fbpx

Uprawiamy rośliny na małej powierzchni – ogrodnictwo wertykalne

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Warto zostawać ogrodnictwo wertykalne jeśli masz niewielki ogródek, chcesz oszczędzić miejsca lub też dopiero rozpoczynasz przygodę z warzywami i owocami. Dowiedz się jak maksymalnie i mądrze wykorzystać przestrzeń jaką posiadamy.

Mało kto w naszym kraju tak naprawdę zastanawia się jak z mniejszej ilości ziemi uzyskać dużo większą ilość plonu. Przyzwyczajeni do tradycyjnych metod często marnujemy miejsce. Obecnie coraz więcej ludzi w miastach pragnie mieć swój zielony zagonek z marchwią, cukinią czy kapustą. Jest to wspaniała idea ponieważ aktualne pokolenia po prostu nie wiedzą jak dbać o ziemię jak żyć bez sklepu. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, aby być niezależnym, zwłaszcza, że żyjemy w niepewnych czasach,  w czasach wygody gdzie trawnik jest hitem ogrodu, a wypielenie grządki staje się koszmarnym zadaniem, jednak co się stanie kiedy w pewnym momencie w sklepie zabraknie żywności?

Ogrodnictwo wertykalne, czyli w górę

Jednym z moich ulubionych sposobów oszczędzania przestrzeni i zwiększania plonów jest ogrodnictwo, gdzie rośliny prowadzi się w górę.  Dzięki tej formie pielęgnacji roślin w warzywniaku możemy mieć prawdziwą eksplozję roślinności na niewielkiej przestrzeni. Innymi zaletami jakie daje nam ogrodnictwo wytykane jest łatwiejsza ochrona przed  szkodnikami zaś same rośliny mają lepszy dostęp zarówno do powietrza jak i światła.

Niektóre warzywa lubią cień

Jako początkująca ogrodniczka wydawało mi się, że każde warzywo uwielbia słońce, a im jego więcej tym lepiej. Wtedy nie wiedziałam że warzywa takie jak sałata, szpinak, rzepa, brokuł czy inne rośliny z rodziny kapustnych lubią cień i wystarczy im już 3-6 godzin słońca dziennie. Ponadto również i ogórki, rzodkiewka  czy cebula nie obrażą się jak dostaną mniej niż zwykle światła. Należy jednak wybrać odmianę, która lubi takie warunki, czyli najlepiej odmianę dnia krótkiego.

 Jakie warzywa warto uprawiać w górę?

Nie jest nowością, że warzywa takie jak groszek, fasolę czy pomidory możemy uprawiać wertykalnie innymi warzywami są:

  • ogórek
  • dynia, istnieją odmiany pnące o niedużych owocach Do dyń potrzebujemy silnych podpór, najlepiej drewnianych lub mocnych plastikowych. Jednak jeśli wybierzemy odmianę o dużych owocach, należy pamiętać aby każdy pojedynczy owoc włożyć chociażby do nylonowej skarpetki i podwiesić.
  • buraczek
  • marchew
  • cebula

Nie skupiajmy się tylko na warzywach i nie zapomnijmy o owocach

  • truskawki
  • maliny- te uwielbiają rosnąć w górę, warto je podeprzeć dzięki czemu jak twierdzą naukowcy z Cornell Uniwersity możemy czemu uzyskać plony wyższe  o 50% wyższe. Chodzi o to aby u dołu rozstaw między palikami był ok. 45cm, a od  góry 1m
źródło zdjęcia: content.ces.ncsu.edu/
źródło zdjęcia: content.ces.ncsu.edu/
  • winogrona

 

Pomimo iż nie wszystkie wymienione warzywa są warzywami pnącymi, z powodzeniem można uprawiać je w pojemnikach. Jednak o tym tutaj (Klik)

Świetnym pomysłem na ogrodnictwo wertykalne jest zastosowanie kukurydzy jako palika do pięcia się. Należy jednak pamiętać, że musimy wybrać odmianę która wcześnie dojrzewa (W około 70 do 80 dni jak np. złota karłowa) a na niej puścić chociażby groch czy cukinię. Z drugiej stron ta kombinacja kukurydza-cukinia-groch jest bardzo dobrze znana wśród Amiszów i określana jest jako „trzy siostry). Dodatkowo o kukurydzy należy pamiętać, aby sadzić przynajmniej kilka sztuk gdyż te wzajemnie siebie zapylają, dzięki temu unikniemy pustych kolb.

 

Nie tylko tradycyjne podpory

ogrodnictwo wertykalne - okno

Warzywne okna, gdzie znalazły zastodowanie rośliny werykalne. Po podporach pną się ogórki lub groszek zaś pośrodku znajdziemy malutkie pomidorki cherry czy też zioła

ogród wertykalny kieszenie

Świetnym pomysłem na uprawę warzyw w górę, czyli na ogrodnictwo wertykalne,  jest chociażby torba na buty

ogrodnictwo wertykalne - pomidory
źródło obrazka gardeningknowhow.com

 

Pomidory mogą rosnąć w dół!

ogród wertykalny schodki

Takie schodki są świetnym rozwiązaniem dla marchwi i nnych rośliny mających różne zapotrzebowanie na ziemię. U góry sadzimy warzywa korzeniowe, a na dole liściaste

ogród wertykalny półka

Zwykła szafka ustawiona w słońcu również jest świetnym rozwiązaniem. Na dole układamy duże a u góry mniejsze rośliny

I oczywiście nie zapomnijmy o jednym z prostszych rozwiązań:

ogród wertykalny wiszace pojemniki

Źródło pozostałych zdjęć ogrodnictwo wertykalne: www.telegraph.co.uk Vertical vegetables in pictures

 

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


3 odpowiedzi na “Uprawiamy rośliny na małej powierzchni – ogrodnictwo wertykalne”

  1. Kto chce zarobic w necie parenascie $$$ dziennie? Metoda jest prosta i dziala, poszukajcie sobie w gogle: room23a adfly

  2. Wspaniale! Myślałam, o kupnie w najbliższym tygodniu kwiatów na parametr, ale o pomidorach zupełnie nie pomyślałam. Bardzo dziękuje za inspirację i motywację do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest