Jeśli chcesz sprzątać bez trującej i całkowicie zbędnej komercyjnej chemii, musisz polubić ocet. Nie jest to łatwe, dlatego jeśli nie lubisz jego zapachu być może pomoże Ci ten wpis (link). Ocet jest koniem pociągowym ekosprzątania i nie bez powodu, potrafi on chociażby poradzić sobie z bakteriami e-coli (1).
Na początku, kiedy zdecydujemy, że już nie chcemy truć siebie i bliskich toksyczną chmurką wytworzoną przez komercyjną chemię, która niszczy nasze zdrowie, chcemy zacząć działać od razu. W momencie kiedy chcemy, aby powietrze w naszym domu było czystsze, co jest niesłychanie istotne w czasach kiedy na zewnątrz mamy do czynienia ze smogiem, zdajemy sobie sprawę, że nasz dom powinien być prawdziwie czysty, dlatego zaczynamy pozbywać się zbędnych toksyn.
Jednak nie każdy wie, że jeśli chcemy wdrożyć w życie ekosprzątanie, to ocet nie zawsze jest dobrym pomysłem. Są sytuacje w których powinniśmy go unikać jak ognia, gdyż możemy zaszkodzić sprzątanym powierzchniom, na przykład:
1.Nie sprzątaj octem naturalnych kamieni
Granit, marmur, trawertyn, czy też wapień często goszczą w naszych domach na podłodze lub też blacie. Kamieni tych nie wolno sprzątać za pomocą octu, jeśli chcemy cieszyć się ich pięknem latami.
Ocet ze względu na to, że jest kwasem może pozostawiać ślady, a nawet zrobić dziurę w kamieniu. Do czyszczenia tego typu powierzchni powinnyśmy sięgnąć po ciepłą, a nawet gorącą wodę z mydłem i odrobiną olejku herbacianego, który również ma działanie bakteriostatytczne. Podczas mycia kamienia upewnij się, że dobrze przepłukałaś powierzchnię, aby nie pozostawić śladów po mydle.
„
[thrive_leads id=’49839′]
2. Woskowane drewniane podłogi i meble
Drewniane podłogi i meble wymagają od nas odrobiny uwagi, wbrew temu co sugerują nam reklamy. Jeśli będziemy traktować je po macoszemu, te bardzo szybko przestaną być ozdobą mieszkania. Mało kto wie, że drobny kurz zawierający odrobiny piasku działa jak papier ścierny dla naszych podłóg, dlatego tak istotne jest ich odkurzanie, czy zamiatanie dobrej jakości miotłą.
W przypadku takich drewnianych powierzchni również powinnyśmy unikać octu. Ponieważ ocet z czasem może ściągnąć z drewna ochronny wosk i sprawić, że to zacznie płowieć i być bardziej podatne na zadrapania.
Zamiast octu sięgnij po gorącą wodę z mydłem, jest ona na równi skuteczna jak komercyjne środki, zaś jej zaletą jest to, że nie niszczy twojego zdrowia. Dodatkowo możesz sama skomponować odpowiednią nutę zapachową takiego produktu.
Aby uzyskać zapach orzeźwiający sięgnij po: 5 kropli olejku pomarańczowego i 3 krople miętowego
Zapach płynu do czyszczenia, który zrelaksuje umysł to: 3 krople cytrynowego, 2 krople lawendowego i 1 kropla rozmarynowego
3. Noże kuchenne
Dawniej noże wykonane ze stali pod wpływem octu mogły zacząć korodować. Pomimo, że w naszych kuchniach odnajdziemy noże ze stali nierdzewnej, nie zawsze jakość stali jest na tyle dobra, by nie poddawać się warunkom zewnętrznym. W takich przypadkach ocet może wywołać szkody w twojej kuchni i doprowadzić do szybszego zużycia się stali. Chociaż jest jeden wyjątek – jeśli na nożach już są ślady rdzy, to ocet sobie z nimi poradzi. W takiej sytuacji nóż na którym odnajdziemy rdzę zanurzamy w pojemniku wypełnionym octem i pozostawiamy w kąpieli tak długo, aż rdza nie zostanie usunięta ze stali. Następnie przemywamy nóż wodą i wycieramy do sucha. Pamiętaj, aby na koniec natrzeć taki nóż oliwą lub olejem.
