Higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zaś zdrowie naszych zębów na nasz cały organizm. W ciągu minionych lat, pomimo iż częściej myjemy, nitkujemy i opłuczemy zęby coraz większa ilość zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych cierpi na problemy z próchnicą czy chociażby paradontozą.
Powszechnym stało się mniemanie, że wszystkie dzieci mają próchnicę. Ponadto, mało kto z nas tak naprawdę wie co zawiera komercyjna pasta do zębów i że jest to po prostu trucizna dla naszego organizmu (dlaczego jest to trucizna?). Współczesny człowiek przyzwyczaił się do tego, że jakikolwiek środek doraźny (pasta, płyn do płukania jamy ustnej) jest najlepszym rozwiązaniem każdego problemu. Zapominając, że podstawą naszego zdrowia, jak i zdrowia naszych zębów jest odpowiednia dieta. Ogromne ilości cukrów oraz białego pieczywa (poza tymi powstałym ze starych gatunków zbóż jak chociażby orkisz) sprawiają, że nasze zęby nie należą do najzdrowszych. Efekt współczesnego pożywienia, na aktualny stan uzębienia człowieka został świetnie zilustrowany przez dentystę Westona Price’a, który badał stan uzębienia wielu różnych rdzennych społeczności na całym świecie. Wtedy też zauważył on, że zarówno Eskimosi, prawie wyłącznie żywiący się rybami, czy mieszkańcy tropikalnych wysp będący wegetarianami mają piękny uśmiech bez próchnicy, czy ubytków. Jednak w momencie ich zetknięcia się z cywilizacją w formie fast food-ów i wszechobecnego cukru od razu pojawiają się problemy. Więc jak mieć naturalnie piękne zęby? Rozpocznijmy od diety:
Dieta w higienie zębów oraz wspomagająca leczenie próchnicy (fragment książki EKOnomiczne dziecko)
– unikaj podjadania, lepiej raz a dobrze zjeść, gdyż w przeciwnym razie, co chwila organizm będzie narażony na kwaśny odczyn śliny,
– po posiłku warto zjeść produkty zasadowe,
– jedz mięso i jajka pochodzące od naturalnie karmionych trawą zwierząt (dzięki czemu jest ono bogate w witaminę K2, niezbędną do przyswajania wapnia),
– staraj się bardzo często jeść prawdziwe zupy zrobione na kościach,
– nie unikaj tłuszczów nasyconych, gdyż to w nich rozpuszczają się niezbędne dla pięknego uśmiechu witaminy A, D i K2,
– jak ognia unikaj przetworzonych produktów żywnościowych oraz pasteryzowanego nabiału,
– staraj się jeść owoce i warzywa wraz ze skórkami (np. ziemniaki, czy jabłka), nie wyrzucaj zewnętrznych liści sałaty i szpinaku, bo to w nich znajduje się najwięcej witamin i minerałów,
– staraj się jeść łyżeczkę naturalnego tranu wymieszanego z jedną łyżeczką prawdziwego masła, przed każdym posiłkiem,
– nie unikaj słońca, gdyż to dzięki niemu produkuje się w naszym organizmie witamina D,
-spożywaj posiłki zgodne z Twoim uwarunkowaniem etnicznym, w naszym wypadku, sfermentowane warzywa lub nabiał (serwatka, kefir) oraz jedz kasze, warzywa i owoce, unikaj zaś cukrów i białej mąki ze współczesnych gatunków pszenicy (Price, 2006),
– jeśli już masz problemy z zębami, warto suplementować wapno, które wspomoże remineralizację zębów, jego świetnym źródłem oraz innych 26 minerałów są skorupy kurzych jaj, wystarczy do posiłku dodać pół łyżeczki bardzo dobrze zmielonych skorupek (najpierw wygotuj je przez 5 minut, następnie wysusz na słońcu i przechowuj w szczelnym pojemniku), nie zapomnij o naturalnym źródle fosforu, gdyż jest on niezbędny podczas suplementacji wapna (kasza jaglana, żółtka kurze, grzyby czy mleko).
– przed snem wypij szklankę wody, wypłukaj usta wodą z solą (przepis poniżej) lub też napij się mleka, aby w nocy środowisko Twojej jamy ustniej było zasadowe, a nie kwaśne.
Naturalnie piękne zęby – rutyna w pielęgnacji zębów.
Dbamy o zęby za pomocą masażu
W naszej kulturze masaż dziąseł jest czymś nowym, jednak warto go wykonywać codziennie. Rozpocznij od napełnienia ust olejem sezamowym i wypłucz nim jamę ustną z jednej strony w drugą przez 3 minuty, następnie wypluj, nie połykaj! Wymasuj dziąsła okrężnymi ruchami przy pomocy palca wskazującego. Jest to świetny sposób, aby zapobiegać paradontozie, infekcjom oraz ubytkom.
