Pierwiosnek lekarski właściwości lecznicze dla zdrowia i urody
Pierwiosnek lekarski, czyli Primula veris, jest powszechnie występującym ziołem w naszym kraju, ale i nie tylko. Jest popularną rośliną zielną w całej Europie, Azji Mniejszej po Daleki Wschód. Rośne na łąkach, starych pastwiskach, spotkać go możemy na skraju lasów. Dodatkowo wiele osób uprawia pierwiosnka w ogrodzie, gdzie można go spotkać od marca do maja maja. Pierwiosnki są pod częściową ochroną. Na stanowiskach naturalnych wolno zbierać wyłącznie kwiaty i liście. Natomiast korzenie należy pozyskać z prywatnych upraw. Z charakterystycznym wyglądem pierwiosnka wiąże się legenda, która głosi, że św. Piotr, w momencie gdy dowiedział się, że do bram nieba dorobiono nowy klucz upuścił stary, a tam gdzie wylądował pojawił się pierwiosnki które przypominają kluczyki na pęczku.
W lecznictwie stosuje się suszone kwiaty, liście, korzeń
Kwiaty działają napotnie i uspokajająco nerwy, sięgamy po niego w przeziębieniach, katarze, bólach głowy. Natomiast nalewkę stosujemy na bezsenność i w stanach stresowych.
Po korzeń sięgamy w infekcjach górnych dróg oddechowych, w stanach zapalnych gardła, krtani i oskrzeli, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z uporczywym suchym kaszlem, gdyż ma działanie wykrztuśne. Natomiast sproszkowany liść stosujemy kiedy mamy do czynienia z krztuścem, w paradontozie czy w łuszczycy.
Salicylany zawarte w korzeniach stają się przydatne w przypadku zapalenia stawów, przez co zielarze często polecali je osobom cierpiącym na artretyzm.
Syrop na przeziębienie z pierwiosnka lekarskiego
Potrzebujesz:
1 część kwiatów
1 część miodu lub cukru trzcinowego
Sok z cytryny
Czyste, suche kwiaty, spryskujemy odrobiną soku z cytryny i zasypujemy cukrem lub miodem. Mieszamy raz na dwa dni, przez pierwszy tydzień, później podpisujemy i przenosimy do lodówki. Przechowujemy do 12 miesięcy
Pierwiosnek lekarski to powszechne o tej porze zioło, działa przeciwzapalnie na naszą skórę, poprawiając elastyczność i jej jędrność. Wspomaga ona regenerację i ochrania przed przedwczesnym starzeniem się, gdyż wygładza zmarszczki, nadając skórze świeży i promienny wygląd.
Co więcej, za pomocą pierwiosnki usuniemy zaskórniki i złagodzimy stany zapalne co może przydać się osobom o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Dodatkowo pierwiosnek skraca czas gojenia się ran i sprawia, że nasze zmęczone, suche włosy stają się elastyczne i lśniące.
Jak przygotować napar z pierwiosnka lekarskiego?
2 łyżki świeżego kwiatu zalej 1 szklanką wrzątku, przykryj i pozostaw do przestudzenia, po czym przecieraj nim czystą skórę dwa razy dziennie. Przechowuj w zamkniętym słoiczku w lodówce do tygodnia czasu.
[mpp_inline id=”55651″]
Delikatny odwar z pierwiosnka lekarskiego na kaszel dla dzieci.
1 łyżkę zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na niewielkim ogniu pod przykryciem przez 5 minut, następnie pozostawić na 10 minut i przecedzić. Podaje się od 1 łyżeczki do 1 łyżki w zależności od wieku, po jedzeniu 4 razy dziennie.
Uwaga, zbyt duże dawki wyciągów z pierwiosnka, drażnią silnie błonę śluzową żołądka i jelit, powodując nudności, wymioty, czy też biegunkę.