fbpx

Higiena jest ważna

 

Kombucza, jak już wiesz, warzona jest od pokoleń. Należy pamiętać, że ten proces rzadko kiedy odbywał się w sterylnych warunkach, dlatego powinniśmy zachować podstawowe zasady higieny.

 

Wymyj dobrze ręce w gorącej wodzie (tylko się nie poparz). Do wody warto dodać odrobinę octu, aby pozbyć się z powierzchni dłoni większości bakterii i wirusów. Do warzenia kombuczy warto przeznaczyć specjalnie słoiki oraz butelki. Jeśli na powierzchni kombuczy pojawi się pleśń, należy pozbyć się skażonej kultury.

 

 

Jakich narzędzi potrzebujesz?

 

 

Miejsce przechowywania kombuczy ma istotne znaczenie. W żadnym wypadku pojemnik nie powinien być metalowy, ponieważ z metalu mogą wydostawać się substancje, które osłabią naszą kulturę.

 

Najlepiej używać szkła, ewentualnie wysokiej jakości porcelany (należy sprawdzić, czy farby oraz glazura, wykorzystane do jej malowania, nie zawierają ołowiu). Również plastik nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego pozostańmy przy szkle.

 

Należy również pamiętać o tym, aby pojemnik do fermentacji był szerszy niż wyższy. Jest to ważne, ponieważ odległość kultury od powietrza może ograniczyć jej prawidłowy rozwój. Co więcej: im większa powierzchnia, na której tworzy się „matka”, tym szybciej przebiega proces powstawania kombuczy.

 

 

Ponieważ kombucza potrzebuje tlenu, a równocześnie jest bardzo atrakcyjna dla wszelkich muszek, pojemnik do fermentacji należy zabezpieczyć szmatką. Kombuczę należy również ochraniać przed wszelakim kurzem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Najlepiej w tym celu użyć stary podkoszulek lub starą firankę z drobnymi oczkami.

 

 

Nie jest niezbędny, jednak warto go mieć, ponieważ dzięki niemu łatwo możemy sprawdzić, czy temperatura kombuczy jest odpowiednia. Termometr dodatkowo sprawdzi się, kiedy parzymy herbatę, ponieważ różne każdy rodzaj herbaty wymaga innej temperatury zaparzania. Temperatura jest ważna, jeśli zależy nam na smaku kombuczy.

 

 

Do mieszania warto używać tej samej łyżki, najlepiej drewnianej, która delikatnie wymiesza zawartość słoika bez ryzyka ukruszenia szkła lub ceramiki.

 

 

Butelki należy wybierać ostrożnie, ponieważ przechowywać w nich będziesz kombuczę, która wciąż może fermentować. Nieodpowiednia butelka może wybuchnąć. Do przechowywania najlepiej wykorzystać butelki wielokrotnego użytku z korkiem na druciku (typu Grolsh).

 

Równie dobrze sprawdzą się butelki po piwie, jednak należy mieć kapslownicę, aby je ponownie zamknąć.

 

 

Jeśli nie masz sokowirówki, warto mieć chustę, w której umieścisz poszatkowane owoce lub warzywa, a następnie wyciśniesz z nich sok. Taką chustę można zrobić samemu: wytnij duży trójkąt z firanki, a następnie zaszyj jego końce, tak aby otrzymać rożek otwarty w szerszym miejscu od góry.

 

 

 

Pin It on Pinterest