fbpx

Co zrobić, aby domu pięknie pachniało

image_pdf
Pobierz pdf

Odświeżacze powietrza to jedne z tych produktów, które w żaden sposób do mnie nie przemawiają. Co więcej, od początku czułam, że są to środki, które powinnam omijać szerokim łukiem, tym bardziej że po pierwsze – producent nie musi podać składu perfum, po drugie – nie ma żadnych norm ani ograniczeń, jeśli chodzi o tworzenie zapachów. Nikt tego nie kontroluje, nikt tego nie testuje.

Odświeżacze powietrza oraz świece zapachowe są nasączone rakotwórczymi toksynami, które wywołują astmę oraz powodują problemy hormonalne. Tej informacji zwłaszcza my, kobiety, nie powinnyśmy bagatelizować.

Mało kto wie, że limonen (cytrusowy zapach), powszechnie wykorzystywany również w przemyśle spożywczym, w połączeniu z ozonem tworzy niesłychanie trujący dla naszego organizmu formaldehyd, dlatego warto o tym wiedzieć, choć ilośc jego w takim pomieszczeniu będzie niewielka, to należy pamiętać, że to  zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Co zrobić, aby w domu pięknie pachniało?

4 najprostsze sposoby, aby w domu pięknie pachniało:

  1. Otwórz okna – nie ma nic bardziej skutecznego!
  2. Zamiast maskować nieprzyjemny zapach chemikaliami, które upośledzają nasz węch, lepiej znaleźć i zlikwidować źródło przykrej woni.
  3. Jednym ze skuteczniejszych środków odświeżania powietrza i usuwania nieprzyjemnego zapachu jest… węgiel aktywowany, który można znaleźć w większości marketów budowlanych.
  4. Zaprzyjaźnij się z roślinami – w znaczący sposób usuwają z naszego otoczenia toksyczne opary emitowane chociażby przez panele podłogowe czy farby, którymi pomalowaliśmy ściany.

 

[thrive_leads id=’49839′]

ŚWIECE ZAPACHOWE

odswiezacz-swiece-zapachowe
Potrzebujesz:

– węzy pszczelej (dostępna w Internecie i sklepach pszczelarskich)

– knota lub zawiniętego w warkocz sznurka pakowego

– naturalnego olejku eterycznego (ja użyłam lawendowego i pomarańczowego)

  1. Na jednym krańcu węzy połóż knot i nasącz go delikatnie olejkami eterycznymi.
  2. Owiń knot niewielką częścią węzy, a następnie przyklej ją (delikatnie zaginając koniec węzy i przyciskając nią knot do drugiej strony węzy).
  3. Zacznij rolować węzę do momentu, w którym uzyskasz świeczkę.

ZAPACHOWY KOCIOŁEK

Potrzebujesz:

– cynamonu

– pomarańczy

– imbiru

  1. Do niewielkiego garnka wlej zimną wodę, a następnie włóż do niego wszystkie składniki.
  2. Doprowadź zawartość do wrzenia i gotuj przez 15 minut.
  3. Delektuj się zapachem świąt.

Aby stworzyć taki zapachowy kociołek, możesz użyć mięty, anyżu oraz cytryny.

ZAPACHOWA CHOINKA

odswiezacz-samochod
Potrzebujesz:

– tektury

– sznurka

– kilku kropli olejku eterycznego

Tekturę nasącz kilkoma kroplami olejku eterycznego, następnie przeciągnij przez nią sznurek i powieś w samochodzie. Zamiast tektury możesz użyć kokardki lub innego przedmiotu, który wchłonie olejek eteryczny.

ZAPACHOWE PATYCZKI

odswiezacz
Potrzebujesz:

– 12 kropli olejku eterycznego

– 1/4 szklanki wody

– 2 łyżek wódki (wódka sprawia, że olejki tak szybko nie odparowują)

– patyczków do szaszłyków

Wymieszaj wszystkie składniki w pojemniku, następnie przelej płyn do ładnej buteleczki, włóż patyczki do szaszłyków. Wymień zapach, kiedy przestanie się ulatniać.

[thrive_leads id=’49839′]

Autor tekstu:

Cześć, jestem Ewa, pasjonatka i ekspertka w dziedzinie zielarstwa! 🌿 Moja podróż zaczęła się od fascynacji naturą i przekształciła w głęboką wiedzę o ziołach i ich mocy. Autorka 9 książek, regularnie dzielę się swoimi odkryciami w TV. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć o czymś wyjątkowym – leczniczych właściwościach soli. Ta prosta, ale potężna substancja kryje w sobie tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszam do odkrycia tej historii razem ze mną!

Odkryj Moc Ziół Dzięki DARMOWEJ

Bibliotece Ziołowej


9 odpowiedzi na “Co zrobić, aby domu pięknie pachniało”

  1. Mam podobną reakcję na kupne zapachy czy to odświeżacze powietrza, czy środki czystości, czy nawet perfumy. Dusi, gryzie, chcę uciec od tego zapachu. Zastanawiałam się jak zrobić taki odświeżacz z paryczkami, a tu przepis u Ciebie. Cudownie, jest mój 🙂

  2. U mnie rządzą świecie zapachowe, zdecydowanie. Odświeżaczy nie lubię, mają zbyt ostre zapachy, poza tym wiele można przeczytać o ich szkodliwości. Świeca sprawdza się najlepiej, jak jest ładnie wykonana to dodatkowo zdobi wnętrze. Jak na mój gust – najlepszy pomysł na ładny zapach w domu.

  3. Pani Ewo! Pani rady są bezcenne i bardzo dziękuję, że dzieli się Pani z nami. Chcę zebrać wszystkie Pani książki, a kolekcję rozpoczęłam od książkI „EKOnomiczne dziecko oszczędnie i naturalnie” – skarbnica wiedzy! Pozdrawiam ciepło.

  4. Ostatnio po dłuższej przerwie zaczęłam znów używać toaletowego odświeżacza powietrza. Prawda jest brutalna – po każdorazowym psiknięciu nie da się oddychać, gryzie w gardle, swędzi w nosie, trzeba uciekać z łazienki. Nigdy więcej!
    Dziękuję Ci za zapachowe przepisy – proste, z łatwo dostępnych składników. Na pewno skorzystam. A wietrzenie – to rzeczywiście podstawa podstaw. Dobrze jest uwolnić się od chemii, którą wciskają nam wielkie koncerny jako cudowną i niezbędną…

    • Agnieszko ogromnie Ci dziękuję i powiem tyle nie tylko Ty, ale również tysiące innych czytelników bloga zauważyło, że po odstawieniu chemii na jakiś czas, nie są oni w stanie jej używać, nawet gdyby chcieli, co tu dużo mówić, prawidłowa reakcja organizmu. Oby więcej osób słuchało tego co mówi nasze ciało.

Dodaj komentarz

Uwolnij moc ziół! Uzyskaj ekskluzywny dostęp do darmowych ziołowych publikacji!

X

Pin It on Pinterest