Legendarny ocet czterech złodziei, jest wyjątkowym octem, który nie tylko wzmacnia nasz organizm, ale również i ciekawą historię, co więcej jego przepis jest dziecinnie prosty.
W XVII wieku, kiedy Europę dziesiątkowała Czarna Dżuma, w przeciwieństwie do dziś ciężko było przegapić pandemię, gdzie ludzie dosłownie umierali na ulicach. Legenda mówi, że w tamtym czasie pustostany po zmarłych były plądrowane przez szajkę czterech złodziei.
Banda złodziejaszków, aby zabezpieczyć się przed dżumą smarowała się wspomnianym octem czterech złodziei. Jednak w pewnym momencie złapano złodziejaszków i w ramach kary zmuszeni byli do grzebania ciał zmarłych na plagę, jednak i to ich nie zabiło, legenda mówi, że przeżyli dzięki octowi czterech złodziei.
Po co złodzieje smarowali się wtedy octem? Ponieważ dżumę przenosiły pchły, a ocet wymieszany z ziołami skutecznie je odstraszał, dodatkowo zioła wybrane do mieszanki mają szczególnie mocne działanie antybakteryjne. Mit czy prawda współcześnie wiele osób zachwala działanie octu czterech złodziei.
[mpp_inline id=”55270″]
W skład octu wchodzą ocet jabłkowy, używany już przez Hipokratesa w walce z infekcjami wewnętrznymi i zewnętrznymi, oraz aromatyczne zioła. Wśród nich możemy odnaleźć szałwię, rozmaryn, lawendę, jałowiec które zawierają bardzo duże ilości olejków eterycznych mających działanie antybakteryjne i odkażające.
Jałowiec (Juniperus communis) nie od dziś znane są jego właściwości odkażające.
Szałwia (Salvia officinalis) to zioło które rozgrzewa i osusza nasz organizm.
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) ma silne działanie antybakteryjne.
Lawenda (Lavandula officinalis) relaksuje i ma działanie antywirusowe.
Jak zrobić i używać ocet czterech złodziei
Do sporządzenia octu użyj świeżych lub suszonych ziół, w zależności od tego co masz pod ręką. Pamiętaj jednak, że używając świeżych ziół musisz wziąć ich dwa razy więcej do tego przepisu, co oznacza, że jeśli w przepisie pisze 1 łyżeczka lawendy suszonej musisz dodać 2 łyżeczki lawendy świeżej. Zwiększona ilość świeżych ziół związana jest z tym, że ponieważ zawierają one więcej wody niż zioła suszone, są po prostu słabsze w działaniu.
- 1 szklanka octu jabłkowego
- 1 łyżka suszonej szałwii
- 1 łyżka suszonego rozmarynu
- 1 łyżka suszonego kwiatu lawendy
- 1 łyżka suszonych owoców jałowca
Wsyp wszystkie suszone zioła do słoika, zalej go octem jabłkowym a następnie zamknij słoik i wstrząśnij jego zawartość. Przenieś słoik w ciemne miejsce i pamiętaj wstrząsać jego zawartością raz na kilka dni. Po około 30 dniach ocet jest gotowy do użycia i możesz go przecedzić. Przechowuje się go do 2 lat.
Jak używać octu czterech złodziei?
Taki ocet można dodać do gazowanej wody, sałatki,
Jeśli czujecie, że coś Was łapie po prostu wypijamy 1 łyżkę octu kilkakrotnie wciągu dnia, w przypadku młodszych pociech, warto do mikstury dodać miodu, dzięki czemu ocet czterech złodziei będzie zdatny do picia.
Octem można nacierać klatkę piersiową i plecy kiedy mamy problemy z katarem i kaszlem
Możemy dodawać go do kąpieli
Ocet czterech złodziei dzięki swojemu składowi dodatkowo odstrasza pchły oraz komary.
Rozcieńczony w proporcji 1 do 4 części z wodą można stosować do włosów jako płukankę po ich myciu, nie musimy jej już płukać wodą.