fbpx

Myjemy naczynia ekologicznie- niby banalne, a tu liczy się strategia

image_pdf
Pobierz pdf

Tak, ja jako młoda mama na początku nie miałam opracowanych patentów związanych z tym niewdzięcznym, ale jakże potrzebnym zadaniem. Po kilku latach już wiem jak to robić. Podzielę się z wami moim sposobem mycia naczyń, tym oszczędnym z racji limitowanej ilości w mojej niby głębinowej studni… eh…

Już wiesz dlaczego nie warto myć płynem do naczyń

Myjemy Naczynia

  1. Zanim włożysz naczynia do mycia, usuń z nich tyle pożywienia, oleju ile się da (świetnie do tego celu sprawdza się papier, ale jeśli chcesz być bardziej eko jest wiele fajnych gumowych szpatułek)  i wyrzuć do kosza lub kompost.
  2. Napełnij obie komory zlewu taką gorącą wodą, jak to tylko możliwe do zniesienia (nie poparz się!). Do jednej dodaj łyżkę sody i kilka kropi olejku pomarańczowego do drugiej wlej szklankę octu.
  3. Myjemy naczynia w odpowiedniej kolejności  zaplanuj mycie zanim zaczniesz napełniać zlew, z boku zostaw patelnie na nich garnki, zaś na dno zlewu włóż talerze, potem kubki, następnie sztućce i szklanki.
  4. Jak wszystko jest ułożone, zacznij mycie od szklanek kiedy woda zaczyna wypełniać zlew, myj je w wodzie z sodą, to nic że się nie pieni, to nie piana myje naczynia. Następnie przenieś wymyte w ten sposób naczynia do drugiej komory z wodą i octem, po czym przełóż na suszarkę.
  5. Nie płuczesz już naczyń z wody wymieszanej z octem, ponieważ w miarę jak wyparowuje zabija jeszcze więcej bakterii.
  6. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej wydezynfekować naczynia, gdyż ktoś jest chory bądź też kroiłaś/eś surowe mięso, wystarczy, że do czystego spryskiwacza wlejesz wodę utlenioną 3% i po wypłukaniu naczyń w occie, po prostu je spryskasz. Efekt końcowy jest potwierdzony przez badania i jest porównywalny do wybielacza : )  
  7.  Następnie umyj sztućce, kubki, talerze, garnki, a na końcu tłuste patelnie.
  8. Następnie, po wymyciu naczyń, pozbądź się wody z brudnej komory, zaś wodą z czystej umyj go. Możesz wyszorować też blaty.

JEŻELI WODA W „BRUDNEJ” KOMORZE OSTYGNIE LUB BĘDZIE BARDZO ZABRUDZONA, TO WYLEJ JĄ I NAPEŁNIJ ZLEW OD NOWA.

Jak myć naczynia w zmywarce bez chemii? Tutaj jest przepis na proszek do zmywarki.

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


15 odpowiedzi na “Myjemy naczynia ekologicznie- niby banalne, a tu liczy się strategia”

  1. Poszukuję dobrych gąbek z melaminy, które poleca Pani w książce. Gdzie można je kupić? Zamówiłam na allegro, ale rozsypują się w rękach po zamoczeniu w wodzie.Pozdrawiam serdecznie.

    • może późno, ale lepiej późno niż wcale:
      mój patent na czyste i ekologiczne mycie naczyń to:
      -gorąca woda, nawet bardzo
      -ekologiczne rękawice do naczyń (takie, które można kompostować)
      -myjka konopna
      -atomizer z octem i olejkiem cytrynowym

      szybko, czysto, naturalnie 😀

  2. Przeraża mnie trochę to „planowanie zmywania” 😉 i w ogóle zmywanie, bo non stop mam górę naczyń w zlewie. Zapełnia się w okamgnieniu, a zmywa dłuuugo, bo mam szalone dzieciaki i każdą pracę przerywam ze 100 razy.
    Ja robię sama płyn do naczyń: gotuję orzechy piorące z 10 minut. Do wywaru dodaję sok z 1 cytryny. I już. Jeżeli ma być tego płynu więcej, to jako konserwantów używam olejku herbacianego i kwasu mlekowego. Taki płyn sprawdza sie też u mnie jako szampon do włosów.

    • No właśnie, mnie też mocno interesuje temat zastępczego proszku do zmywarek, bo to, co jest w sklepach to straszna chemia. Zastanawiam się, czy tego typu proszki i detergenty nie są przyczyną atopowego zapalenia skóry u mojego dziecka. Szukam więc alternatywy dla produktów, które można znaleźć na każdej półce sklepowej. Cieszę się, że znalazłam Twoją stronkę Ewo. Masz jakąś radę odnośnie proszków do zmywarek? Pozdrawiam serdecznie.

    • Witaj Kasiu,
      W zlewie jednokomorowym przyda Ci się miedniczka. Myjesz w komorze zlewu (bo wtedy się najwięcej chlapie) a potem na chwilkę do miedniczki i na ścierkę czy ociekacz. Trzeba praktyki, z czasem opatentujesz swój szybki sposób. Pozdrawiam Ewa

  3. świetny pomysł na oszczędzanie wody mają mnisi tradycji zen: posiada swoje miski, które po zjedzeniu myje herbatą, wypija taką herbatę z tymi resztkami jedzenia i płucze na koniec odrobiną wody, którą, gdy nie jest ona jeszcze czysta, wypija, wyciera na koniec do sucha miski swoją szmatką, zawija miski i tym samym kończy się jego posiłek i sprzątanie po nim; sprawdzony jest też taki sposób z garnkiem, w którym podgrzewana była potrawa; wtedy wystarczy około szklanka wody na przepłukanie czystego już naczynia; moim zdaniem jest to świetny sposób, a wodę po płukaniu, czy/tudzież kąpieli, możemy jeszcze użyć do spłukiwania toalety; jestem gorącym zwolennikiem oszczędzania wody, powietrza i wszystkich dóbr oraz szanowania ich; zatem tu już tylko jeden krok do minimalizmu, minimalistycznego szacunku, chronienia, opieki nad Ziemią; pozdrawiam serdecznie i dziękuję za podjęcie tego tematu

    • Cześć, dziękuję za świetny opis tradycji mnisiej. Mój domowy mnich (mąż) ma podobne sposoby. Mianowicie nie układa talerzy jeden na drugim, aby się nie ubrudziły od dołu, a z wierzchu wylizuje 🙂 często mam problem, bo nie wiem który był użyty.

      A tak na poważnie, też jestem zwolennikiem szanowania tego co mamy z natury, gdyż jeśli zanieczyścim ją teraz, nasze dzieci będą musiały żyć w tym syfie.

      Jak wspomniałam w poście, sama miałam problemy i to ogromne z brakiem wody, w momencie kiedy urodziłam drugie dziecko, to wtedy właśnie zaczęłam ją tak bardzo szanować i oszczędzać. Przeważnie jest tak, że troszczymy się o coś bardziej, kiedy tego sami doświadczyliśmy.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Ewa

Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest