Sezon przetwórczy w pełni, wraz z nim w naszych domach pojawiły się całe hordy nieproszonych gości w postaci muszek owocowych, mrówek i innych koneserów naszej kuchni. Co z nimi zrobić? Jak walczyć z mrówkami szukającymi czegoś na podłodze, jak walczyć z muszkami które jak Rambo pojawiają się znikąd? Zacząć należałoby od początku, czyli od prewencji, która jest bardzo prosta, wystarczy pamiętać o tym aby trzymać odpadki w szczelnym zamkniętym wiaderku, dzięki temu naprawdę unikniemy niezapowiedzianych eskapad do naszej kuchni.
Jak walczyć z muszkami i mrówkami
Walczymy z mrówkami
W moim domu najskuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest boraks. Na wszelki wypadek tutaj znajdziecie link do artykułu dotyczącego boraksu KLIK.
Potrzebujesz:
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżkę boraksu
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i robimy to wieczorem, kiedy wszyscy domownicy udadzą się na spoczynek. Na najczęściej uczęszczanym przez mrówki progu rozsypujemy boraks. Tylko pamiętajcie proszę, aby w pobliżu nie było dzieci i zwierząt. Nad ranem sprzątamy nasz boraksowy bałagan. W razie konieczności powtarzamy zabieg następnego wieczoru. Ważne jest, aby w wyniku działania naszej mikstury nie widzieć martwych mrówek w domu, jeśli je zauważymy należy zmniejszyć ilość boraksu, gdyż chcemy pozbyć się nie robotnic, a królowej która dyryguje całą tą bandą. Nie jest to humanitarna forma walki z mrówkami, dlatego w pierwszej kolejności warto po prostu poszukać źródła, do którego zmierzają mrówki i je usunąć, może wraz z nim zniknie nasz mały problem.
Walczymy z osami
Komu nie doskwierają osy podczas grillowania? Jest jeden sposób, aby się ich pozbyć, bądź też odwrócić ich uwagę.
Potrzebujesz:
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 4 łyżki miodu
Rozpuść miód w wodzie. Wlej do słoika, zamknij, a w zakrętce (śrubokrętem i młotkiem) zrób spore dziurki, powieś słoik na sznurku w miejscu niedostępnym dla dzieci nieopodal naszego miejsca grillowania. Aby powiesić słoik wystarczy związać oba końce sznurka w gruby supełek i włożyć je wraz z supełkiem pod zakrętkę, którą mamy zamiar przykręcić.
Pułapka na muszki owocowe
Muszki owocowe są jednymi z najbardziej upierdliwych dziennych insektów, pojawiają się ot tak i siedzą w naszej kuchni do pierwszych przymrozków. I pomimo, że nie jestem w stanie całkowicie się ich pozbyć, mogę bardzo znacznie ograniczyć ich liczebność używając poniższego przepisu na pułapkę. Taka pułapka z muszkami nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego warto umieścić ją w ozdobnej doniczce lub włożyć do ozdobnej torebeczki.
Potrzebujesz:
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżkę drożdży suchych lub świeżych
- 1 szklankę ciepłej wody
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wlewamy do słoika. Następnie przykrywamy słoik folią spożywczą, którą przytwierdzamy gumką recepturką lub sznurkiem. W folii robimy długopisem kilka dziurek, przez które wlatywać będą nasze muszki.
[ulp id=’X2N54ibmyTJxZL4F’]
8 odpowiedzi na “Jak walczyć z muszkami i mrówkami w domu.”
A jakie macie sposoby na mrówki na ogrodzie ? W tym roku jest plaga 🙁 są wszędzie, nawet trawnik skolonizowały 🙁
Czy zna Pani jakiś skuteczny sposób na mole spożywcze? Od roku nie mogę ich wytępic…
Witaj Paulino, należy pamiętać, aby kupioną mąkę czy kaszę trzymać w słoikach, przesypywać ją tam zaraz po otwarciu, kolejną skuteczną rzeczą jest liść laurowy warto go mieć włożonego do przypraw czy też wspomnianej mąki. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Witaj Paulino, po pierwsze jeśli kupisz jakikolwiek produkt mączny przechowuj go w zamkniętym słoiku, jeśli były w nim mole to nie zniszczą reszty spiżarki, co trzeba zrobić kiedy są mole. Kolejną skuteczną rzeczą, a raczej rośliną jest liść laurowy. Tego wkładamy tam gdzie nie chcemy aby coś się zalęgło.
W tym roku wypróbowałam podpowiedzianego przez sąsiadkę sposobu na mrówki i sprawdził się znakomicie. Składnik tylko jeden: CYNAMON. Sypie się go na trasach wędrówek mrówek i przy wejściu do mrowisk i reakcja przesiedleńcza owadów jest natychmiastowa. Cynamonowy sposób sprawdził mi się zarówno w domu jak i na podwórku na kostce.
W ubiegłym roku zaczęłam od gotowej mikstury a skończyłam na ekologicznym occie jabłkowym. Działał identycznie. Wlewalam go do „sklepowego” pudełeczka z plastiku w kształcie jabłuszka:) W tym na pewno wypróbuję powyższy przepis. Porozmawiam!
Madziu, tak masz racje ocet też działa, ale chyba to zależy od muchy 🙂 u mnie spisywał się tak o… 🙁
Dziękuję za jakże praktyczny wpis! A szczególnie w zakresie dotyczącym pułapki na muszki owocówki. Przyznam, że co roku kupowałam gotową miksturę. W tym roku skorzystam z Twojego przepisu. Życzę Ci dalszych sukcesów, a przede wszystkim zdrowia! Z pozdrowieniami! Paulina.