fbpx

Świąteczne porządki – część I. Sypialnie, łazienka, przedpokój

image_pdf
Pobierz pdf

Napiszę coś na temat strategii podczas świątecznych porządków.

Nie od dziś wiadomo, że lubię naturalne rozwiązania w domu, a jeśli są do tego skuteczne to świetnie. Jednak nie jestem pedantką, nie mam idealnie błyszczącej podłogi, mając dwójkę dzieci musiałabym spędzić jakieś 4 godziny dziennie wyłącznie na jej sprzątanie, ponieważ dzieciaki dobrze znają zasadę działania huraganu i często ją testują. Jednym słowem szkoda życia, dlatego dzisiaj o tym jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie. Wpis podzielę na trzy części, ponieważ każde pomieszczenie to inny schemat działania.

Świąteczne porządki

Kilka złotych zasad:

– Nie ważne do którego pomieszczenia zmierzasz miej zawsze przy sobie kilka szmatek, najlepiej z mikrofibry, (nie sugeruję, żadnej marki ponieważ w moim domu sprawdzają się zarówno te tanie jak droższe). Dodatkowo zaopatrz się w skrobkę nylonową, wiaderko z czystą wodą i następujące środki do czyszczenia:

– uniwersalny spray do czyszczenia zarówno mebli (nie drewnianych) jak i podłóg (2 szklanki wody wymieszać z 10 kroplami cytrynowego olejku eterycznego i połową szklanki octu spirytusowego)

– płyn do mycia okien (ocet woda 50/50 w butelce ze sprayem)

Do tego wszystkiego potrzebujesz worek na śmieci, kosz na zabawki lub ubrania zwłaszcza jeśli masz mieszkanie dwupiętrowe, wtedy wszystkie rzeczy z „dołu” wkładasz do kosza koło schodów, zniesiesz je na parter kiedy się tam udasz.

1. Zawsze sprzątaj z góry na dół, czyli najpierw przecieramy szafki z kurzy, potem stoły a na końcu podłoga. Dzięki temu, kurz wyląduje na jeszcze brudnej podłodze, którą za niedługo wyczyścisz. Dodatkowo łatwiej Ci będzie, jeśli będziesz się poruszać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dzięki czemu całe sprzątanie będzie bardziej systematyczne.

2.  Jeśli sprzątasz kuchnie, upewnij się, że dzień wcześniej wymyłaś wszystkie naczynia, to ważne, aby nie mieć ich w zlewie kiedy nadejdzie „ten” dzień.

3. Zaplanuj i ustal sobie grafik, dzięki temu będziesz wiedzieć, że zostało Ci jeszcze 30 minut na ten pokój i będziesz pracować efektywniej. Dodatkowo, będziesz bardziej zorganizowana.

4. Jeśli pomieszczenie nie jest faktycznie brudne nie sprzątaj, brzmi to kontrowersyjnie, ale jeśli masz pokój którego nie używasz, to przetrzyj kurze odkurz ewentualnie zmyj podłogę, nie ma potrzeby odsuwać mebli czy myć okien. Jeśli pozwoli Ci na to czas możesz zrobić to później.

5. Jeśli twoja kabina prysznicowa jest w opłakanym stanie z powodu kmienia, warto na gąbkę nalać sporą ilość octu wymieszanego z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny, przemyć kamień i zostawić na noc więcej tutaj https://zielonyzagonek.pl/kamien-w-lazience-da-sie-usunac-tanio-i-naturalnie.

5. Masz bardzo przypalony piekarnik? Wypróbuj tego sposobu: na dzień wcześniej oprósz piekarnik sodą, zwilż wodą za pomocą butelki z rozpylaczem i pozostaw na noc (https://zielonyzagonek.pl/czyscimy-przypalny-piekarnik-naturalnie/)

Świąteczne porządki – łazienka, sypialnie i przedpokój

 Zaczynamy tutaj, gdyż w tych miejscach znajduje się najwięcej rzeczy do prania, które może się robić, kiedy ty będziesz czyścić pozostałe pokoje.

