fbpx

Producenci – chcąc sprzedać nam „lepszą” czystość – od lat próbują wskazać „prawdziwy” zapach czystości. Co więcej – przyzwyczajono nas do tego, że potrzebujemy feerii zapachów podczas sprzątania, aby poczuć, że jest posprzątane. Na zapachach i kolorowych barwnikach w płynach lepiej się zarabia niż na zwykłym szarym mydle. Nikt nam również nie mówi o prawdziwej cenie, jaką płacimy za używanie tych przeróżnej jakości substancji chemicznych, niekoniecznie przebadanych.

Zapominamy, że mydło (tak, mydło!), zwykłe tanie mydło jest wystarczająco dobre, aby w domu było czysto.

Dlaczego mydło jest lepsze? Ponieważ nie tworzy superbakterii w Twoim domu. Wymycie mydłem rąk czy podłogi w zupełności wystarcza, aby pozbyć się bakterii, które nie muszą szukać innej metody dopadnięcia Ciebie i Twoich bliskich. Mydło jest zrobione z naturalnych substancji, nie jest toksyczne ani dla nas, ani dla naszego środowiska (oczywiście mówimy o tradycyjnym szarym mydle).

Na drodze do używania podczas sprzątania tak prostych rzeczy jak mydło stoi przede wszystkim wiedza. Wiedza, którą straciliśmy, a którą postaram Ci się przybliżyć (sprawdzam ją na sobie każdego dnia od kilku lat).

Czego potrzebujesz? Jedynie zwykłego szarego mydła, czyli mydła potasowego, które poradzi sobie z wszelakimi plamami. Nasze babcie i prababcie używały mydła, gdy chciały zachować śnieżnobiałą pościel.


Wyczyść szczotki do włosów.

Wystarczy mydło, aby pozbyć się brudu we włosiu szczotki. Rozpuść mydło w gorącej wodzie (najlepiej we wrzątku). Na 1 szklankę potrzebujesz 1/2 łyżeczki startego szarego mydła. Następnie zanurz szczotkę w miseczce.

Opanuj plamy i trudne zabrudzenia.

Wystarczy, że przed każdym praniem wetrzesz mydło w plamy lub brudne spody skarpetek. Najpierw jednak zwilż ubrania. Wtarte mydło pozostaw na noc.

Wymyj drewniane podłogi i płytki.

Do wiadra z bardzo gorącą wodą wystarczy dodać 1/2 łyżeczki mydła, 5 kropel olejku pomarańczowego i taką mieszaniną wymyć podłogę.

Płyn do toalety.

W 2 szklankach dobrze ciepłej wody rozpuść 2 łyżki startego szarego mydła, 3 łyżki sody oczyszczonej i 10 kropli olejku herbacianego (ma działanie dezynfekujące). Następnie przelej wszystko do butelki, z której możesz wycisnąć zawartość (np. po płynie do naczyń) i dobrze wstrząśnij. Wlej do muszli i pozostaw na 15 minut, następnie wyszczotkuj i wypłucz toaletę.

Spray do czyszczenia.

Do czyszczenia często używam w domu octu, jednak nie każdy lubi jego zapach. Dlatego zamiast octowego, uniwersalnego środka do czyszczenia zrób mydlany. Potrzebujesz: 2 szklanek ciepłej wody, 1/2 łyżeczki mydła, 3 kropel olejku pomarańczowego i 1 kropli olejku lawendowego. Wymieszaj składniki w butelce ze atomizerem i spryskaj powierzchnię, którą chcesz wyczyścić.