Wiele osób pyta się mnie, jakiego octu używam do sprzątania. Odpowiedź spirytusowego!
Wbrew pozorom, zapach spirytusu szybko się ulatnia i nie pozostaje po nim żaden ślad. Jednak kto powiedział, że nie można zrobić samemu ładnie pachnącego octu. Zamiast drogocennych olejków możemy pobawić się w recykling.
Nie wiem czy wasze drugie połowy, też pochłaniają tak ogromne ilości herbaty z cytryną jak moja, jednak u mnie zalega pełno skórek po cytrynach, a to w nich kryje się wspaniały i drogocenny olejek eteryczny. Dlatego zrobimy dzisiaj ocet cytrynowy. Trzeba na niego czekać 2 tygodnie! Dla mnie 2 tygodnie to jak 2 lata! Jestem strasznie niecierpliwą osobą. Jednak muszę wam oznajmić było warto czekać!
Ocet cytrynowy
[yumprint-recipe id=’24’]
[rev_slider czystydom]
29 odpowiedzi na “Ocet cytrynowy? Zdecydowanie Tak!”
Hej, uzupełnisz przepis? Coś się rozjechało 🙂
Czy jest gdzieś przepis? Nie mogę znaleźć – widzę tylko zdjęcia 😉
Hej, czy Wyświetla Wam się przepis ma ten ocet?
Witaj! Dopiero tu trafiłam, ale jestem zachwycona! Od dziś biorę się za wprowadzenie tych pomysłów w życie! Mam pytanie o ocet cytrynowy – po dwóch tygodniach dolewam trochę tego octu do wiadra z wodą czy myję podłogę tym octem? Pozdrawiam
Czy można zrobić ten ocet z całymi cytrynami? Nie zużywamy tylu cytryn i na skórki bym musiała długo czekać 😉 a szkoda wyrzucić środek 😉 Myślicie że całe cytryny lub pomarańcze pokrojone na ćwiartki zmieniłyby coś w właściwościach? Koniecznie muszą to być skórki?
Szkoda środka cytryny do octu. Proszę pić wodę z cytryną, ma super działanie, można dodać miodu do smaku
Można zrobić ocet ze zmieszanych skórek różnych cytrusów, a także ze skórek ananasa.
Dzień dobry-ja od lat robię swoje „octy” 😉 -głównie z obierzyn jabłkowych i ogryzków,ale mam tez z obierzyn owoców pigw,pigwowca,winogron i śliwek-z cytrusowych nie próbowałam ,ale po dzisiejszej lekturze na pewno spróbuję.Swój ocet aromatyzuję np:bazylią,lawendą,tymiankiem,jałowcem,miętą i oregano.Wszystkie są pyszne.Czasem zamiast octu wychodzi cydr -wszystko do użytku wewnętrznego.
Polecam też pyszne masełko nasturcjowe-kwiaty,liście pokrojone i pomieszane z masłem i odrobiną soli-pycha!
to dajcie dokładne proporcje na ten ocet ze skórek owoców cytrusowych,ile czego ? woda ,cukier,skórek,dzięki
witam, dziękuję za artykuł.
skorzystałam z przepisu i zrobiłam własny ocet, jutro powinien być już do użycia, nie mogę się doczekać 😉
a co robisz z resztkami skórek po odcedzeniu?
wyszperałam w necie pomysł, by wymieszać je z sodą oczyszczoną, tworząc własną pastę do czyszczenia
też jutro ją przetestuję 😀
O widzisz Aniu, o tym nie pomyślałam! Czekam na relację z działania pasty. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
jeżeli chodzi o pastę, szału nie ma, konsystencja dość dziwna, rozjeżdża się przy szorowaniu, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanego środka czystości ogromna 😀
skórki okazał się dość twarde, musiałam je przepuścić przez maszynę do mięsa i byłam w szoku, jak wgląda to, co z niej początkowo wylatuje a przecież jest myta dokładnie po każdym użyciu. no cóż, teraz mam bardzo czystą maszynkę 🙂
kolejną porcję wymieszam z kwaskiem cytrynowym – moim ulubionym odkamieniaczem
co do herbaty z cytryną to można pić jeżeli jest przecedzona i nie ma w środku liści, które wchodzą w reakcję z cytryną.
Jeżeli chodzi o ocet cytrusowy to można skórki wszelakie (cytryny,grejpfruty,ananasa, pomarańcza) zalać osłodzoną wodą i po ok. 3 miesiącach mamy gotowy ocet.
Pozdrawiam.
Ewa dzięki za przepis. Natknąłem się tu i ówdzie na wersję z fermentacją skórek po cytrusach w posłodzonej wodzie i około 3 miesiącach czekania lub z dodatekiem drożdży 2 tygodnie.
http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-zrobic-wielkie-swiateczne-porzadki-wydajac-na-srodki-czystosci-zaledwie-2-zlocisze
pozdrawiam
Witek
toż to wińczacho na początku powstanie 😛 ciekawe czy zdatne do użytku wewnętrznego? 🙂
witam, ja również zrobiłam w/w ocet i mam pytano, mija właśnie tydzień i 1/3 słoika wyparowała, czy tak ma być?
