Kiedy dzieciaki w moim domu zaczynają mieć problemy z układem oddechowym, wtedy sięgam po poniższą maść. Naturalna rozgrzewająca maść jest świetną alternatywą dla komercyjnych plasterków i maści gdyż dokładnie wiesz co w niej jest, czyli nie zwiera dodatków typu sztuczne perfumy czy wazelina. Taka maść w porównaniu z herbatkami rozgrzewającymi i stymulującymi odporność [Więcej tutaj] oraz chorobowa dieta sprawiają, że nie zdarzyło się, aby choroba bardziej się rozwinęła.

Rozgrzewająca maść

rozgrzewająca maść

 

Sosnowa maść na katar

Potrzebujesz:

  • 4 części oliwy z oliwek (40 ml),
  • 1 część wosku pszczelego (10 g),
  • Olejku lawendowego (5 kropli),
  • Olejku kamforowego (5 kropli)
  • Olejku sosnowego (5 kropli).

masc-na-kaszel-2

Na 4 części oliwy dodaj 1 część wosku pszczelego. Do tłuszczu dodaj wosk i podgrzewaj go w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się wosku. Pamiętaj aby na dnie znalazła się kratka do krojenia warzyw lub szmatka. Dzięki temu nasza maść nie zawrze, a ciepło będzie porozprowadzane równomiernie. Konsystencję takiej maści łatwo sprawdzić. Wystarczy na łyżeczkę nabrać odrobinę przygotowanej maści i umieścić ją na dwie minuty w zamrażarce. Jeśli maść jest zbyt twarda – dodaj więcej tłuszczu, zaś jeśli jest zbyt miękka –  dodaj więcej wosku.

Kiedy konsystencja maści jest odpowiednia, przelej do małych pojemniczków. Na tym etapie do maści możemy dodać olejków eterycznych. Przechowujemy ją w ciemnym i chłodnym miejscu przez kilka miesięcy, a nawet lat, dopóki zapach nie zmienia się na nieprzyjemny.

P.S. Jeśli rozgrzewająca maść potrzebna jest ci dziś, a nie masz w domu olejków eterycznych w aptece możesz nabyć 10% olejek kamforowy i użyć go doraźnie teraz, mieszając 1 kroplę z 1 łyżką tłuszczu.

rozgrzewająca maść

Pamiętaj, że w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia jedynie olejek lawendowy uważany jest za bezpieczny. Ponadto, powinnyśmy stosować jedynie 1 kroplę na 1 łyżkę maści. Oznacza to, że na 50 ml kremu powinnyśmy użyć około 3 kropli olejku eterycznego. Jeśli chory jest powyżej drugiego roku życia, ale przekroczył jeszcze dziesiątego to ilość kropli olejku eterycznego powinna wzrosnąć do 5 kropli na 1 łyżkę tłuszczu. W przypadku chorego powyżej 10 roku życia, ilość kropli olejku wzrasta do 10 kropli na łyżkę.  Recepturę podaję za słynną aromaterapeutką Valerie Ann Worwood.

 

Chcesz zadbać o ciążę i dziecko natrualnie?

Zapisz się do biuletynu, w których dowiesz się jak krok po kroku zadbać o siebie i maleństwo w harmonii z naturą.

 

 

 

You have Successfully Subscribed!