[thrive_leads id=’49839′]
16 odpowiedzi na “Czego nie czyścić octem?”
Dzień dobry. Mam zlew granitowy. Jeżeli dobrze rozumiem wszystkie mieszanki z dodatkiem octu odpadaja. Ocet jabłkowy również?
A ja mam takie pytanie. Zrobiłam płyn do ogólnego czyszczenia kuchni ocet plus woda mniej więcej po połowie. Czy mogę ta miksturę trzymać w butelce z aerozolem która jest metalowa? Taka akurat posiadam.
A co np. z urządzeniami kuchennymi wykonanych ze stali nierdzewnej? Np. czajnik?
Czy można go przetrzeć (zewnątrz) szmatką z octem, czy postępować tak jak w przypadku noży?
Jeśli chodzi o armaturę, ocet jest najlepszym odkamieniaczem. Normalnie myję ją octem, potem spłukuję czystą wodą i wycieram do sucha szmatką. Podobnie w przypadku czajnika: wlewam sam ocet albo rozcieńczony wodą, gotuję i po wyłączeniu czekam jakieś 20 min., wodę wylewam, przepłukuję czajnik czystą wodą i zostawiam otwarty, aż się zapach octu ulotni. Niczego nie udało mi się zniszczyć, ale być może zależy to od rodzaju stali.
Witam. Czym mogłabym wyczyścić dębowy olejowany blat w kuchni? Do tej pory stosowałam ocet i oliwę z oliwek 1:1 plus cytrymowy olejek eteryczny. Czy w takim przypadku ocet jest szkodliwy dla drewna?
No raczej nie, bo drewna niespecjalnie powinno się traktować octem, nawet z domieszką oleju, zawodowo zajmuje się drewnem i nieraz widzę np. drewniany taras czy drewnianą elewację bez połysku bo zniszczoną przez nieodpowiednie czyszczenie, tak jak koleżanka pisze już woda z mydłem będzie lepsza..
No raczej nie, bo drewna niespecjalnie powinno się traktować octem, nawet z domieszką oleju, zawodowo zajmuje się drewnem i nieraz widzę np. drewniany taras czy drewnianą elewację bez połysku bo zniszczoną przez nieodpowiednie czyszczenie, tak jak koleżanka pisze już woda z mydłem będzie lepsza..
Spryskalam niemal całą łazienkę octem. Zadziałał znakomicie, jednak niczym go nie rozcienczyłam. Przy wycieraniu sporo się go nawdchalam. Czy takie wdychanie octu nie jest szkodliwe dla dróg oddechowych, oczu oraz skóry?
A podłoga drewniana olejowana?
Jest napisane …….nie wolno.
Woda z mydłem i olejki zapachowe;)
Wszystko świetnie, tylko woda z mydłem nie ma działania nawet zbliżonego do siły octu… 🙁 Nie wiem, jak usunąć osad z wody (tzw. kamień) z marmuru na ścianach i podłodze prysznica.
Help!
Agnieszko a mleczko z sody oczyszczonej i mydła nie daje sobie rady z zaciekami?
Mam pytanie odnośnie drewnianej podłogi lakierowanej. Czy mogę ją czyścić octem czy nie powinnam? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
Aniu lakierowana podłoga nie powinna mieć problemów z octem, warto zobaczyć jak zachowa się lakier na działanie octu stosując go na niewielką powierzchnię.
Witam. Dziękuję bardzo za ciekawy wpis. Mam pytanko odnośnie szarego mydła, gdzie je Pani kupuje i jakie konkretnie? Mydło szare, to mydło potasowe, ale te, które znalazłam w internecie do kupienia mają w składzie jeszcze inne skladniki. Dlatego nie jest pewna, które jest to właściwe. Proszę o radę. Z góry dziękuję:-)
Witaj Paulinko, my właśnie zrobiliśmy mydło potasowe twarde w składzie tylko tłuszcz roślinny, wodę, chlorek sodu i wodorotlenek potasu. Więcej na www.sklep.zielonyzagonek.pl