Witaj Ewo!
Bardzo ciekawa strona. Już 2-gą godzinę przeglądam porady i przepisy.
Ponieważ od wielu już lat zajmuję się medycyną chińską, medycyną holistyczną i wszelkimi alternatywami dla zdrowia, zwróciło moją uwagę w tym artykule: „ogromne ilości herbaty z cytryną”.
To niebezpieczna mieszanka.
W liściach herbaty zawarty jest glin. W takiej postaci nie wyrządzi nam większej szkody. Jednak, gdy dodamy kwas cytrynowy, zwłaszcza w temperaturze bliskiej wrzenia, powstanie cytrynian glinu – sól, którą już nasze ciało przyswoi. Aluminium jest silną neurotoksyną (podobnie jak fluor). Odkłada się w mózgu i węzłach chłonnych (tu warto przypomnieć, że nie używamy dezodorantów zawierających sole aluminium! – wówczas wcieramy sobie alu prosto w węzły chłonne pod pachami! )
Także.. warto porozmawiać z mężem 😉
Namaste Wszystkim!
Witaj Piotrze,
Bardzo dziękuję za Twój komentarz, mąż już jakiś czas temu nie pije herbaty z cytryną, wyperswadowałam mu to, ponieważ również natknęłam się na tą informację. Pomimo to dziękuję, Twój komentarz na pewno przyda się innym. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury.
Ewka
Droga Ewo,
jestem Ci bardzo wdzieczna za wszystkie recepty i za Zielony Zakätek. Sukcesywnie pozbywalam sie z domu chemii. To znaczy w momencie, kiedy widzialam, ze konczy mi sie möj szampon do wlosöw, zaglädnelam do Zielonego Zakätka. Skonczyl sie proszek do prania – zaglädnelam do Zakätka. Jestes Mistrzyniä Swiata, kochana Ewo. Bardzo dziekuje Ci za to, ze jestes, ze sie o nas troszczysz, ale przede wszystkim chcialam oddac Ci hold za cierpliwosc, za „w biegu” znaleziony czas na odpowiadanie na nieprzemyslane, a bardzo czesto infantylno-glupie pytania. Ewo, zaslugujesz na medal. Pozdrawiam, Beata
Nie bierz mi tego za zle, prosze, ze z Zagonka zrobil sie Zakätek. Sukcesywnie musze sie i tego tez pozbyc. Dostalam „namiary” od mojej znajomej na Zielony Zakätek i tak juz zostalo. Sorry. Beata 🙂
Witaj Beato, aż się zarumieniłam, dziękuję za miłe słowo, szczególnie dziś! Na medal to raczej nie zasługuję, bo dzielę się informacjami które sama wygrzebałam w sieci kiedy ich potrzebowałam, potem metodą prób i błędów testowałąm,.. nie zawsze to wychodziło,.. ale tak jak z przepisem na płyn do mycia,.. przynajmniej się tego nie wstydzę. Jeszcze raz dziękuję za ciepłe słowa.
Pozdrawiam Ciebie serdecznie,
Ewka
Zrobiłam ten ocet ze skórkami z pomarańczy, umyłam je wodą przed obraniem.
Właśnie wczoraj po 2 tygodniach i 3 dniach sprawdziłam, ocet trochę inaczej pachnie, ale pozostał strasznie ostry kwaśno-ostry zapach, czy to ma być taki efekt, czy właśnie jest to problem, że niedobrze umyłam skoórki? Trochę tego octu mi sięwylało na podłogę i śmierdziało przez chyba 6 godzin, mimo że go wytarłam i przetarłam potem mokrą ścierką? Co robię źle?
Witaj Dominiko,
Ocet powinien mieć delikatny zapach pomarańczy, nie będzie to efekt tak skuteczny jak olejku eterycznego. Z drugiej strony, może też jesteś wrażliwa na zapach octu i to kwestia przyzwyczajeni. Kiedy Tekila była szczeniakiem, to do odkażania podłogi lałam zawsze czysty ocet spirytuswy, który w ciągu godziny znikał, może jednak jestem zbyt przyzwyczajona do niego.
Ja robię taki ocet z rożnych cytrusów – grejpfrutów, pomarańczy i cytryn oczywiście. Używam go także do prania, aby wypłukać resztę proszków. Jednak cytrusy kupowane w markecie są chemicznie konserwowane wiec trzeba je najpierw umyć woda z płynem, potem przetrzeć papka z sody i gotowe. Inaczej nasz płyn do czyszczenia będzie zawierał chemikalia.
Hej, czy jest istotne jaką pojemność ma słoik i ile na to ma być skórek? Czy np do słoika 1 litrowego mam dać skórki z jednej cytryny czy więcej? Pozdrawiam Anka
[…] Może być jeszcze taniej z wersją utylizacji skórek od cytryny bądź pomarańczy do zrobienia octu cytrynowego. […]
Dziękuję Ci Ewo za ten artykuł!
witam,
jakiego octu(%) uzywasz do zalania ??
Anuiu na szybkiego,.. jest to ocet spirytusowy, pozdrawiam ewa