fbpx

Dzisiaj będzie bardziej zadaniowo – skupimy się na sprzątaniu impulsywnym. Oznacza to, że wysprzątamy dom na przyjęcie gości. Nie będziemy rozmawiać o tym, skąd wziął się bałagan, dlaczego się utrzymuje i dlaczego musisz spróbować poniższego rozwiązania.

Stało się, w naszym domu panuje burdel i mamy niewiele czasu – lub nie mamy go wcale – na to, aby posprzątać dom przed niezapowiedzianą wizytę. Mamy działać – i to jest celem tego wpisu. Jeśli natomiast chcesz zapobiegać tego typu stresującym sytuacjom, otrzymaj emaile z trikami jak ogarnąć szybko dom..

 

Przychodzą niezapowiedziani goście.

 

Podczas sprzątania często skupiamy się na bezsensownych czynnościach, które nie wymagają takiej uwagi: przecieraniu lampy czy sprzątaniu w szufladach, których wnętrza nikt nie widzi. Dzieje się tak, ponieważ nie potrafimy określić swoich priorytetów. Dlatego w tym wypadku strategia jest tak ważna, a naszym celem nie jest zdobycie wyróżnienia w konkursie Perfekcyjna Pani Domu, lecz nieskompromitowanie się w oczach znajomych czy nie daj Boże teściowej.

Podczas dzisiejszego impulsywnego sprzątania skupimy się na przestrzeni publicznej, czyli pokoju gościnnym, kuchni i łazience, z której będą korzystać goście.

Masz 8 minut.

Jeśli chcesz osiągnąć ten rezultat, musisz być przygotowana. Potrzebujesz: stopera, dwóch worków na śmieci w dwóch różnych kolorach (jeden na śmieci, drugi do wyniesienia rzeczy do innych pokojów), szmatki z mikrofibry, butelki z octem, wiadra z wodą i sprayu do odświeżania powietrza, ponieważ już nie zdążysz wywietrzyć pomieszczeń.

Minuta 1: niech dom pięknie pachnie.

Do butelki z atomizerem wpuść kilka kropli olejku lawendowego i pomarańczowego, wstrząśnij i spryskaj pomieszczenia.

Minuta 2: wyczyść blaty kuchenne.

W kuchni zawsze ktoś wyląduje, niby przypadkiem zaglądając w paszczę lwa, aby „poczuć” atmosferę domu. Dzieje się tak w 8 na 9 przypadków, dlatego nie ryzykuj. Zdejmij z blatów wszystkie brudne naczynia i ustaw je zgrabnie, poziomo w zlewie. Sztućce też włóż do zlewu, ale do osobnego pojemnika. Odkręć wodę i zmydlij ją, aby powstała piana (w ten sposób zakryjesz brudne naczynia).

Pozbieraj wszystkie papiery, resztki przypraw, sztućce miski i inne narzędzia kuchenne, które powinny znaleźć się na blacie. Miej przy sobie worki na śmieci; do jednego nich włóż rzeczy do kosza, do drugiego przedmioty, które powinny się znaleźć w innym pokoju (nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ później będziesz musiała raz jeszcze przejrzeć zawartość worka, ale z pewnością przyspieszy sprzątanie). Na koniec przetrzyj blat, starając się, aby okruszki wylądowały na szmatce, nie na podłodze.

Minuta 3: wyczyść stół kuchenny.

Jak w poprzednim przypadku – pozbieraj wszystko ze stołu i przetrzyj stół.

Minuta 4: usuń bałagan w pokoju gościnnym.

Pozbieraj wszystkie brudne naczynia i połóż je nieopodal drzwi, aby za chwilę można było wynieść je do kuchni i ŁADNIE ułożyć w zlewie. Sprzątanie rozpocznij od przetarcia i uporządkowania największych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.

Postaraj się, aby sofa i fotele stały w określonych miejscach, jeśli natomiast w salonie znajduje się dużo zbędnych, drobnych przedmiotów, postaraj się je ukryć lub usunąć, ponieważ będą sprawiały wrażenie, że panuje bałagan. Naczynia wynieś do kuchni.

Minuta 5: wymień ręcznik w łazience.

  • Wejdź do łazienki i natychmiast wlej do muszli szklankę octu. Następnie do umywalki wlej wodę i dodaj kolejną szklankę octu. Nasącz szmatkę octem i owiń nią baterię zlewu. Ta samą wodą przetrzyj lustro i wypoleruj je papierem toaletowym (dopilnuj, aby na rolce pozostał wciąż papier toaletowy).
  • Wody z umywalki możesz użyć także do przetarcia kabiny prysznicowej.
  • Wymień ręcznik na czysty.
  • Wszystkie zabawki i zbyt dużą liczbę kosmetyków postaraj się włożyć do szafki w łazience lub szuflady. Przetrzyj szczotką toaletę, zaś papierem toaletowym wytrzyj spłuczkę, a następnie muszlę z zewnątrz (pamiętaj o tej kolejności).

Minuta 7: Pozbądź się kurzu.

Delikatnie zwilż szmatkę z mikrofibry i przetrzyj nią wszystkie powierzchnie: stoły, blaty, miejsce pod telewizorem lub wszędzie tam, gdzie znajduje się sprzęt grający i goście będą często spoglądać. Zacznij od czarnych lub ciemnych przedmiotów.

Minuta 8: Przetrzyj przedmioty

Szmatką z mikrofibry przetrzyj maszynę do kawy, lampkę przy sofie i krzesła. Jeśli są to goście, którzy po raz pierwszy odwiedzają Twój dom, koniecznie przetrzyj wszystkie zdjęcia będące na widoku i obrazy.

Jeśli na lampie znajduje się istna kopalnia kurzu, wymyj szmatkę w wiadrze z wodą. Następnie – o ile czas Ci pozwoli – wróć do łazienki i pastą do mycia wanny (klik) wyczyść wannę lub brodzik.

Udało się! W 8 minut wysprzątałaś dom na przybycie gości. Zagotuj wodę na kawę i przygotuj się na ich przyjęcie.

Tipy:

Jeśli w domu masz dużo porozrzucanych ubrań, włóż je do pralki i nastaw pranie (tylko pod wyjątkiem, że Twoja pralka jest cicha).

Staraj się nie przyciemniać światła, ponieważ przy mocniejszym świetle nie będzie widać tylu mankamentów naszych szybkich porządków.

 

Pozbądź się toksycznej chemii z domu ze sprawdzonymi przepisami.
Pobierz swojego darmowego ebooka i zacznij działać już dziś!

*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych wpisach, filmach, darmowych ebookach, nowościach, promocjach, produktach i usługach Zielony Zagonek. Zgodę będzie można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w

EKOsprzątanie
Przepisy, które pokocha Twój dom i zdrowie.
Pobierz swojego DARMOWEGO ebooka!
Wybór klientów
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓5% upustu
102.78 zł
Zestaw książek
✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka
✓10% upustu

✓autograf Autorki!
✓tania wysyłka

ź
$
Pojedyncza książka
39 zł
72.59 z