Na naturalnie piękne zęby przepłukuj zęby wodą z solą
Sól niszczy mikroby i sprawia, że środowisko ust staje się zasadowe, dzięki czemu złe bakterie nie mają się gdzie rozwijać. Jest świetną alternatywą do gum (dlaczego ich unikać) na płukanie ust po posiłku. Wymieszaj 30g soli morskiej, kamiennej, alpejskiej (przede wszystkim nie stołowej i nie jodowanej) z dwoma szklankami wody i jedną kroplą olejku z drzewa herbacianego, dokładnie wstrząśnij i zamknij szczelnie w słoiku. Postaw w łazience. Następnie dla każdego domownika miej kieliszek, który każdy wypełni roztworem. Wypłukuj usta 4 razy i wypluj. Taki roztwór również nadaje się dla dzieci powyżej 19 miesiąca życia. Następnie zeskrob z języka nadmiar nalotu (Pamiętaj, że jego duża ilość świadczy o problemach z trawieniem). Kolejnym krokiem jest mycie zębów bardzo miękką szczoteczką. Do ich mycia nie używamy pasty do zębów, a jedną kroplę mieszanki:
W równej części wymieszaj ze sobą, olejek eteryczny z oregano, tymianku, mięty, goździków, cynamonu, drzewa herbacianego i wanilii. Taka mieszanka ma właściwości, które przyczyniają się do walki z próchnicą, ubytkami, bakteriami oraz paradontozą.
Ponadto pij białą herbatę , która jest świetna w walce z próchnicą o czym pisze Ebadi Manuchair w swojej książce 'Pharmacodynamic Basis of Herbal Medicine’.
Dodatkowo, warto pić herbatę ze słomy owsianej, skrzypu i pokrzywy gdyż jest ona wspaniałym źródłem krzemionki, wapnia i fosforu. Wymiesza w szklance po łyżce każdego zioła, zaparz i pozostaw na 10 minut pod przykryciem. Pij po każdym posiłku. DODATEK: ja daję taką herbatkę swoim dzieciom posłodzoną jedną łyżeczką miodu naturalnego. Ten ma działanie antyseptyczne i cała mikstura staje się znośna dla dzieci. Zwłaszcza, że mój synek ma problemy z przyswajaniem minerałów taka herbatka to marzenie 🙂
Małym dzieciom można dać zamiast plastikowego gryzaka laskę wanilii, która masuje a równocześnie jest przeciwpróchnicogenna i niszczy bakterie. Nina Etkin (2008) Edible Medicines: An Ethnopharmacology of Food
[mpp_inline id=”55194″]
34 odpowiedzi na “Naturalnie piękne zęby”
Wiadomo że białę i ładne zęby poładniają wygląd ale warto też zadbać o dobrą figurę 🙂
białe zęby bardzo dużo dają do wyglądu 🙂
Są ludzie, których zęby są zdrowe, ale ich wygląd pozostawia wiele do życzenia – dla takich osób powstała stomatologia estetyczna.
Jeszcze o takich metodach nie słyszałam. Świetny tekst! Na pewno spróbuję. 😀
To prawda, od zębów bierze się też dużo chorób, także jak się psują to znak że jest coś nie tak 🙂
Hej a mięta ma być pieprzowa czy zwykła no i gdzie zakupie olejek z wanilii?
Witam Ewo mięta ma być zwykła czy pieprzowa? i gdzie kupię olejek z wanilii?
Przydatne porady 🙂
Dobra dieta to podstawa, by zęby były ładne. W Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl) robiłem implany i jestem bardzo zadowolony. Moje zęby w końcu wyglądają wspaniale.
No i mamy kutafona od kryptoreklamy! Ile za to tobie trollu płacą???
Fajnie, że zwróciłaś uwagę na dietę. Wiele osób uznaje się za ekspertów od higieny zębów i wymienia wszystkie najlepsze środki do mycia, płukania itp… a warto mieć szersze podejście do dbania o swoje uzębienie. Fajnie sie czyta, pozdrawiam 🙂
Anett dziękuję 😉
Miałam to samo napisać. Ja w sumie też nie zwracałam zbytnio uwagi na to co jem, a głównie na to czym myję swoje zęby dopiero pomógł mi dentysta z cmp dent, którego będę zachwalać, bo pokazał mi co jeść, czego unikać, dzięki czemu moje wizyty u niego nie są tak częste.
Regularne wizyty u stomatologa + podstawowe zasady dbania o zęby to moim zdaniem klucz do sukcesu 🙂
Witaj Marto, masz rację.
Podobno żywokost pomaga odbudować szkluwo. Kupiłam imam zmaiar plukac zęby.
Kaat z żywokostem należy być ostrożnym, ponieważ jeśli zamkniesz bakterie w ranie bądź też w zębie, pojawią się problemy. Dlatego najpierw należy mieć pewność że wszystko jest w jak najlepszym stanie, a następnie płukać 😉 Pozdrawiam.
Ewo, czytałam, że skrzypu nie wystarczy zalać wrzątkiem, należy go gotować. Jak uważasz?
Problemy z zębami to nie tylko brak odpowiedniej higieny, problem stanowią również środki wykorzystywane do produkcji żywności i zawarta w nich chemia.
Czy w czasie ciąży mogę stosować ta mieszankę z olejków.? Czy jest to bezpieczne?
