodatków i przelej do butelek za pomocą lejka (na jego górze ustaw sitko aby wyłapać łańcuchy drożdży) pozostawiając 4 cm od brzegu butelki.
  8. Umieść butelki w otwartych reklamówkach w papierowym pudle i wynieś je w chłodne miejsce np. do piwnicy.

Pin It on Pinterest