Boraks – dostałam już kilka emalii związanych z tym, że ludzie boją się go używać. Dlatego po krótce opisze dlaczego ja nie mam takich wątpliwości.
W związku z tym wieczorny post będzie związany właśnie z boraksem. Kopalny boraks jest surowcem, którego główne złoża znajdują się w Turcji i Kalifornii. Boraks jest solą sodową słabego kwasu borowego. W roztworze boraks jest silnie zasadowy. Boraks zawiera 11,3 procent boru, podczas gdy kwas borowym zawiera go o 50 % więcej. Po spożyciu związki boru są szybko i prawie całkowicie wydalane z moczem. Bor jest obecny we wszystkich roślinach i w nie przetworzonej żywności. Dobre diety dostarczają 2-5 mg boru dziennie. Jednak nawozy mineralne hamują absorpcję boru z ziemi. Jego spożycie jest dodatkowo zmniejszone poprzez wylewanie wody po gotowaniu warzyw oraz przez spożywanie kwasu fitynowego zawarty w pieczywie i płatkach śniadaniowych. Wszystko to często przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru boru.
Boraks i kwas borowy mają w zasadzie taki sam wpływ na zdrowie – są dobrymi środkami antyseptycznymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwwirusowymi, jednocześnie charakteryzują się łagodnymi własnościami antybakteryjnymi.
Problemy związane z toksycznością
Agencje zdrowia publicznego niepokoi toksyczność boru. Równie dobrze można być zaniepokojonym po przeczytaniu poniższego tekstu dotyczącego chlorku sodu (sól kuchenna):
„Ostra ustna toksyczność [LD50, dawka, przy której połowa badanych zwierząt ginie], 3000 mg/kg [szczur]… Przewlekły wpływ na ludzi: mutagenny dla komórek somatycznych ssaków… Nieznacznie niebezpieczny w przypadku kontaktu ze skórą, po spożyciu lub inhalacji. Najniższa opublikowana śmiertelna dawka (Lowest Lethal Dose) [człowiek]… 1000 mg/kg… Niekorzystnie wpływa na układ rozrodczy ludzi (toksyczność płodu, aborcja) drogą wewnątrz-łożyskową… U kobiet podatnych może zwiększyć ryzyko toksemii w ciąży… Może powodować niekorzystne działania dla rozrodczości i wady wrodzone u zwierząt, zwłaszcza szczurów i myszy (toksyczność płodowa, aborcja, nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego i wpływu na matkę [na jajniki, jajowody])… Może mieć wpływ na materiał genetyczny (mutagenny)… Spożycie dużych ilości soli może podrażniać żołądek… nudności i wymioty. Może wpływać na zachowanie (spastyczność mięśni/skurcz, senność), organy zmysłów, metabolizm i układ krążenia. Ciągłe wystawienie na jego działanie może powodować odwodnienie, przekrwienie wewnętrznych narządów oraz śpiączkę…” 1
A teraz porównajmy toksyczność chlorku sodu (soli)
z kartą bezpieczeństwa boraksu/kwasu borowego:
„Mała toksyczność doustna, LD50 u szczurów wynosi 4500 do 6000 mg/kg masy ciała… Rozrodcza/rozwojowa toksyczność: badania żywieniowe zwierząt na szczurach, myszach i psach przy wysokich dawkach, wykazały wpływ na płodność i jądra. Badania przeprowadzone na szczurach, myszach i królikach z użyciem chemicznie związanego kwasu borowego w dużych dawkach ujawniają wpływ na rozwój płodu, w tym utratę masy jego ciała i mniejsze zaburzenia układu szkieletowego. Podawane dawki były wielokrotnie wyższe od tych, na które ludzie byliby normalnie narażeni… Dodatkowo badania wykazały brak jakichkolwiek dowodów rakotwórczego działania u myszy. Dla kwasu borowego nie zaobserwowano żadnych mutagennych działań w szeregu krótkoterminowych testów mutagenności. Badania epidemiologiczne na ludziach nie wykazują wzrostu chorób płuc w populacjach narażonych na przewlekłe ekspozycje na pył kwasu borowego i pył boranu sodu… (i) żadnego wpływu na płodność”. 2
Reasumując, to pokazuje, że sól kuchenna jest od 50 do 100% bardziej toksyczna od boraksu – zmienia materiał genetyczny i jest mutagenna, podczas gdy boraks jest nieszkodliwy w tym zakresie. Niemowlęta są najbardziej narażone przy wysokim spożyciu boraksu. Ocenia się, że 5-10 gramów może spowodować silne wymioty, biegunkę, wstrząs, a nawet śmierć, jednak zabójcze dawki nie są dobrze udokumentowane w literaturze. Poniższe dane dotyczące toksyczności pochodzą z dokumentów Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska i Ośrodków Zwalczania i Zapobiegania Chorób. 3,4
W rezultacie przeglądu 784 przypadkowych zatruć ludzi od 10 do 88 gramami kwasu borowego nie wykryto ofiar śmiertelnych, a 88 procent przypadków było bezobjawowych, co oznacza, że ofiary niczego nie zauważyły. Odnotowano jednak wpływ na przewód pokarmowy, układ krążenia, wątrobę, nerki i centralny układ nerwowy. Ponadto zaobserwowano zapalenie skóry i rumień oraz stwierdzono śmierć wśród niektórych dzieci i dorosłych narażonych na więcej niż 84 mg boru/kg, co odpowiada ponad 40 g boraksu na 60 kg masy ciała. W przepisie na proszek mamy 125 g boraksu, jednak do prania dodajemy maksymalnie dwie łyżki czyli ok 7g mieszaniny boraksu, mydła i sody. Reasumując według proporcji jeśli wszystko jest dobrze wymieszane w proszku do prania na całe pranie przeważnie 30l wody zużywamy maksymalnie 2g boraksu, przy czym wspomniana dawka boraksu zmniejsza się znacząco podczas płukania.
Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozrodczość jako najpoważniejszy efekt spożycia boru. Wśród narażonych przez kilka tygodni szczurów, myszy i psów zauważono uszkodzenie jąder i spermy przy dawkach przekraczających 26 mg boru/kg, co odpowiada 15 g boraksu na dobę przy 60 kg masy ciała. Najbardziej zagrożony jest rozwijający się płód i spośród badanych zwierząt szczury doznały największych uszkodzeń. W jednym z badań niewielkie ubytki wagi ciała płodu odnotowano już przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień przyjmowanego w czasie ciąży. Ustalono, że nie wywołującą żadnego efektu jest dawka poniżej 13,7 mg/kg/dzień, co odpowiada około 7 g boraksu na 60 kg masy ciała.
W rezultacie trwających od trzech pokoleń badań na szczurach ustalono, że nie ma żadnej rozrodczej toksyczności przy poziomie 30 mg boru/kg/dzień. Ta dawka odpowiada 17 g boraksu na 60 kg masy ciała przyjmowanych przez trzy pokolenia! W innym badaniu na trzech generacjach nie wykryto żadnego problemu przy w 17,5 mg boru/kg/dzień, co odpowiada 9 g boraksu na 60 kg masy ciała, podczas gdy następna wyższa testowana dawka 58,5 mg/kg/dzień odpowiadająca 30 g boraksu na 60 kg masy ciała spowodowała niepłodność. Dlatego też możemy założyć, że bezpieczna dla układu rozrodczego dawka nie powinna przekraczać około 20 g/60 kg/dzień. Badania możliwego związku między upośledzeniem płodności i wysokim poziom boru w wodzie, glebie i pyle wśród mieszkańców Turcji pracujących przy wydobyciu i przetwarzaniu boru nie wykryły żadnego wpływu. W jednym z badań zgłoszono nawet podwyższony w stosunku do średniej krajowej w USA współczynnik dzietności wśród pracowników zajmujących się produkcją boraksu.
Wszystko to jest ważne, ponieważ możliwa rozrodcza toksyczność jest oficjalnym powodem obecnego ataku na boraks.
Boraks trudno wchłania się podczas wdychania i poprzez nieuszkodzoną skórę, przez co trudno jest wprowadzić nawet kilka jego miligramów codziennie do organizmu podczas jego konwencjonalnego stosowania.
1. http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9927593
2. http://www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/borax-decahydrate.pdf
3. http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp26-c2.pdf
4. http://www.regulations.gov/#!documentDetail;D=EPA-HQ-OPP-2005-0062-0004
źródło: http://www.monitor-polski.pl/boraksowa-konspiracja/
[rev_slider czystydom]
17 odpowiedzi na “To jak to jest z tym boraksem”
Skąd informacja, że boraks nie ulega kumulacji, skoro doskonale wiadomo, że kumuluje się w wątrobie oraz mózgu i jest bardzo wolno eliminowany…? To wprowadzanie w błąd. Mit o 100% większej toksyczności soli też trzyma się bardzo mocno… Sól nie jest toksyczna, sól zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową i w żaden sposób nie można tego porównywać. Z ChPL dla kwasu bornego można wynieść informacje o toksycznym wpływie na wątrobę i nerki oraz o potwierdzonych (!) zgonach niemowlat. Środek musi być toksyczny, inaczej nie byłby stosowany do trucia owadów oraz zwalczania niechcianych roślin…
ChPL:
„Działania toksyczne związków boru związane są z ich wchłanianiem do krążenia ogólnego i kumulacją. Mogą wówczas wystąpić: brak łaknienia, wymioty, biegunka, krew w stolcu, uszkodzenia wątroby i nerek, niewydolność krążenia, łysienie, osutka, stany splątania, drgawki. Opisywano przypadki zgonu po leczniczym zastosowaniu związków boru u noworodków i małych dzieci. Podczas stosowania mogą również występować miejscowe podrażnienia.”
Wprowadza Pali ludzi w błąd bo boraks (czyli sól) to nie to samo co kwas borowy. Kwas borowy jest środkiem wycofywany z ogólnego użycia z.w. na działanie mi3dzy innymi rakotwórcze. To są dwie odrębne substancje więc karta charakterystyki może być dla boraksu i oddzielnie dla kwasu borowego i nigdy łącznie. Kwas borowy i boraks nie mają takiego samego wpływu na zdrowie!
Jeżeli sól sodowa kwasu borowego w kontakcie z kwasem solnym zawartym w żołądku rozkłada się na chlorek sodu i kwas borowy, to przy przyjęciu doustnym kartę charakterystyki tych dwóch produktów można stosować łącznie.
Poza tym kwas borowy nie jest znikąd wycofywany. Wykazuje słabe działanie antyseptyczne oraz wysuszające i ściągające, a także ułatwia ziarninowanie, co decyduje o jego stosowaniu w wielu preparatach stosowanych w walce z infekcjami gardła, trądzikiem, grzybicami, a jego czysta forma w postaci roztworu (borasol) jest ogólnie dostępna w aptekach.
Ewo, bardzo dziękuję Ci za ten artykuł. Cenie sobie naukowe podejście do problemu.
[…] gdy boraks jest nieszkodliwy w tym zakresie. [ciekawy artykuł możecie o tym przeczytać na Zielonym Zagonku] Jednak jeśli już ktoś nie wyobraża sobie życia bez soli, lepszym zamiennikiem będzie np. […]
Ewo trafiłam dziś na ten sam artykuł o boraksie na stronie http://longevitas.pl/spisek-w-sprawie-boraksu/#comment-3666 bardzo się cieszę że go znasz. Chciałabym wypróbować terapię boraksową stąd pytanie. W artykule była mowa iż boraks gospodarczy nie nadaje się do spożycia. Rozumiem że ten który można kupić w Twoim sklepiku również nie? Czy polecasz może jakieś konkretne źródło zakupu boraksu? Pozdrawiam
uzywam boraks juz od dwoch lat i poprawil mi sie wzrok, zniknely pajaczki na nogach i powoli znikaja zylaki….nie odkrylam zadnego negatywnego dzialania na organizm, wprost przeciwnie…same pozytywy..organizm zaczyna wydalac wszelkie trucizny i czuje sie coraz zdrowsza…..a dlaczego nauka chce zdyskontowac boraks???? poniewaz ten pomaga oczyscic organizm i byc zdrowym, a tego typu realcke sa niedopyszczalne, bo przeciez ludzie musza chorowac , inaczej koncerny farmaceutyczne by splajtowaly….wiec wszystko to, co moze pomoc ludziom zdrowiec jest natychmiast dyskredytowane i uwazane za trucizny…..zauwaz, jak wiele roznych ziol jest totalnie odrzucane przez medycyne…..bo po prostu pomagaja ludziom….
„Witam
Ja używam boraksu do trudnych zabrudzeń, oraz do przepychania rur. Jest to dobry naturalny środek do czyszczenia. Te przepisy znalazłem na stronie:
Jestem z siebie dumna :)”
Może dowiemy się od autora jaka jest dzienna dawka (zapobiegawcza i lecznicza) tego boraksu?
Czy 13,7 mg/kg/dzień to nie za dużo? przy mojej wadze wyszło by 1,3 gr. boraxu na dzień
We wszystkich innych źródłach pisze, że 1-3 dawki dziennie, która w sumie wynosi 3-9mg boru na dorosłego człowieka – i nie na kg masy ciała tylko ogólnie.
ja rozpuszczam lyzke stolowa boraksu na litr wody i potem pije lyzke dziennie tego roztworu, rozpuszczona w szklance wody….zaczelam od lyzki, a teraz juz mam trzy, to zalezy jak twoj organizm reaguje, cale oczyszczanie musi byc prowadzone powoli, tak, zeby organizm sam sie do tego dostosowal….
Anna, czy stosujesz taki zwykły boraks, który można stosować też do sprzątania?
Powinien być do boraks o jakości fatmaceutycznej, czyli CZDA. Taki kupisz wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach zielarskich. Ten z aptek się nie nadaje, ponieważ jest on wyłącznie do stosowania zewnętrznego, zaś ten dostępny jako detergent nie powinien być używany do innego celu, jak sprzątanie czy pranie.
[…] W moim domu najskuteczniejszym sposobem walki z mrówkami jest boraks. Na wszelki wypadek tutaj znajdziecie link do artykułu dotyczącego boraksu KLIK. […]
Hallo ludziska kochane
mam luszczyce i chciałbym spróbować z terapią boraksowa
czy ma ktoś pojęcie jak mam się do tego zabrać
Jeśli to łuszczyca czerwona… to jest wynikiem zakłóceń działania wątroby (a więc : dieta wątrobowa) – unikać ryb w puszkach i wędzonych; konserw , kawy, wędzonego mięsa; wszelkiego rodz kwasów; warzyw strączkowych (itp)Mieszanka ziołowa: 10g kory dębu+30g kory wierzby +40 g wiązówki błotnej+20gdymnicy+20g owocni orzecha włoskiego+30g glistnika+50g pokrzywy+30gprzetacznika+30gnagietka+20g krwawnika; Kopiasta łyżeczka na szklankę wrzątku Pić dziennie 1 1/2 litra do 2 litrów dziennie …ŁYKAMI!! (łyk jest lepiej przyswajalny)
Receptura według ordynacji p. Marii Treben – słynnej w Europie zielarki. Skórę smarować 2 x dziennie tłuszczem z łoju świńskiego. Gdy łuszczyca skorup[iasta – stosować sok ze świeżego ziela glistnika (50g łoju +5g soku- maść trzymać w lodówce
Boraks Na2B4O7 x 5H2O są chyba rozne te boraksy 10H2O , chyba ten jest najlepszy , odpowie ktos? riko62@poczta.onet.pl
Boraksem możemy nazywać wyłącznie tetraboran sodu dziesięciowodny o wzorze Na2B4O7 . 10H2O. Tetraboran sodu czterowodny (czteroboran sodu Na2B4O7 . 4H2O) to kernit.