Ja zawsze polecam białą herbatę, bo to drobna rzecz, a pomaga w dbaniu o swoje zęby.
„staraj się bardzo często jeść prawdziwe zupy zrobione na kościach” a co w zamian jeśli ktoś uparcie nie chce spożywać szczątków zwierząt?
W takim wpadki dobrej jakości buliony warzywne dużo ciemno zielonych warzyw
Ciekawe propozycje na utrzymanie higieny w jamie ustnej. Ale nie wiem, czy taka nagła zmiana wpłynie pozytywnie na zęby. Takie zmiany należy wprowadzać stopniowo, a najlepiej w takich kwestiach skonsultować się ze swoim stomatologiem.
Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem, że polecasz picie mleka już przed samym snem, po myciu zębów? jak ma się do tego karmienie piersią? czy po ostatnim karmieniu można 20m dziecku odpuścić mycie czy bezwarunkowo czyścić? I co z olejkami nie opanowałyśmy jeszcze wypluwania z buzi? Czytałam swego czasu o antybakteryjnym działaniu oleju kokosowego, polecany był do mycia zębów, czy wiesz coś o tym?
„Kocham” Twoją stronę Szanowny Zielony Zagonku
Witam a czy będą w ciąży mogę używać tej mieszanki, słyszałam, że niektóre olejki eteryczne szkodzą?
Witaj Eydto zacznę od podstaw kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i mające problemy ze zdrowiem powinny stosować 1% stężenie, czyli na jedną łyżeczkę 1 kroplę olejku eterycznego. Tak długo, jak olejki należą do grupy delikatnie działających, kobieta ciężarna powinna kierować się węchem, ponieważ często jej intuicja podpowiada, co jest dla niej najlepsze. I tak lawenda w okresie ciąży może być dla niej drażniąca i zniechęcająca, chociaż wcześniej zachwycała się jej zapachem. Jeśli jakiś zapach się jej nie podoba, niech go nie używa, organizm wie lepiej. Przeważnie wśród olejków, które nie powinny być stosowane podczas ciąży, wymienia się zapachy takie jak: kamfora, jałowiec, naturalna mięta (Mentha arvensis) ‒ podczas gdy mięta pieprzowa nie ma żadnych przeciwwskazań ‒ majeranek, melisa, mirra, rozmaryn, szałwia, nagietek lekarski, hyzop lekarski, liść laurowy, dzięgiel leśny i chiński, drzewo cedrowe, szałwia muszkatołowa, koper włoski, kmin, citronella, pietruszka, gałka muszkatołowa, oregano, tymianek. Są to dostępne na naszym rynku olejki eteryczne opisane przez Julię Lawless w książce „The Encyclopedia of Essential Oils”. Mam nadzieję, że to rozwiej troszkę Twoje wątpliwości Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Witam,
przymierzam się do przygotowania mieszanki z olejków eterycznych czym należy się kierować przy zakupie olejków? czy mogą to być zwykłe olejki eteryczne naturalne które kosztują kilka złoty?
Witaj, ja kupuję takie zwykłe w sklepie zielarskim, są owszem olejki które kosztują kilkadziesiąt albo kilkaset złotych, jednaże ja nie używam ich wewnętrzenie więc wydaje mi się, że nie ma potrzeby się dodatkowo kosztować. Ja kupuję olejki Avicenna, podczas zakupu olejków bardzo istotne jest, aby miały one nie przezroczystą butelkę zaś po wyschnięciu na skórze lub papierze nie było widać tłustej plamy, wtedy olejek nie jest rozpuszczany w tłuszczu. Ponadto pamiętaj że wszelakie zapachy mandarynki lub inne owocowe (poza pomarańczowym lub cytrynowym) przeważnie są sztuczne. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
bojza sól lub woda utleniona .
Moja mama miała piękne białe zęby a myła palcem umaczanym w soli 😉
Czy można myć zęby tylko powyższą mieszanką i w ogóle zrezygnować z jakiejkolwiek pasty? Kupuję pastę bez fluoru dla siebie i swojego dziecka, ale czy mogłabym w ogóle z niej zrezygnować i myć zęby tylko tą mieszanką? Pozdrawiam
Moniko ja tak robię, już od ponad dwóch lat. Nie mam problemów z ubytakami (pomimo iż d prawie 4 lat non stop karmię piersią), Iza (lat 3) na chwilę obecną płucze zęby wyłącznie solą i wodą wymieszaną z olejkiem herbacianym, ale czasami dostaje szczoteczkę do zębów z olejkiem (jednak nie może to być więcej niż kropla mieszanki, a czasem muszę jeszcze przepłukać szczoteczkę wodą aby nie było tak mocne). Pozdrawiam serdecznie, Ewa
A co poradzisz do mycia zębów dla takiego alergika jak ja z silną nadwrażliwością, gdzie oregano, mięta, cynamon, wanilia zakazane, zresztą herbatki ze słomą owsianą też się nie napiję z powyższych względów.
Aż tak silną alergia? Może spróbuj w małych dawkach. A najpierw oczyść organizm lewatywami