fbpx

Miodunka plamista właściwości i zastowsowanie

image_pdf
Pobierz pdf

Wiosna daje nam broń w walce z chorobą, wystarczy się rozejrzeć po najbliższej okolicy i poznać jaki skarb mamy pod nosem, jest nim miodunka plamista. Zadziwia mnie to, jak nasz świat jest idealnie i misternie skonstruowany, bez przypadków, element do elementu. Weźmy na przykład miodunkę. Przełom kwietnia i marca, to sezon chorobowy od niepamiętnych czasów, osłabienie organizmu po zimie, dieta kumulująca toksyny i zmienna pogoda sprawiają, że nie jest problemem złapać infekcje górnych dróg oddechowych. W tym samym czasie, jakby Bóg wiedział, że ludzie będą potrzebowali pomocy, całe lasy i doliny pokrywają się dywanem miodunki, która jest niezastąpionym ziołowym lekiem.

Oba gatunki miodunki wyglądają podobnie, występują w całym naszym kraju, dodatkowo mają jednakowe właściwości lecznicze. Miodunka uwielbia wilgotne, cierniste zarośla, można ją spotkać przy strumieniach i wąwozach.

Miodunka znana i stosowana jest już od średniowiecza. Warta uwagi jest informacja, że dawniej miodunka nazywana była płucnikiem, związane to było z łacińską nazwą miodunki Pulmonaria, pulmones można przetłumaczyć jako płuca.  Paracellus stosował ją z niemałym sukcesem na choroby płuc i infekcje górnych dróg oddechowych.

Ziele miodunki zbiera się od marca do maja, najcenniejsze są górne kwitnące części pędów wraz z liśćmi, które suszymy rozpościerając cienką warstwą na papierze.

Ziele miodunki zawiera duże ilości rozpuszczalnej krzemionki, alantoinę, saponiny, śluzy, sole mineralne czy flawonoidy. Te dwa pierwsze składniki mają działanie przeciwzapalne. Śluzy i saponiny wspomagają wykrztuszanie, poprzez pobudzany jest ruch nabłonka rzęskowego.

  

To wszystko sprawia, że od pokoleń znane jest działanie regenerujące i ochronne na błony śluzowe górnych dróg oddechowych.  W płucach wspomaga gojenie się i bliznowacenie uszkodzonej tkanki, ale również i zwapnia ogniska gruźlicze, przez co jest skutecznym ziołowym lekiem regenerującym błony śluzowe płuc. Nie tak dawno po miodunkę sięgano w astmie, w zapaleniu płuc, w gruźlicy, w grypie, w nieżytach gardła i oskrzeli.

[mpp_inline id=”55194″]

Czy miodunkę można przedawkować? Jasne, to tak jak z solą, musimy obserwować organizm ot co. Jak rozpoznać, że przedawkowaliśmy miodunkę, przede wszystkim nadmiar może skutkować zaparciami czy też zwiększonym wydalaniem moczu z organizmu.

Odwar regenerujący błony śluzowe

Zalej 4 łyżki suszonego lub 8 świeżego ziela 3 szklankami wody, doprowadź do wrzenia i gotuj na niewielkim ogniu przez 10 minut. Odwar przelej do termosu gdzie zachowa swoją temperaturę, pijemy kilkakrotnie w ciągu dnia pomiędzy posiłkami i przed snem.

 

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest