Pokrzywa jest rośliną synantropijną, co oznacza, że powstaje w warunkach wtórnych, czyli tam, gdzie był już człowiek. Próbowano ją uprawiać, lecz nie przyniosło to oczekiwanych skutków. Dlaczego tak się stało? Pokrzywa lubi nie tylko żyzną ziemię, ale i dzikie tereny, dlatego najczęściej można ją spotkać w lasach i na łąkach.
Obecna pora roku to idealny czas, aby sięgnąć po młodą pokrzywę. Zasada podczas zbioru pokrzywy jest jedna: tak długo, jak nie zakwitła, jest pełna swoich cudownych właściwości. Warto również zaznaczyć, że w okresie wiosennym ma ona więcej witamin, natomiast w okresie letnim odnajdziemy w niej spore źródła krzemionki. A zatem teraz pokrzywa ma najwięcej korzystnych dla organizmu substancji, które pomogą nam w odzyskaniu sił witalnych (sole mineralne i witaminy) i odbudowaniu się po zimie. Ja, będąc w ciąży, używałam pokrzywy jako źródła żelaza, ze względu na anemię.
Pokrzywa była jedynym źródłem tego minerału i suplementowałam go wyłącznie w ten sposób. Uważam, że naturalne źródła witamin zawarte w ziołach i pożywieniu są najlepsze dla człowieka. Sztuczne witaminy nawet im nie dorównują, o czym pisałam w tym wpisie (wpis o witaminie C). Sprawa jest, rzecz jasna, indywidualna. Pokrzywy możemy używać, aby wzmóc produkcję hemoglobiny, ponieważ zawiera ogromne ilości żelaza. Co więcej? Wspomaga wydalanie moczu, przez co dodatkowo pomaga w oczyszczaniu organizmu. Pokrzywa jest też często wykorzystywana w kosmetyce, o czym dowiesz się niebawem.
Jak zaparzyć pokrzywę?
[mpp_inline id=”55239″]
Pokrzywę zalewamy gorącą wodą (nie wrzątkiem) i czekamy aż przestygnie. W ten sposób powstaje pokrzywowy napój, który można pić raz dziennie. Rano koniecznie na czczo lub tuż przed snem, jeśli zjadło się delikatny posiłek. Taki napój mogą też pić dzieci. W ich przypadku będzie to połowa szklanki, do zawartości której dodać można odrobinę miodu (smak będzie przyjemniejszy) lub sok z cytryny gwarantujący orzeźwienie.
W tym filmie dowiedz się jak przeprowadzić oczyszczanie pokrzywowe i dlaczego warto to robić.Jeśli i chcesz wiedzieć jak zrobić sok z pokrzywy zapraszam tutaj.
[mpp_inline id=”55212″]
19 odpowiedzi na “Pokrzywa jej właściwości i zastosowanie”
Ciekawy artykuł. To zadziwiające ile zastosowań ma ta roślina.
Dzień dobry, czy to prawda że picie pokrzywy może opóźnić miesiączkę?
Bardzo ciekawy wpis, trzeba będzie wypróbować.
Polecam jajecznicę na pokrzywie
W maju narobiłam soku z pokrzywy ,przelałam do woreczków do lodu. Kostka soku na szklankę wody .Calą zime mam do picia.
Suszone liście ekologicznej pokrzywy mielę, przechowuje w szklanym naczyniu i uzywam jako posypke na kanapki , ziemniaczki itp.
Ja robię często zupę z liśćmi pokrzywy ,bazą zupy są warzywa :marchew,pietruszka,seler ,por i ziemniaki gotujemy do miękkości pod koniec dodajemy liśćie pokrzywy gotujemy krótko dodajemy łyżkę masła , solimy i pieprzymy , można zabielić zupę kefirem ,śmietaną , lub mlekiem wedle gustu.Przepis mojej mamy która pochodziła z kresów .Kiedyś zamiast masła używano zasmażki na bazie słoniny ze skwarkami.Ten mój przepis jest bardziej dietetyczny.Życzę smacznego
Piję napary/wywary pokrzywowe. Ale najwartościowsze są po prostu sałatki z surowej majowej pokrzywy, z dodatkiem oliwy i soku z cytryny. Polecam. Taka miesięczna kuracja stawia na nogi
Wspaniale wiadomosci swietna strona
Pani Ewo bardzo jestem wdzięczna za tyle bezcennych porad i wiadomości, teraz widzę, mimo nie młodego już wieku, że moja świadomość była jednak bardzo słaba, jeżeli chodzi o ekologię i dbanie o środowisko. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ????????
Moj znajomy poleci l mi nasiona pokrzywy na zucenie palenia, podobno działa. Pije tez normalna pokrzywe na oczyszczenie organizmu.
Jak działa na serce słyszałem że wzmacja
Pokrzywa kojarzy mnie się z karmieniem małych piskląt kurzych. Zawsze można odkryć nowe zastosowanie choćby jako sok z pokrzywy. Nieznany mnie smak, ale chętnie nadrobię zaległości.
Ciekawe właściwości ma pokrzywa o których nie wiedziałem. Dla mnie pokrzywa od małoletności kojarzy się z karmą dla zwierząt. Babcia i sąsiad mający kury karmił małe pisklęta kurze właśnie pokrzywą.
Jak widzę, to nie doceniałam pokrzywy. Zawsze uważałam ją za paskudny chwast. A tu proszę 🙂
Nie wiedziałem, że pokrzywa ma tyle zastosowań. Jedyne co wiedziałem to podawanie jej małym kurą pisklętom. Teraz mądrzejszy użyje nabytej wiedzy.
Uwielbiam pokrzywę i mam ja zawsze w lodowce. Dodaje do soku z greifeuta i do sałatek.
Jak przechpwujesz? Jak dlugo mozna ja trzymac w lodowce?
nie wiem bo nic nie piszecie jak dlugo mozna przechowac sok bo teraz jest mloda a potem to ma inne wlasciwosci wiec jak nazbieram duzo ti co dalej?