fbpx

Ajurweda dla dzieci – czy znasz swoje dziecko? część II

image_pdf
Pobierz pdf
image_print
Wydrukuj post

Czas wrócić do tematu Ajurwedy dla dzieci (tutaj poprzedni wpis). Wiem, że sporo z was wykonało testy swoim dzieciakom i miało problem z odczytaniem wyników. Dlatego, jeśli Twoje dziecko miało 12 punktów w Vata, 2 punkty w Pitta i 10 punktów Kapha, świadczy to o podwójnej doszy (konstytucji) Vata – Kapha.

Jeśli dziecko miało dla przykładu 13 punktów Vata, 5 punktów Pitta i 1 punkt Kapha, mówimy o dominacji Vaty. Czasem może być i tak, że dzieci są potrójną konstytucją Vata-Pitta-Kapha, wtedy ilość punktów rozkłada się bardzo równomiernie.  Dziś czas na podsumowanie każdego głównego typu plus wstęp omawiający, czym jest choroba w Ajurwedzie.

Ajurweda dla dzieci

Vata

Dzieci posiadające dominującą Vatę są ogromnymi zmarzluchami, same potrafią przyjść i poprosić o dodatkową parę skarpetek, ponieważ jest im zimno. Nie bez powodu, często ich dłonie i stopy są wręcz lodowate. Te dzieciaki przeważnie są albo za wysokie, albo za niskie jak na swój wiek, lecz nie mają żadnych problemów z nadwagą, ponadto bardzo ciężko jest im przytyć, pomimo iż jedzą za dwoje. Nie lubią się męczyć, dlatego zaciągnięcie ich na dwór i skłonienie do aktywnej zabawy jest wręcz niemożliwe (chyba, że mają w tym własny ukryty cel). Przeważnie są to dzieci „spacerujące”, które bardzo szybko się męczą. Vata ma tendencję do bardzo suchej skóry, popękanych ust oraz łatwo kruszących się paznokci. Ich włosy przeważnie są wysuszone, puszące się i cienkie. Dzieci Vata są bardzo pojętne, bardzo szybko potrafią zrozumieć zasady gier czy zabaw, jednakże kilka dni później trzeba im wszystko tłumaczyć od nowa, bo równie szybką zapominają. To typowe wiercipiętki, zawsze szukają sobie czegoś do roboty, tylko po to, aby się nie nudzić.

Pitta

To dzieci, którym zawsze jest ciepło, nawet w środku zimy ciężko jest je zmusić do ubrania skarpetek, zaś latem mają ogromną predyspozycję do pocenia się nawet w wietrzny dzień. Są one przeciętnie zbudowane i średniej wysokości, zaś ich ciężar ciała jest bardzo stabilny, rzadko gwałtownie tracą lub przybierają na wadze. Pitta posiada wrażliwą skórę, ze sporą ilością piegów i pieprzyków. Dodatkowo ma ona naturalną predyspozycję do zaczerwienienia czy wysypek. Kiedy dziecko Pitta jest głodne wszyscy powinni zejść mu z drogi i pokazać się tylko z jedzeniem w ręku. W momencie, kiedy zaczyna jeść, można odnieść wrażenie, że ich żołądek nie ma dna. Ich umysł jest niesłychanie bystry, pomimo iż nauka zajmuje im odrobinę dłużej, niż Vacie, bardzo dobrze zapamiętują to, czego się nuczyły. Cechą charakterystyczną dla Pitty jest to, że wcześnie zaczyna mówić i odkąd wypowiada pierwsze słowo ich buzia wydaje się nie zamykać, są urodzonymi liderami.  Lubią, kiedy wszystkie ich rzeczy są dobrze poukładane, lubią porządek, chociaż to przychodzi z wiekiem. Mankamentem Pitty jest to, iż te dzieciaki bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, a wtedy stają się dość agresywne.

Khapa

To dzieciaki posiadające zbitą, zdrową posturę ciała, są książkowego wzrostu i wagi.  Jednakże mają dużą tendencję do tycia.  Jest to dziecko dość leniwe, pod względem wysiłku fizycznego. Dla przykładu Vata nie lubi sportu, gdyż woli oszczędzać siły na inne czynności, zaś Kapha lubi siedzieć i nic nie robić. Kiedy jednak jest zmotywowana i zacznie biegać, mogła by to robić cały czas bez utraty sił. Są to dzieci bardzo wytrzymałe fizycznie, lecz dość flegmatyczne, mówią powoli i spokojnie i nie są porywcze. Potrzebują sporo czasu, aby się czegoś nauczyć, jednak zdobyta wiedza zostaje im na zawsze. Są bardzo wrażliwymi dziećmi, zdawać by się mogło, że kochają cały świat. Uwielbiają się przytulać i są bardzo pokojowo nastawione do wszystkich. Ich skóra jest miękka, gładka i tłusta oraz bez skaz. Dzieci te mają błyszczące, grube i obfite włosy. Mają bardzo unormowany apetyt i pragnienie, oraz powolne trawinie, dlatego też często przegapiają pory posiłku, gdyż zwyczajnie nie są głodne. Jeśli już jedzą to uwielbiają tłuste, słone i bardzo słodkie potrawy, zaś po posiłku bardzo często muszą się chwileczkę zdrzemnąć. W nocy, można by urządzić spotkanie rodzinne w pokoju obok, a te i tak będą spały jak susły.

Jeśli Twoje dziecko jest mieszanką dwóch konstytucji wtedy jej zachowanie i stan fizyczny zależą w głównej mierze od pory roku. I są kombinacją wyżej wymienionych głównych cech charakterystycznych.

Dlatego też dziecko Vata-Pitta będzie bardziej Vatą jesienią zaś Pittą na wiosnę i w lato. Natomiast Pitta-Kapha, będzie Pittą wiosną i latem, zaś Kaphą jesienią i zimą. Dzieci Kapha-Vata będą Vatą na jesień oraz wczesną zimą, zaś Kaphą późną zimą i wiosną.

Czym jest choroba?

Według Ajurwedy zdrowie to pełna harmonia umysłu, ciała i duszy, kiedy którykolwiek z tych elementów jest słaby pojawia się choroba. Różnica pomiędzy harmonią, a brakiem równowagi jest bardzo widoczna dla każdego typu dziecka.

Zharmonizowana Vata charakteryzuje się: mocnym snem, łatwością komunikowania się, wielką kreatywnością i przytomnością umysłu. Z fizycznego punktu widzenia rzadko choruje i nie ma problemów z wydalaniem. Jest smukłej budowy.

Pozbawiona harmonii Vata ma problemy z zasypianiem, częste bóle głowy lub bardzo suchą skórę. Ma problemy z wagą, a raczej niedowagą. Jest zdenerwowana, strachliwa i zalękniona często jest również albo flegmatyczna albo nadpobudliwa.

Zharmonizowana Pitta charakteryzuje się: bystrym umysłem, jest wysoce zmotywowana i uwielbia konkurować z innymi czy też obejmować nad nimi przywództwo.

Pozbawiona harmonii Pitta jest bardzo dominująca względem innych, poddenerwowana i agresywna, ma problemy z wysypkami i stanami zapalnymi skóry, bóle brzucha czy też biegunkę. Bardzo dużo się poci oraz ma problemy ze wzrokiem. Ponadto charakteryzuje się wzmożonym apetytem i pragnieniem.

Zharmonizowana Kapha charakteryzuje się: dużą odpornością, wytrzymałością i siłą. Jest pełna uczuć, wiary w siebie i otwarta na innych.

Pozbawiona harmonii Kapha ma problemy z trawieniem oraz nadwagą. Ma ona predyspozycję do infekcji nosa i zatok, astmę i alergiami czy nadmierną ilości śluzów (katar, kaszel, częste przeziębienia). Takie dziecko jest osowiałe, odosobnione, apatyczne i letargiczne, ponadto ma problem z skupieniem się.

 

[ulp id=’cTWXvVW93Hqh9wqs’]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! ? Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


2 odpowiedzi na “Ajurweda dla dzieci – czy znasz swoje dziecko? część II”

  1. Z testu wyszło mi, że syn to Vata, a córka Pitta, natomiast sugerując się powyższym opisem syn to bardziej Khapa, a córka Vata. Domyślam się więc, że mam do czynienia z „mieszańcami”, niestety pozbawionymi harmonii.
    Ajurweda to dla mnie nowe pojęcie. Wierzę, że ma ona mocne podstawy i sens. Natomiast jest we mnie jakiś lęk przed tym co nie nasze, polskie, czy europejskie. Jakoś tak mi się wydaje, że służy nam to co pochodzi z Naszej Ziemi. Dlatego bardzo podoba mi się, że w Twoich przepisach odnajduję produkty rodzime (może poza cytryną ale to owoc tak doskonały i o wszechstronnym zastosowaniu, że trudno się mu oprzeć). Niestety, to co prezentuje medycyna akademicka nie jest ani polskie, ani chińskie ani indyjskie. Jest raczej komercyjne i schemizowane.
    Zastanawiam się, jak wiele z Ajurwedy potwierdza się w staropolskich obyczajach,tradycjach i przesądach. Może kiedyś pokusisz się o takie porównanie?
    Kilka lat temu czytałam książkę na temat Feng shui i polskich tradycji związanych z urządzaniem domów. Autor udowodnił, że w polskiej kulturze budowania i urządzania domów występuje (właściwie występowało) wiele zasad odpowiadających założeniom Feng shui.

  2. Cieszę się, że podjęłaś te trudny temat. Ajurwedyjskie podejście do zdrowia jest niesamowicie skomplikowane. Po oswojeniu z podziałem na typu metaboliczne, sprawa staje się coraz bardziej klarowna. Laik nie zrozumie pewnie nigdy wszystkich zawiłości Ajurwedy – dzięki postom, jak Twój, podstawy okazują się łatwe do opanowania.
    Przyznam, że dodałaś mi odwagi przed publikacją mojej wersji koła ziołowych smaków. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest