fbpx

Syrop z czarnego bzu

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Już ostatki, dlatego warto się pospieszyć, gdyż ptactwo może nas wyprzedzić. Czarny bez to wspaniała roślina wspomagające układ odpornościowy, posiadające właściwości wzmacniające, witaminujące  oraz napotne. Medycyna ludowa od dawna stosowała syrop z czarnego bzu podczas gorączki, przeziębień, grypy czy anginie (płukanki).

Ma delikatne działanie przeczyszczające, dlatego nie można przesadzać z jego ilością u dzieci skłonnych do biegunek.  W tym roku, przy niedoborze malin, zadowolę się więc czarnym bzem lub jak go zwą, bzem aptekarskim. Podczas zbioru trzeba być jednak ostrożnym, niedojrzałe owoce są toksyczne gdyż zawierają sambunigrę, która podczas rozpadu tworzy cyjanowodór. Nie powinno was to zniechęcić, gdyż łatwe do odróżnienia dojrzałe owoce (ciemno czarne) tracą ten składnik i mogą być podawane nawet małym dzieciom.

Syrop z czarnego bzu

Potrzebujesz:

– dojrzałe owoce czarnego bzu (odrzucamy zielone i czerwone, pozostawiając jedynie te ciemno czarne)

– cukier

Owoce  umyć, zmiksować lub rozgnieść z cukrem. Według Ireny Gumowskiej używamy 300 g cukru na litr powstałego soku. Przelewamy do butelek, zamykamy i pasteryzujemy przez 10 minut. Syrop z czarnego bzu podawać rozcieńczony z wodą.

 

[mpp_inline id=”55194″]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


5 odpowiedzi na “Syrop z czarnego bzu”

  1. A ja owoce bzu własnie zasypałam cukrem i postawiłam w dużym słoju na słonecznym parapecie by powstał sok. Czy może tam stac i jak długo zanim zleję go do butelek?

  2. o, a ja własnie się zastanawiałam kto splądrował osiedlowe krzaczki czarnego bzu i co z niego można zrobić! Teraz już wiem 🙂 czy sok trzeba odcedzić od pozostałości owoców? I jak go stosować, czy w okresie przeziębień można brać np.łyżeczkę dziennie, dla wzmocnienia?

    • sok trzeba odcedzic od owocow dodac cukru pol na pol i podgrzac tak by moc zalac sloiczki by sie zamknely bez pasteryzacji (ja dodaje jeszcze sok z cytryn).Racze sie nim jesienia dodajac do cherbatki,budyniu,kaszy manny(ej)a podczas choroby pije bez ograniczen.Polecany jest szczegolnie wieczorem poniewaz dziala rozgrzewajaco 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest