W naszym kraju bardzo dużo osób w kranach ma twardą wodę. Jest to woda pełna minerałów takich jak chociażby wapń czy magnez. Nie jest ona niezdrowa dla naszego organizmu, jednakże dla wszelakich instalacji, czy też urządzeń ta już taka przyjazna nie jest.
Twardą wodę wystarczy podgrzać do temperatury powyżej 55°C albo zwyczajnie pozostawić do odparowania, aby na dnie pojawił się osad z minerałów w niej zawartych. W bardzo twardej wodzie możemy znaleźć ponad 300 mg minerałów na jeden litr, oznacza to że w ciągu roku czteroosobowa rodzina jest w stanie w rurach CO, na wannie czy czajniku zgromadzić nawet 70 kg kamienia! Dużo? No jasne, że dużo.
Po co usuwać kamień z czajnika? Duża ilość kamienia w czajniku może sprawić, że będziemy potrzebować więcej o nawet 12% energii, aby podgrzać czajnik z wodą.
Jak usunąć kamień z czajnika?
- To proste wystarczy, że wlejemy do niego szklankę octu spirytusowego i pozostawimy na około 30 minut, jeśli nasz czajnik jest naprawdę zakamieniony lepiej wydłużyć ten czas do godziny a nawet dwóch.
- Następną czynnością jest gotowanie, dzięki temu kamień jeszcze łatwiej odejdzie z czajnika. Gotujemy w nim wodę przez kolejne 20-30 minut, wylewamy i gotowe. Nie zapomnij włączyć okapu lub otworzyć okna, gdyż zapach jest bardzo intensywny.
Ja w ten sposób odkamieniam również maszynę do kawy, ale tutaj należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić elektroniki.
Nie taki diabeł straszny, nie ma sensu wydawać kasy na śmierdzące perfumami proszki do odkamieniania, gdzie przeważnie za pięknie zapakowany kwas mlekowy lub cytrynowy płacimy krocie. Nie ma stresu, że zapomnimy i ktoś napije się odkamieniacza, ponieważ zapach gotowanego octu czuć na kilometr, a i takie przypadki się zdarzają. Prosto, oszczędnie i skutecznie.
Więcej trików na to by wysprzątać dom bez toksycznej chemii znajdziesz w książce „Naturalnie Czysty Dom”
19 odpowiedzi na “Jak usunąć kamień z czajnika?”
Ja wlewam wodę z octem i pozwalam tak czajnikowi postać. Wtedy kamień schodzi bardzo ładnie
Czy to sie sprawdzi takze w czajniku elektrycznym? (Oczywiscie bez czyszczenia dna) Czy mam postapic tak
samo, wlac ocet, pozostawic na 30 minut, po czym zagotowac go?
(oczywiscie woda zagotuje sie w kilka minut i nie da sie pozostawic
czajnika na ogniu na dluzszy czas).
Ogolnie chcialam bardzo Ci podziekowac, ze tworzysz takie miejsce. Jest super, bardzo mnie inspirujesz, otworzylas mi oczy na to, jak sobie sama niszczylam zdrowie… Trafilam do Ciebie przez przypadek, ale Twoj blog bede juz na zawsze sledzic 🙂
Tak, ocet da sobie radę również z czajnikiem elektrycznym. Pozdrawiam EWAW
Kto chce zarobic nie wychodzac z domu kilkadziesiat $$ dziennie? Sposob jest prosty i dziala, wpiszcie sobie w gogle: room23a adfly
Kwasek cytrynowy jest rewelacyjny… Ma tylko jedną wadę, z czasem czajniki nim odkamieniane rozszczelniają się… 🙁 także u mnie ocet wrócił do łask… a kwasek „od święta”
O, to wiele wyjaśnia! Ja właśnie używam kwasku, bo tak nie śmierdzi i nie muszę po nim zbyt dokładnie myć czajnika, ale zastanawiałam się właśnie, dlaczego mi przecieka! Myślałam, że jest słabo wykonany, bo kupiłam go za 20 złotych, ale może to wina kwasku.
Odkąd mamy dzbanek filtrujący,zwykły i tani (koszt filtra 8-10 zł) nie mam kamienia w naczyniach ale ocet i kwasek próbowałam wcześniej nie raz !
Uwielbiam takie porady: szybko, tanio, zdrowo!
Pozdrawiam 🙂
Olgo cieszę się, sama nie mam czasu przy trójce dzieciaków na długie eksperymenty 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Ewka
kwasek cytrynowy jest lepszy bo na wrzatek daje sie ok 2-3 lyzek to sie rozpuszcza wylewa pluka przegotowuje raz wode (dla pewnosci wyplukania kwasku) i wylewa.gotowe.
nadaje sie takze do czajników elektrycznych jak i dzbanków z osadem kamiennym. patent sprzedal mi kolega z pracy i jest lepszy od octu.polecam
Witaj Werdotko, kwasek jest niczego sobie, ale gdyby kiedyś kwasku nie było, nie zapomnij o occie 😉 Ściskam, Ewka
A co myślicie o kwasku cytrynowym? Wystarczą dwie łyżki wsypane do wrzącej wody, odczekanie z 15 min, ponowne zagotowanie, odczekanie i tak dopóki czajnik jest zakamieniony. U mnie wystarcza zagotowanie – odczekanie – zagotowanie. Nic więcej. Później warto zagotować jeszcze raz wodę bez kwasku, którą wylewamy – w ten sposób wypłukujemy pozostałości 😉 Można tak czyścić każdy czajnik, a jeśli macie zakamieniony dzbanek na wodę – osad, wystarczy wlać do niego wrzącą wodę z kwaskiem, sam się wyczyści. Polecam bo działa to super, a nie śmierdzi jak gotowany ocet, a przecież kwasek cytrynowy również jest naturalnym i spożywczym produktem 🙂
A ja po prostu wlewam ocet na noc (jesli jest bardzo zakamieniony) lub ewentualnie na 3-4 godziny i kamień schodzi super bez żadnego gotowania. (od czasu do czasu potrząsnę czajnik) Potem tylko przepłukam pare razy czajnik i raz zagotuje wodę i wyleję i gotowe.
A co z czajnikiem elektrycznym? Nie mogę w nim przecież gotować wody przez 30 minut?
Ja gotuję wodę z octem pół na pół, też w czajniku elektrycznym (nalewam do pełna). Zagotuję, wyleję, przepłuczę czajnik i jeszcze raz zagotuję już samą wodę i wyleję. Cały osad schodzi super, nie ma potrzeby gotować tak długo.
Wystarczy pół szklanki octu na cały czajnik elektryczny (1,75 l ). Nalewam ocet, dopełniam wodą, zagotowuję. Gdy czajnik się wyłączy, czekam jeszcze ok. 15- 20 minut, wylewam, myję czystą gąbką, płuczę i zagotowuję samą wodę. Wylewam i gotowe!
O widzisz, to pewnie zależy od wody, bo ta u mnie to jakaś masakra, kamień na pół centymetra się robi,.. ehh…
W moim czajniku elektrycznym można gotować z otwartą klapką, wtedy nie działa czujnik i czajnik się nie wyłączy mimo gotującej się wody 😉
Agnieszko zrób tak jak inne dziewczyny piszą, wlej i pozostaw na noc, powinno być okej. Ściskam, Ewa