8 nawyków, które ułatwią sprzątanie i jeden sekret porządków

Odkryj więcej sprawdzonych przepisów w DARMOWYM herbarium wejdź na www.slowianskazielarka.pl , aby uzyskać swój dostęp i zacząć skutecznie używać ziół

Każdego dnia mamy do czynienia z nawałem zadań w których sprzątanie staje się naprawdę czymś niesłychanie czasochłonnym zwłaszcza jeśli ma się w domu dzieci. Te małe istoty są jak tornado, które w ciągu chwili na swojej drodze tworzą szkody, które ciężko jest oszacować. Masz chociaż jedno w domu… to wiesz o czym mówię kiedy powiem, że ten żywioł w ciągu kilku chwil jest w stanie zniszczyć wszystko co stanie na trajektorii jego przejścia. Jeśli nie chcesz spędzić kilku godzin na sprzątaniu  i poznać sekret porządków – wykształć nawyki, które ułatwią twoje życie.

Mój sekret porządków

[et_bloom_inline optin_id=optin_7]

  1. Rozpocznij każdy dzień od prania, jeśli nie chcesz mieć w łazience sterty ubrań to naprawdę warto.
  2. Obok umywalki miej zawsze szmatkę, którą przetrzesz brudny zlew nawet podczas mycia zębów. Staraj się wciągnąć drobne sprzątanie w rutynę. Dla przykładu myję zęby, myję umywalkę i przecieram lustro, nakładam krem, maluję się itd.
  3. Ściągaj buty przed drzwiami, dzięki czemu unikniesz w ten sposób kurzu, błota, gum do żucia i innych cudów jakie znajdziesz na podeszwie buta.

proszek do prania przepis

4. Szpargały przyciągają szpargały czyli nadmiar misiów, figurek różnego rodzaju, łyżek, szklaneczek sprawia, że dziwnym trafem przybywa ich do naszego domu coraz więcej. Moi drodzy w porządkach najważniejszy jest minimalizm.

5. Sekret porządków w pokoju dzieci to kosze lub pudełka w różne kolory do różnego rodzaju zabawek, a na pudełku napis lub rysunek typu zabawek, które znajdują się w środku. I tak miśki w jednym pudle, klocki w drugim, figurki w trzecim itd. Wszystko ma swoje miejsce w domu, czy jest to szczotka do włosów, czy też nóż do masła

6. „Jedno przyszło, jedno wyszło” jest to złota zasada jeśli chodzi o kupowanie czegokolwiek. Ustal ilość rzeczy np. miśków, która jest optymalna i za każdym razem kiedy kupisz jedną zabawkę usuń jedną starą.

7. Odgrać swój dom!!!! Staraj się podczas porządków wywalić do kosza lub odłożyć do pudełka dwadzieścia niepotrzebnych przedmiotów (może to być tylko raz na tydzień). Zawsze zadaj sobie pytanie, czy ta rzecz jest dla ciebie ważna, czy faktycznie tyle dla Ciebie znaczy, aby każdego dnia ją sprzątać? Ile w twoim domu znajduje się bibelotów, które tak naprawdę jedynie zagracają otoczenie?

8. Sprzątaj od razu jak zauważysz bałagan – ważny sekret porządków. Zamiast czekać jak resztka ziemniaków zaschnie na stole, przez co będziesz musiała użyć skrobaczki i kilku minut ze swojego czasu, zetrzyj bałagan od razu.

 

Poznaj kolejny sekret porządków – zasadę 15 minut

sekret porządków

Wykorzystamy teraz nasz umysł, który zmobilizowany działa wydajniej.

Co robimy idziemy do pokoju, włączamy minutnik na 15 minut (choć może to być 1 minuta, pięć lub dziesięć, zależy ile masz czasu) i bierzemy się za sprzątanie zasady tutaj są trzy.

  1. Pierwsza zawsze odłóż na miejsce to co masz w ręce
  2. Rozpocznij od zbierania i WYWALANIA klamotów i wysprzątania najłatwiejszych do uprzątnięcia rzeczy, np. szybkie nie idealne pościelenie łóżka, ogarnięcie biurka, wyniesienie naczyń. W tych 15 minutach nie masz generalnie wysprzątać pokoju, to kiedy indziej, a jedynie jak to się mówi ogarnąć rynek.
  3. Miej przy sobie worek na śmieci, kosz na pranie, kosz na rzeczy do wyniesienia lub oddania, szmatki i oczywiście bezpieczną chemię gospodarczą.

[pullquote]Podczas sprzątania możesz mieć włączoną muzykę tak długo jak ta ciebie nie rozprasza[/pullquote]

 

Jeśli czas upłynął zakończ sprzątanie, nie ważne, czy pokój osiągną twoje standardy czystości czy też nie, zrób przerwę, a następnie idź do następnego pokoju. Pamiętaj jednak, że Twój dom ma być wysprzątany, a nie wypucowany, z czasem będzie on coraz czystszy i czystszy.

 

Zapraszam na pierwszy vlog:

(następnym razem będę bardziej uśmiechnięta niż zestresowana 😉 )

 

[et_bloom_inline optin_id=optin_7]

UWAGA, ten dokument jest prawnie chroniony prawem autorskim @Copyright 2012-2024 Fundacja Zielony Zagonek, nie wolno go powielać, kserować ani używać w jakikolwiek sposób bez kontaktu z autorem na stronie www.slowianskazielarka.pl