1. Pierwsza  łazienka – weź szklankę sody (wymieszaną z 10 kroplami olejku cytrynowego) i oprósz nią toaletę oraz wannę czy brodzik najłatwiej jest to zrobić za pomocą drobnego sitka. Dodatkowo weź brudny ręcznik np. kuchenny wylej na niego ocet i owiń wszystkie baterie.

2. W międzyczasie wejdź do każdej sypialni, ściągnij pościel, koce, firanki. Wszystko wrzuć na podłogę przedpokoju równocześnie sortując białe i kolory na dwóch różnych kupkach. W łazience również pozbieraj wszystkie ręczniki, szmatki, wytrzepane dywaniki, cokolwiek co nadaje się do prania i wrzuć na kupki prania w przedpokoju. Rozpocznij pranie od rzeczy łazienkowych. Jeśli masz pralnie w innym miejscu wynieś wszystko do niej, jeśli nie pozostaw w przedpokoju do momentu jego sprzątania, wtedy wynieś pozostałość tam gdzie jest Twoja pralka, jeśli jest w kuchni to w koszu przenieś pościel do łazienki, ponieważ kuchnia dopiero będzie sprzątana.

3.  Z pokoi pozbądź się śmieci, które znajdują się w koszach, używając torby na śmieci ze Swojego 'niezbędnika’.

4. Jeśli masz bardzo brudne okna najpierw na szmatkę nalej octu spirytusowego i zmyj wszelkie brudy. Następnie spryskaj wspomnianym wcześniej płynem do mycia szyb i używając szmatki z mikrofiby do szkła lub zwykłej bawełnianej wypoleruj okna. Szmatką którą użyłaś za pierwszym razem zetrzyj zewnętrzne parapety,  następnie wypukaj w wiadrze z wodą, aby była na następny raz. To samo zrób z lustrami, tym razem wystarczy czysta szmatka i spray do mycia okien, chyba że masz dzieci.

5. Teraz czas na meble. Przesuń lżejsze meble na środek, tak, aby móc wyczyścić przestrzenie za nimi, podłogę pod nimi oraz ściany (najlepiej zwilżoną i dobrze wyciśniętą szmatką lub jeszcze łatwiej bardzo czystym i półsuchym mopem). Pracuj ściana po ścianie, nie pomijając wewnętrznych parapetów. Nie zapomnij o opróżnieniu kinkietu z muszek i przetarciu lampy.

6. ramę łóżka oraz materac. Jeśli masz nakładkę do czyszczenia materaca w odkurzaczu to świetnie jeśli nie to zwykła nakładka z włoskami też się przyda odkurz materac z góry oraz po bokach, pozbędziesz się w ten sposób roztoczy. Na koniec wyczyść przestrzeń pod łóżkiem.

7. Czyścimy meble (Jak dbać o meble drewniane, znajdziecie TUTAJ), a następnie odkurzamy podłogi, spryskujemy je uniwersalnym sprayem i przecieramy wyciśniętą szmatą do podłogi. Odsunięte meble dosuń do ściany.

8. Powtarzamy kroki 3 do 7 w każdej sypialni, w międzyczasie sprawdzając czy nie wyprało się pranie. Rozwieś je (nie zajmie to długo, w końcu mowa o ręcznikach) załaduj kolejne z pościelą.

9. Wracamy do łazienki i zaczynamy od najczystszych rzeczy czyli lustra, baterii, wanny/prysznica, umywalki a na toalecie kończymy.  Pamiętaj, aby myć toaletę z góry na dół zaczynając od przycisku poprzez pojemnik na wodę, deskę klozetową, kończąc na wnętrzu muszli. Zmieć podłogę i wymyj ją używając kombinacji olejku z drzewa herbacianego (10kropli) na 3 liry ciepłej wody.

 

* Aby usunąć pleśń w łazience często otwieraj okna, dodatkowo zagrzybione miejsca spryskaj sprayem z dwóch łyżeczek boraksu i 200 ml octu spirytusowego, pozostaw na 30 minut i zetrzyj.

10. Czas na przedpokój. Ściągamy wszystko ze ścian, przesuwamy meble na środek i przecieramy ściany mopem. Czyścimy podłogi pod meblami, dosuwamy je z powrotem wieszamy obrazki uprzednio przetarte w naszych rękach. Przecieramy meble, zmiatamy podłogę a następnie ją przemywamy.

11.   Czas na kolejne pranie i wieszanie.

Specjalnie dla was plan działania do druku

źródło zdjęcia: www. stockfreeimages.com

 

[rev_slider czystydom]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


10 odpowiedzi na “Świąteczne porządki – część I. Sypialnie, łazienka, przedpokój”

  1. A mnie z kolei uczono (przez babcie i mame) przez całe życie, że odkurzanie i mycie podłóg zawsze robimy na końcu, ponieważ przy myciu lub odkurzaniu kurz znowu sie wzbije i ponownie wyląduje na meblach 🙂 Ale w sumie spróbować odwrotnie nie zaszkodzi 🙂

  2. Nie ma tutaj najważniejszego:) Co zrobić w tym czasie z moją dwójką dzieci? Chęci do sprzątania mam, ale jak rozpocznę jedno, to zaraz ktoś przeszkadza:) Kawa wypita, pora na mycie kuchni. Dziękuję za te i inne informacje. Uwielbiam ten blog! Rewolucję w żywieniu już przeprowadziłam, teraz kolej na rewolucję w sprzątaniu:) Wesołych Świąt!

  3. Niezły harmonogram, ale wg mnie zawsze powinno się przed rozpoczęciem sprzątania odkurzyć podłogą gdyż chodząc po niej będziemy wzbijać w powietrze kurz i po chwili będzie osiadał na naszych meblach (ja odkurzam podłogę, potem ścieram kurz z mebli i jeśli trzeba jeszcze raz podłoga). Poza tym mam problem z ramami okiennymi, są okropnie brudne bo mieszkam na piętrze a pod moimi oknami dach jest, na którym gromadzi się kurz i inne, i potem wiatr, deszcz i to wszystko osiada nie tylko na szybach ale i na ramach, i tu ocet nie pomaga, może jakiś inny specyfik?

  4. Dziękuję za zebranie cennych podpowiedzi w jednym miejscu, ale muszę powiedzieć, że pierwszy raz uderzyło mnie jak niechlujnie wpis został przygotowany pod względem stylistycznym. Szkoda, bo czyta go wiele osób i utrwala sobie błędy. Mam nadzieję, że to tylko skutek przedświątecznego pośpiechu… Pozdrawiam.

    • Witaj Agnieszko,.. masz rację,.. mój styl, a raczej jego brak jest bardzo widoczny. Jednak jak widzisz, ZZ nie ma reklam i poza niewielką sprzedażą książki, nie czerpię z niego żadnych profitów,.. Chciałabym, aby stać mnie było na profesjonalnego edytora,.. jednak na chwilę obecną jest to niemożliwe. Bardzo przepraszam za błędy. Pozdrawiam serdecznie, Ewa

  5. łał, spore garści wspaniałych rad na okrągły rok (nie tylko przed świętami) 🙂 fajnie, że zebrałaś naturalne sposoby sprzątania w jednym poście.
    jedno co wydaje mi się nie realne albo przynajmniej nie praktyczne to grafik czasowy na każdy pokój… 😉 dodaje stresu, bo co jeśli nie zmieszczę się w czasie?:P sprzątanie metodyczne tak, pośpieszne nie.
    pozdrawiam z ponad dwupiętrowego domu, który cieeeżko ogarnąć 🙂

Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest